| anonim_4396 a întrebat:

1. Daca Dumnezeu exista, de ce se nasc copii nevinovati surzi, orbi, cu sindrom down, autism, cancer, malformatii? Dumnezeu vrea ca un copil fara de pacat sa sufere inutil?
2. De ce unii oameni credinciosi, spre exemplu romanii, duc o viata grea, sunt saraci, batranii dau si jumatate din pensie pe pastile, iar tari precum Japonia, unde religia aproape ca a disparut, sunt foarte dezvoltate pe toate planurile?
3. De ce unii oameni care se imbata, fumeaza de multe ori sunt sanatosi, iar alti oameni care au grija de corpul lor, cred in Dumnezeu, se roaga zilnic, postesc de fiecare data, se spovedesc si se impartasesc, totusi se imbolnavesc de boli groaznice?
4. Daca un preot care nu crede cu adevarat in Dumnezeu te spovedeste, asta inseamna ca acele pacate nu ti-au fost iertate de fapt?
5. Daca o femeie este batuta zilnic pana la lesin de sotul alcoolic, ce ar trebui sa faca femeia conform bibliei?
6. Daca toate pacatele pot fi iertate, asta inseamna ca pot ucide maine un om si daca fac tot ce imi zice preotul, eu o sa ajung tot in rai?
7. Ce se intampla daca un copil de 3 luni moare? Ajunge in rai si nu va constientiza niciodata nimic?
8. De ce un om care nu crede in existenta lui Dumnezeu sau care e de alta religie va arde in iad, daca el nu a ranit pe nimeni, nu a batjocorit pe nimeni si nu a adus suferinta celorlalti?
9. De ce Dumnezeu cere oamenilor sa creada in el si ameninta cu iadul, fara ca el sa aduca dovezi concrete ale existentei lui?
11. De ce se presupune ca un om care s-a nascut homosexual va arde in focurile iadului?
10. Daca ai fi preot si un om ti-ar spune ca si-a ucis nevasta so copii, ai tine secretul spovedaniei sau ai respecta legea?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Trasaturile spirituale pot ajuta oamenii sa-si gaseasca un sens al vietii. Cred ca religia este, mai degraba, o trasatura a personalitatii, nicidecum ceva palpabil sau logic. Religia iti poate influenta sentimentele, valorile, atitudinea si sanatatea mentala.
Pot sa-ti spun ca toti cei care cred in Dumnezeu, daca se aflau in alt loc de pe pamant, credeau in cu totul altcineva sau altceva. Insa erau la fel de credinciosi.
Dumnezeu este o metafora a calitatii vietii umane, a sensului vietii, nicidecum o existenta in sine.
Toti cei care cred intr-un dumnezeu, au nevoie de orientare in viata. Nu o vor gasi altfel.
Toate rezultatele insirate de tine se numesc Viata. Si ceea ce se intampla in viata nu va fi niciodata impartit in mod echitabil.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am auzit ca-l cazul copiilor nascuti asa sunt pedepsiti cei dinainte... Gen copiii sufera pacatele parintilor.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Si totusi, nu exista niste semne de intrebare privind veridicitatea religiei asteia si a moralitatii ei?
Daca un om fara suflet omoara, violeaza, atunci ce vina are copilul lui? Cum poti sa pedepsesti un om fara de pacat pentru pacatele altuia. Ce sens are? Cum ar fi ca un profesor sa bata un elev de ii suna apa in cap, pentru ca tatal elevului i-a furat 500 de lei acum 20 de ani? Nu ai zice ca profesorul ala e idiot, razbunator fara cauza?
Si cum se presupune ca asta ar fi o pedeapsa de la Dumnezeu, daca unui parinte nenorocit violator, criminal, poate nici nu ii pasa de copil nici cat negru sub unghie si cel mai probabil il va abandona in strada fara sa simta vreo remuscare?

