| 4evergentleman a întrebat:

Daca nu prea citesc cărți și nu prea ies in lume ca sa am ce relata celor din jur ce subiecte as putea deschide așa mai interesante când intru in black out de idei și nu mai am nimic de spus să nu par mereu plictisitor si tăcut? Probabil o fi de la depresie sau așa e personalitatea mea,dar nu mă simt prea ok cu mine,nu prea mă pot accepta fiind plictisitor deși câteodată sunt foarte imprevizibil incep sa vorbesc mult sa fiu glumet,pozitiv,sa fiu energic,sa fiu total opus persoanei cu care mă identific zi de zi! Ce subiecte as putea sa inițiez când nu mai știu ce să spun și tac,așa mai mature,interesante? Voi despre ce vorbiți cu prietenele voastre,prietenii voștri de regulă? Dar ei cu voi? Dati-mi mai multe idei că eu nu prea am socializat in ultima vreme din cauza depresiei,adică mai mult am fost izolat și am jucat la păcănele, deși cu un tovarăș vorbesc destule chestii uneori și 10 ore am discutat cu toate că el vorbea mai mult și susținea discuțiile. Nu știu,dar mă macină că nu sunt in centrul atenției,că nu sunt sociabil ca unii deși aia nu prea au multa școala,știu că nu trebuie sa mă compar că fiecare suntem unici și diferiți și că trebuie să devin cea mai buna versiune a mea,dar nu sunt deloc ok cu mine însumi,poate așa e personalitatea mea și nu e de la depresie dar am momente cand vorbesc mult dar se întâmplă rar. Cum as putea fi un om grațios având un debit verbal mai subțirel? Se mai poate schimba asta sau trebuie să mă acept așa? Dar cum? Că nu mă pot accepta așa,mă afectează când văd oameni cu mai puțină școala decât mine care nici tabla înmulțirii nu o știe și să scrie cat de cat corect gramatical și îmi dă clasă la discuții,socializare! Adică ma tot gândesc eu care învățăm așa de bine și eram premiant nu-s in stare o vorbă calumea sa scot și ăștia care erau repete ți,corigenti sunt atât de cool și de ok, stăpâni pe situație,discuții,calculați in vorbe, gândire și eu sunt ca un mort laughing Din ce cauza sunt așa dacă am fost și sunt unul dintre cei mai deștepți din familie privind studiile absolvite, adică majoritatea au 7-8 clase și în familie și sunt sociabili, extroverți. Sunt așa din cauza faptului că sunt introvertit? Sau că părinții se băteau de fata cu mine și se certau des și consumau mult alcool? Dar și alții au trăit în condiții de astea familiare și tot nu sunt tăcuți,anosti, plictisitori, adică sunt și boschetari cu 2-4 clase care sunt șarmanți în discuții,cu personalitate și noi care avem liceul,studii superioare suntem varză,că am fi in locul X cu unii oameni sau nu am fi acolo parca tot aia e, nu ne remarcăm cu nimic, nici băgați în seamă nu suntem!
Ce schimbări sa fac sa fiu așa cum imi doresc? Nu vreau de la viață asta de cacao decât să fiu plăcut și apreciat de către cei din jur și nici asta nu se înfăptuiește de ani lumina timp!

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Inspiră-te din subiectele care se discută pe aici. De exemplu, despre trădare. Poți să-i spui că tu iubești trădarea dar urăști pe trădători. Vezi ce zice happy

| 4evergentleman explică (pentru sabin89):

Asta as fi ultimul subiect pe care l-aș dezbate laughing
Hai că tu ești un user deștept mai menționează ceva idei de subiecte sa par și eu mai interesant, relevant pe acolo.hee hee

| sabin89 a răspuns:

Păi, în fiecare domeniu discuțiile sunt ca sacii fără fund. Numai despre fotbal, de exemplu, dacă începi, până dimineață nu te mai oprești. Despre muzică nici nu mai zic. Despre filosofie, nu, că alea sunt plictisitoare.
Hai, fii încrezător în propriile forțe. Chiar tu ai spus că uneori discuți chiar și 10 ore. Deci poți.

| Dandinelle a răspuns:

Cerceteaza diferite subiecte pe net. gaseste-ti o pasiune. asta te va inspira si mai mult si te va face sa intelegi ca ce conteaza mai mult esti tu nu ca in momentul x esti in centrul atentie. Practic ce cauti este o validare de moment asa.
Daca vrei sa ai un vocabular dezvoltat, uita-te la diferite genuri de filme, citeste carti, referate etc.