| Meптαʟıтч a întrebat:

Dacă pentru a conduce un autoturism avem nevoie de un permis de conducere, care să ne ateste capacitatea de a conduce o maşină fără a-i pune pe ceilalţi în pericol…
Vi se pare normal să avem voie să facem oricâţi copii vrem, fără să avem vreun certificat care să dovedească faptul că avem capacităţile necesare pentru a fi părinţi?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista criterii universal valabile pentru a stabili capacitatea de a fi parinte. Iar solutia problemei nu o reprezinta interdictia, ci educatia.

mira
| mira a răspuns:

In Finlanda analfabetii nu au voie sa procreeze.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si asa ceva intr un fel sau altul. Exista parinti carora li se retrag drepturile

| doctorandus a răspuns:

He, he, daca s-ar fi dat examen pentru a putea face copii, Homo sapiens ar fi specie disparuta. Si-asa problema sociala a tarilor occidentale e imbatranirea populatiei (piramida varstelor nu mai e in forma de... piramida), ca degeaba au economisit aia miliarde daca nu prea au pe cine plati sa-i slugareasca.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. Majoritatea oamenilor psihopati/sociopati sunt asa din cauza parintilor, si ei o sa nenoroceasca alte persoana, alte familii.

| sublime89 a răspuns:

Nu se prea compara cele doua lucruri. A avea copii e un "drept natural", daca-i putem spune asa. Omul a evoluat facand copii, nu conducand masini.

| Meптαʟıтч explică (pentru sublime89):

Ai înţeles total greşit.
Am făcut această comparaţie pentru a arăta cât de periculoşi pot fi adulţii prin simplul fapt că nu ştiu să întemeieze în primul rând o familie, nu ştiu să educă un copil iar copilul la rândul lui va deveni un purtător al ignoranţei acestora şi astfel societatea va deveni o adunătură de bipezi fără principii şi direcţii.
Treaba asta e exact ca şi cum ai conduce maşina fără să ai carnet. Înţelegi ce vreau să zic?
Nu e cea mai reuşită comparaţie dar na... tongue

| sublime89 a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

E adevarat ca asemenea parinti pot fi periculosi, dar nu vad cum le-ar putea cineva interzice sa faca copii. Nu stiu daca ar avea cineva dreptul sa-i spuna cuiva ca e interzis pentru el sau pentru ea sa faca copii. Daca nazistii ar fi venit cu ideea asta nu m-as fi mirat, dar acum sunt alte vremuri.

| suffarstar a răspuns:

Intr-adevar,nu e simplu sa cresti un copil. Asta e unul din motivele pentru care unii prefera sa creasca de la 5 caini in sus decat sa hraneasca un copil de la orfelinat. Daca in Romania s-ar aplica ceea ce zici tu, sunt sigur ca asta ar fi doar un motiv pentru autoritati de a lua spaga.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Nu prea ar fi relevant. dintr un idiot poate iesi un geniu si invers.

| Swan39 a răspuns:

Cheia este ca acei copii să primească o educaţie bună. Dacă nu prin părinţi, prin şcoală. Educaţia e secretul unei bune sau proaste creşteri. Dacă s-ar pune bazele pe aceasta, nu s-ar mai întâmpla nici acest fenomen de înmulţire inconştientă, cupluri care să facă o droaie de copii deşi abia îi pot întreţine sau cei care fac copii din cu totul alte motive, pentru interesele proprii.
Trebuie pus accentul pe educaţie pentru că nu prea poţi să-i interzici cuiva să facă copii, e totuşi ceva de la natură, ca să zic aşa. Sunt de acord că nu toţi merită să fie părinţi, dar până la urmă copilul nu e de vină că are părinţii pe care îi are.

| Meптαʟıтч explică (pentru Swan39):

De acord.
Ţi se pare normal să facem copii când pe planetă există 140 milioane de orfani şi o treime din sarcini se termină cu avorturi făcând din Terra un abator uman?
O eroare de mare amploare cred eu.

| Swan39 a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Evident că nu mi se pare normal sau corect să se întâmple aşa ceva. Adevărul e că nu suntem o specie atât de superioară cum ne place să credem de multe ori; cred că suntem mai (auto)distrugători decât toate celelalte animale la un loc.

| EarsOfAFox a răspuns:

In afara de educatie nu prea ai ce face...sa incerci macar.
Dar am gasit o solutie pentru cei cu mai multa ratiune.

http://www.youtube.com/watch?v=z9pD_UK6vGU