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intreba pe mine, eu doar am zis ce am auzit

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu exista nici un dumnezeu,creator sau daca exista e un indiferent cu creatia lui,mai este si vrajeala cu dumnezeu a lasat liberul arbitru, dar nu este adevarat, daca nu crezi in dumnezeu ajungi in iad, desi nu ai liberul arbitru sau de ce bebelusi mor de boli ca parinti lor au facut pacate cat de ilogic e afirmatia asta, dumnezeu e o speranta si o explicatie primitiva asupra lumi din jurul omului, isi recomand acest documentar despre noul si vechiul testamnt si despre cum explica biblia suferinta
http://stiinta-pentru-toti-2018.blogspot.ro/......0testament

| Steregoi a răspuns:

Studiaza Biblia si vei gasi răspunsul.

| Mclaren12 a răspuns:

1. Daca zeul evreilor ar fi existat, de ce ai crede ca nu s-ar fi nascut copii surzi orbi etc? De ce crezi ca ar fi fost diferit?

2. Pentru ca crestinii sunt oameni slabi si supusi. Ei sunt spalati pe creier de la nastere doar sa aiba credinta si sa nu reactioneze. Ei doar asteapta pe Yehova sa faca ceva si ei nu pun mana sa faca nimic din cauza fricii, atat de lege cat si de iad.

3. Habar n-am. Oricum te cam contrazic aici. Alcoolicii la batranete au destule probleme de sanatate. Ba chiar am avut o ruda alcoolica si fumatoare care a murit de cancer.

4. Nu exista pacate. Crestinii sunt manipulati prin frica sa nu faca "pacate", adica lucruri care contravin crestinismului, nu contravin neaparat bunastarii oamenilor in unele cazuri.

5. Sa indure. Yehova era cam misogin si considera ca femeia trebuie sa fie intotdeauna in umbra barbatului si sa nu faca nimic fara voia sa.

6. Asa s-ar parea. Oricum la cati oameni au murit din cauza bisericii catolice, in ochii lui Yehova n-ar conta pentru ca in biblie ii ajuta pe evrei sa macelareasca popoare pagane. Deci daca esti evreu probabil ai putea omorî cat vrei ca Yehova nu s-ar fi suparat.

7. Probabil ajunge in iad daca nu-i botezat. Imi aduc aminte ca un popa le zicea femeilor care duc sarcini nedorite ca ar trebui mai intai sa nasca copilul si sa-l boteze in crestinism si abia dupa sa-l omoare. Iti dai seama cat de sanatosi la cap sunt crestinii care pot fi de acord cu asta.

8. Ce ziceam mai sus, este un "pacat" sa nu te supui religiei crestine. Daca o pui la indoiala inseamna ca pacatuiesti.

9. Credinta oarba. Astfel crestinii n-au nevoie de dovezi ca sa creada in basmele lor si prin urmare resping dovezi care sa le puna credinta oarba la indoiala. Si aici mai e si frica exploatata de la nastere prin care crestinii sunt indoctrinati sa le fie frica de zeul evreilor si prin urmare devin mult mai usor de controlat.

11. Evreii au ceva impotriva homosexualitatii. Au transformat-o secolul trecut prin intermediul mediei intr-o boala psihica. Adevarul este ca-i o preferinta naturala in randul oamenilor asa cum este si in randul animalelor.

10. Daca as fi preot crestin probabil ar trebui sa vad cata mita mi se da mai intai inainte sa actionez. Evident ca nu tot popii sunt asa dar sunt destule exemple. In mod normal un popa probabil ar baga 2-3 rugaciuni si gata, esti iertat de tot si ajungi in rai.

| AlexSalling a răspuns:

1. Asa-i viata, dura. Dumnezeu nu decide asta.
2. Fiindca economia in Japonia, este bogata. In Romania, nici 1% din ce produc ei.
3. Dumnezeu nu te controleaza, asta ar insemna sa fii o marioneta, fiecare decide ce si cum face.
4. Dumnezeu este adevarat, biserica-i falsa.
5. Conform Bibliei? Nimic. Biblia nu a scris-o Dumnezeu. Ce ar trebui sa faca? Sa se apere.
6. Nu.
7. Irelevant.
8. Nimeni nu arde in iad, daca crede sau nu in ceva. Depinde ce face.
9. Dumnezeu nu ameninta, oamenii ameninta.
10. In primul rand, nimeni nu ar veni sa-ti confeseze asa ceva. Daca da, nu am idee ce as face
11. Fiindca lume-i ii inchisa la cap, in special aici. Acuma, nu vreau sa ma gandesc ce traieste un homosexual in Egypt.

