| RAY a întrebat:

Unde scrie in biblie ca trebuie sa merg la biserica,sa pup icoane,moaste, sa ma spovedesc unui preot ca sa imi fie iertate pacatele?

11 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu scrie, de fapt sunt multe pasaje care interzic aceste practici. Biserica ortodoxa este veche, si a adunat religiozitatea populara a multor epoci. Iar Biblia e privita ca sursa esentiala a doctrinei de la Reforma.

| SG1995 a răspuns:

Nu scrie, e vorba de interpretare, de cum s-a format crestinismul. De exemplu doctrina iconografa si ceea a moastelor au aparut mai tarziu, moastele (oasele celor morti) erau ingropate in catacombe de crestini si puse in locurile unde isi venerau crestini zeul. Icoanele erau simple imagini biblice ( fiindca mareea majoritate a crestinilor era formata din analfabeti), cu timpul obiectele de cult si venerarea lor a intrat in "credinta populara" si biserica a fost nevoite sa le adopte. Spovedania cam tot are la baza indemnul lui Paul de a-si marturisi crestini unii altora pacatele, dar cand crestinismul se cristalizeaza credinciosul e indatorat de-a se marturisi preotului, iar calugarul se putea marturisi atat preotului cat si mentorului sau care nu era preot, cu timpul s-a facut o diferenta intre marturisirea eclezeastic si doar simpla confesiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scrie asa ceva. Alea sunt chestii care babele le cred" necesare". Daca ar avea ceva in creier si multe nu ar citi biblia degeaba, si-ar da seama ca nu ajuta la nimic. De asta nu am pretentii la inteligenta de la religiosi. De la multi din ei...

| Elide a răspuns:

În privința asta sunt de acord cu tine cu moaștele si icoanele..Biblia este temelia creștinătății.Ce părere ai de adventisti?

| RAY explică (pentru Elide):

O singura data am fost, erau tineri care se jucau pe telefon in numele slujbei, ceea ce e aiurea, e bine ca tineti sabatul si nu credeti in iad

| Romanul86 a răspuns:

Credințele: catolică, ortodoxă și ortodoxe-vechi orientale nu sunt credințe biblice. Ele pretind că sunt apostolice și patristice și ceea ce pomenești tu sunt chestiuni apostolice și patristice.

Credința protestantă e o credință biblică.

Nici iudaismul nu e o credință biblică.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Unde scrie in biblie ca Credința protestantă e o credință biblică?

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Protestanții au afirmat că se bazează doar pe ce scrie în Biblie când au proclamat Sola Scriptura adică Numai prin Scriptură.

| alexxtreme a răspuns (pentru Romanul86):

Dumnezeu are oameni în toate bisericile, dar față de multe biserici, cea protestantă are Biblia ca îndrumător, și orice învățătură este înafara Biblie(Icoane, Moaște, iertatea păcatelor la preoți, aceștia spunând ca singura cale de scăpare este Maica Domnului care nu are nicio treabă cu Planul Mântuirii sau cu lucrarea lui Dumnezeu, și ce alte învățături mai există sunt doar niște porunci omenești, și nu sunt acceptate de către aceștia) Iisus ne spune în Matei 15:9 "Degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești", iar în 2 Timotei 4:3 "Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învăţătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute şi îşi vor da învăţători după poftele lor." Biblia ne spune ce este bun și ce este rău, citind-O aflăm aceste lucruri. Iisus spune în Matei 14:6: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața, nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine".

| Romanul86 a răspuns (pentru alexxtreme):

Cine a adunat cărtile Bibliei? Cine le-a păstrat?

| LOVW a răspuns:

Păi dacă judecăm creștinismul după o confesiune care a trecut de mult de Biblie și a adăugat sute de tradiții vom ajunge la concluzia că creștinismul nu este o adevărată religie. Dar creștinismul adevărat nu te pune să pupi icoane care sunt idoli ( după Biblie ), sau să te spovedești pe,, temeiul Scripturii,, Scriptură care a fost răstălmăcită ca să i facă pe plac tradiției. Creștinismul adevărat este o relație cu Dumnezeu, o mântuirea așa de mare, o relație în care tu devii copilul lui Dumnezeu și duci o viață sfântă alături de Domnul. În care tu ai aflat tot ce a făcut o Persoană minunată pentru tine, adică Isus Hristos care S-a jertfit pentru tine, pur și simplu,, te îndrăgostești de El,,. Sper că n-am dat impresia că-i urăsc pe cei ce practică acest fel de,, creștinism,, eu le urăsc doctrina.