| alyyyyy2018 a răspuns:

Voi raspunde la cateva din intrebari, la cele care as vrea sa imi spun parerea.
2. Multi dintre cei care ii vezi saraci, se simt foarte binecuvantati de Dumnezeu si chiar daca nu au aparate performante si totul modern, ei simt ca Dumnezeu le poarta de grija pentru ca sunt credinciosi cum ai spus. Ei se incred in Dumnezeu si nu se plang ca nu au. in biblie scrie sa nu ne ingrijoram pentru ziua de maine ce vom manca sau cu ce ne vom imbraca ca El ne va purta de grija. Daca esti credincios, te vezi bogat avand un Tata care poarta de grija.
3. Faptul ca o persoana se impartaseste sau se spovedeste, nu inseamna ca e pe placul lui Dumnezeu. Daca tu ai un pacat care nu il marturisesti sau il marturisesti si iti pare rau, dar cazi iar in ispita, nu te-ai cait de acel pacat, iar Dumnezeu vrea sa ne corecteze.
Acele persoane ce pacatuiesc, acum poate sunt bine, iar dupa un timp afla o veste ca nu mai are mult de trait. Azi suntem, maine nu mai stim. Dar Dumnezeu pe fiecare ne asteapta sa ne indreptam. El este indurator, nu te pedepseste pentru fiecare pacat ca altfel toti am fi prin spitale sau morti. Dar scrie si in biblie ca Domnul pe cine iubeste pedepseste ca si un tata ii doreste binele copilului lui di doreste sa il corecteze. Si parintii accepta greselile copiilor pana la un anumit punct cand decid sa il corecteze. Pentru ca un pacat care îl comiți des și nu te lași de el, aduce și alte păcate după el și aceste păcate ne îndepărtează de Dumnezeu.

| Mascatu69 a răspuns:

Deci la intrebarea 1 raspunsul meu ar fi asta,
poate fi si din cauza parintilor. acum nu stiu ce legatura ar avea dumnezeu.big grin

2:oamenii din Romania sunt atat de cretini incat habar nu au in ce sa mai creada..cand dau de greu sunt gen; doamne help pls..cand le e bine deja uita de religie si chestiilea astea.
parerea mea.

3; aici habar nu am..si mamaie face la fel si saraca... dar cum ziceam. oamenii sunt cretini si habar nu au in ce sa creada mai repede..in fine..ala care isi traieste viata, moare mai repede 60 -65 cam asa presupun. ala care traieste dupa reguli se imbolnaveste intre timp poate sa moara mai repede sau daca trece boala prin tratament desigur. traieste 70 si..nush.

4; sa stii ca nici eu nu am incredere in preoti..sa-ti zic o faza, venea popa cu botezu si eram mort de beat. si m-am pus in genunchi, plecaciuni chestii din astea. i-am vomat pe pantofi happy rolling on the floor
in fine. un popa care e ca pomohaci, nici nu are rost sa te mai duci la biserica ..na.

5; aici. e complicat. am vrut sa citesc biblia dar urasc cartile. citesc doar apocalipsa asa. printr-e randuri. dar femeia aia daca e credincioasa lui dumnezeu, si tine la barbatu ei alcolist, nu stiu singura solutie ar fi sa stea acolo. nush..adica. ea il iubeste chestii din astea. nu are cum sa ii faca vreun rau ca ii e frica, mai degraba sa-r sinucide ..sau nu stiu. ceva asemanator. nu poate nici sa fuga sau ceva, ca asa cum ziceam nu vrea sa ii faca rau. si poate se gandeste ca nu o sa mai o ia nimeni.

6:daca mananci azi, te duci la wc mai pe seara, maine cate sanse ai sa mai te duci din nou? ma rog jalnic exemplu. happy
dar sunt destul de sigur ca nu merge asa. adica ti le iarta o data daca e sa fie iertate.a doua oara roaga-te sa ai noroc +))

7:pff,daca moare cu siguranta ajunge in rai, nu afacut nici-un pacat, o sa fie in acel purgatoriu sau ceva de genu. nu stiu care e trebuie. dar sunt sigur ca un copil de 3 luni nu constientizeaza nici cand e viu. ma rog habar nu am.

8:aici pocaitii au chestia aia din biblie, sa nu duci numele domnului in desert sau ceva de genu ..ma rog. big grin

9: e aici..vine asa, daca, crezi in dumnezeu trebuie sa crezi si in iad, se spune ca atunci cand mori la judecata de apoi, faci niste chestii sau habar nu am care e trebuie dar ti se iarta pacatele daca te comporti frumos si promiti chestia asta.(am zis-o cu, cuvintele mele)

10:depinde. daca te bantuie, gandul ca ti-ai omorat nevasta si copii ar trebui sa respecti legea ca un om normal. daca esti un psihopat, ori faci si alte crime gen il omori si pe popa cand te duci sa marturisesti toate pacatele, sau constiinta ta te impinge sa te sinucizi ..cam asa ar veni

11: asta nu am auzit-o, dar nu cred ca daca te nasti homo vei ajunge in iad..decat daca faci chestii rele gen violezi si chestii din astea, dar oricum daca dumnezeu a creat omu, omu si-a facut-o cu mana lui cand a ales orientarea sexuala, poate adam era zoofil, sau un zoofil /straight sau cum se scrie..cine stie. pana sa vina eva..era cam singur si nu cred ca voia sa se masturbeze de fata cu barosanu.,.rolling on the floor se baga mai bine dupa un pom cu o maimuta sau cevarolling on the floor gluma asta imi poate asigura bilet dus spre iad rolling on the floor

in final. nu stiu cum de am reusit sa iti raspund..si daca esti pe iarba.zic ca e foarte tare=) ai pus atatea intrebari despre dumnezeu si chestii din astea. daca nu esti pe iarba sau altceva, si ai pus intrebarile doar din propria curiozitate. inseamna ca esti o persoana care cauta multe raspunsuri si nimeni nu stie cum sa ti le zica sau arate rolling on the floor pe scurt esti un inteligent daca intrebi atat. dar curiozitatea poate ucide intr-un finalwinking

| rexiomaria a răspuns (pentru Mascatu69):

As vrea sa comentez unele chestii pe care le-ai scris.

"Deci la intrebarea 1 raspunsul meu ar fi asta,
poate fi si din cauza parintilor. acum nu stiu ce legatura ar avea dumnezeu.big grin"
Nu sti ce legatura are D-zeu cu faptul ca un copil se poate naste autist, surd sau orb?
Pai nu D-zeu ajuta la facerea copiilor?(asa cred crestinii) Si chiar daca nu, daca ar vedea ca il copil de al lui ar avea o asemenea boala, de ce nu l-ar vindeca?
Apropo, as vrea sa imi spui tu cum ar fi de vina un parinte ca copilul lor e surd, orb sau are autism.

"5; aici. e complicat. am vrut sa citesc biblia dar urasc cartile. citesc doar apocalipsa asa. printr-e randuri. dar femeia aia daca e credincioasa lui dumnezeu, si tine la barbatu ei alcolist, nu stiu singura solutie ar fi sa stea acolo. [...]. si poate se gandeste ca nu o sa mai o ia nimeni."
Aici nu pot fi prea dur, pentru ca nu ai citit Biblia, nici eu nu am citit-o, dar am citit multe citate(verificate din biblie) care cred ca stiu la ce Trompyy se refera.
In biblie femeia este propietatea barbatului, asa ca, daca barbatul isi bate femeia pana la lesin, ea nu are ce face conform bibliei, Trompyy intreba daca ar putea face ceva, fiind ca e inocenta, dar daca e credincioasa, ar trebui sa asculte biblia, iar biblia spune sa fie supusa sotului, indiferent de ce face el.

"6:daca mananci azi, te duci la wc mai pe seara, maine cate sanse ai sa mai te duci din nou? ma rog jalnic exemplu. happy
dar sunt destul de sigur ca nu merge asa. adica ti le iarta o data daca e sa fie iertate.a doua oara roaga-te sa ai noroc +))"
Am auzit ca chiar daca te spovedesti, si preotul spune ca iti iarta pacatele, asta nu inseamna ca scapi de "pedeapsa".(Iadul)

"7:pff,daca moare cu siguranta ajunge in rai, nu afacut nici-un pacat, o sa fie in acel purgatoriu sau ceva de genu. nu stiu care e trebuie. dar sunt sigur ca un copil de 3 luni nu constientizeaza nici cand e viu. ma rog habar nu am."
Nu este incorect faptul ca un copil se v-a duce in Rai doar pentru ca nu a avut TIMP sa faca pacate, iar altii trebuie sa traiasca ani de durere pentru a merita sa ajunga in Rai?(ca nu au voie sa se sinucida, e un pacat)

"8:aici pocaitii au chestia aia din biblie, sa nu duci numele domnului in desert sau ceva de genu ..ma rog. big grin"
Si pentru asta ar merita cineva sa arde in Iad pentru o eternitate?

"9: e aici..vine asa, daca, crezi in dumnezeu trebuie sa crezi si in iad, se spune ca atunci cand mori la judecata de apoi, faci niste chestii sau habar nu am care e trebuie dar ti se iarta pacatele daca te comporti frumos si promiti chestia asta.(am zis-o cu, cuvintele mele)"
Trompyy nu a intrebat asta. El a intrebat de ce D-zeu isi ameninta copii cu Iadul daca el niciodata nu i-a vizitat fata in fata, ca macar copii sa stie ca e real. Ce fel de tata si-ar ameninta copii cu un loc in care ard in agonie fara limita de timp?

"11: asta nu am auzit-o, dar nu cred ca daca te nasti homo vei ajunge in iad."
Exista multe pasaje in Biblie in care homosexualitatea se descrie ca o "abominatie", si ca acei oamenii care fac abominatii mor ajunge in Iad.

"decat daca faci chestii rele gen violezi si chestii din astea, dar oricum daca dumnezeu a creat omu, omu si-a facut-o cu mana lui cand a ales orientarea sexuala,"
Frate, suntem in 2018, nu pot sa cred ca oamenii inca mai cred ca oamenii gay sunt asa ca au ales ei.
Tu cand erai mic te-ai gandit "Imi place fata pentru ca vreau sa imi placa fata pentru ca asa e "normal" "? Nu ma, vedeai o fata si direct te simteai atrasa de ea, intr-un fel sau altul, ei bine asa e si la cei gay, doar ca ei sunt atrasi de aceeasi persoane de sexul lor.

"in final. nu stiu cum de am reusit sa iti raspund..si daca esti pe iarba.zic ca e foarte [...]rolling on the floor pe scurt esti un inteligent daca intrebi atat. dar curiozitatea poate ucide intr-un finalwinking"
De obicei nu mori daca pui intrebari, deci cred ca Trompyy o sa fie ok.
Nu inteleg de ce ti se pare ca e pe iarba omu' doar pentru ca a pus niste intrebarii "taboo", dar intr-adevar, cred Trompyy e o persoana inteligenta daca macar a ajuns sa-si puna la indoiala credinta sau religia in general, nu doar ca creada ca un orb.

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

1.Pentru ca mama nu are destula grija cand e gravida, tatal a fost bolnav, mama a fost bolnava
daca ar fi sa o formulam altfel Daca nu ar exista D-zeu de ce mai lacrimeaza icoane?
de ce in zilele noastre mai apar minuni?
2. Parintele spunea ca cei care nu gasesc comoara pe pamant o vor gasi in cer
3.ca la 2
4. ba da dar preotul are cele mai multe pacate
5. nu am citit biblia
6. Hmmmm... daca o faci cu intentie si nu regreti nimic nu ti se iarta pacatele
7. daca are botezul facut ajunge in rai dr daca nu...(exista botezul care poate fii facut de mama in cazul in care copilul e pe moarte si nu are botezul )
8. Trebuie sa crezi in D-zeu. daca nu crezi in el nu crezi nici in rai
9. Cine a zis ca e usor sa ajungi in rai?
10. D-zeu a facut barbatul si femeia si lor le.a dat copii..nu la un barbat si un brbat sAU FEMEIE SAU FEMEIE
11. trebuie sa spuna...

| rexiomaria a răspuns (pentru Iftode_Costina_1990):

"1.Pentru ca mama nu are destula grija cand e gravida, tatal a fost bolnav, mama a fost bolnava"
Ba da cum dintr-o data totii de pe TPU au devenit doctori?
Cum naiba e vina mamei daca copilul se naste autist, surd sau orb?
Hai ca cancerul si malformatii poate(de sindromul Down nu stiu), dar cum ar reusi o mama, intentionat sau din neatentie, sa aiba un copil, orb/surd/autist?

"daca ar fi sa o formulam altfel Daca nu ar exista D-zeu de ce mai lacrimeaza icoane?"
Icoanele nu lacrimeaza... rolling on the floor
"de ce in zilele noastre mai apar minuni?"
Nu apar minuni... exista oamenii inteligenti si tu nu intelegi stiinta, asa ca crezi ca e minune, asta e alt ceva. rolling on the floor

"2. Parintele spunea ca cei care nu gasesc comoara pe pamant o vor gasi in cer
3.ca la 2"
A spus parintele si ce comoara ii asteapta? Sau cum sa reuseasca sa indure mai usor o viata asa grea ca sa poate "castiga" comoara? Daca nu, nu prea cred ca parintele are o comoara, pare ca minte.

"5. nu am citit biblia"
Dar nici sa nu te interesezi.
Crede si nu cerceta.

"7. daca are botezul facut ajunge in rai dr daca nu...(exista botezul care poate fii facut de mama in cazul in care copilul e pe moarte si nu are botezul )"
Daca nu v-a arde in Iad? rolling on the floor
Wow, tu cred ca esti prima persoana care a recunoscut in mod indirect ca cel mai probabil, un copil v-a arda in Iad pentru totdeauna daca un ritual primitiv religios nu a fost performant, nu din vina copilului, din vina altora, dar el trebuie sa sufere. rolling on the floor

"8. Trebuie sa crezi in D-zeu. daca nu crezi in el nu crezi nici in rai"
Si nici in Iad, dar nu asta a intrebat Trompyy.

"9. Cine a zis ca e usor sa ajungi in rai? "
Nimeni? Nu asta a intrebat Trompyy? rolling on the floor

"10. D-zeu a facut barbatul si femeia si lor le.a dat copii..nu la un barbat si un brbat sAU FEMEIE SAU FEMEIE"
Atunci de ce D-zeu face unii oamenii homosexuali?
Trebuie sa se hotareasca odata, ori ii face heterosexuali ori homosexuali, dar nu ar trebui pedepsiti cei homosexuali daca el s-a razgandit.
M-ai ales daca nu au facut nimic rau.
Apropo, nu totii barbatii pot face copii cu femei, exista femei infertile si barbati infertili.

"11. trebuie sa spuna..."
Un preot nu trebuie sa divulge pacatele altora totusi, de aceeasi oamenii si le confesa la el, pentru ca au incredere ca acele secrete/pacate nu vor fi divulgate.
Daca ar trece de intimitate personala a 'clientilor' oamenii nu ar mai avea increde sa isi spuna pacatele la el.
E o dilema. (nu pentru un om intreg la minte totusi, dar Trompyy cred ca se adresa credinciosilor)

| anonim_4396 explică (pentru rexiomaria):

Legat de ultima intrebare, numarul 10, am comis o eroare. Am aflat ulterior ca preotul este obligat de regulile bisericesti cat si de LEGE sa nu divulge secretul profesional.

| rexiomaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, asta chiar e naspa daca pana si legea tine cu religia.
Ma gandesc si ce psihopati sunt printre noi pentru ca legea nu vrea ca popa sa spuna adevarul.

| NuImiPun a răspuns:

Nu stau sa raspund la fiecare in parte dar la mai multe raspunsul e asta.

Cei care sunt alaturi dumnezeu sunt incercati de diavol pe cand ceilalti odata ce sunt castigat de diavol pentru ce sa ii mai chinuie. Sunt si exceptii in ambele cazuri