| Geass a întrebat:

Daca puterea inseamna dreptate, atunci lipsa de putere este o crima?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,lipsa puterii inseamna slabiciune.Si nu intotdeauna puterea inseamna dreptate.

| Dreamer a răspuns:

Puterea inseamna dreptate?! credeam ca puterea inseamna responsabilitate.

| Hmmmm a răspuns:

Puterea inseamna putere. Dreptatea inseamna dreptate. Puterea te ajuta sa-ti faci dreptate, chiar daca n-o ai. Dreptatea care o ai sau nu, nu e nici pe departe provenita din putere sau lipsa puterii. Iar lipsa puterii, nu e deloc slabiciune. Daca nu sunt de 2 metri, nu inseamna ca-s de 2 cm; inseamna ca-s undeva pe la mijloc. Asa si cu lipsa puterii, nu vadeste slabiciune.

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Daca nu esti la fel de puternic, inseamna ca esti mai slab!

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Mai slab decat el, dar nu SLAB. Ce se face ala puternic cand apare unul mai puternic decat el? Devine SLAB? Nu! Devine mai slab. Logica asta, va papa de vii.

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Nu toti gandim la fel, dar toti gandim! Stim foarte bine ca orice nas isi are nasul. Si oricat ai fi de puternic, nu vei fi cel mai puternic.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Bineinteles ca nu. Unii gandesc prost, alti istet. Orice nas isi are nasul pentru ca asa s-a gandit un inapt sa-si panseze ranile dupa ce si-a julit orgoliul. Sunt cel mai puternic!

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Vai, ce lipsit de modestie esti!

| Geass explică (pentru EmaS):

Mie îmi place modestia la creştini, nu înţeleg toţi creştini se dau modeşti, după părerea mea sunt o fiinţă superioară cu raţiune nici animalele nu se comportă modest dar trebuie să se comporte omul.

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Trebuie sa acceptam autoritatea lui Dumnezeu peste noi.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Dar vaiiii!

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Vaiii, ce? Nu toti o accepta! Tu crezi ca esti cel mai tare cel mai puternic, nu accepti ca exista o fiinta superioara tie prin inteligenta, frumusete, putere?!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru EmaS):

Nu, nu poti accepta! Tu trebuie sa contezi cu adevarat, sa te iubesti si sa te consideri un zeu. Daca gandesti limitat, ca cineva iti poate fii superior deja nu ai personalitate, nu ai spirit de invingator. Tot timpul trebuie sa vrei mai mult, sa actionezi, sa te implici, munceste din greu si vei invinge talentul natural, bineinteles nu iti poti depasii conditia genetica, talente cu care te nasti. Atitudine, poti avea un leu in buzunar dar sa fii cea mai puternica persoana de la masa respectiva. Gandeste limitat si nu iti vei depasi nici o data conditia, o sa atragi doar oameni slabi ca tine, oameni care te vor face sa intri si mai mult in umbra, mediul de viata, doar in grupuri de oameni care stiu ce vor vei reusii, puterea vine din tine, atitudine. Chiar daca nu ai depasit un model, vei devenii tu un model pentru altii. O data ce ai reusit, continua.

| Geass explică (pentru mihaitaLGP):

De fapt poţi să îţi modifici genele sa demonstrat că prin gândire pozitivă mereu şi mişcare fizică adn-ul se schimbă.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Sunt cel mai inteligent, frumos si puternic!

| MauiStatue a răspuns:

Daca folosesti puterea pentru scopuri personale, dreptatea ti-o faci tie, de multe ori.
Unde nu-i putere, nu-i dreptate.

| Geass explică:

Asta cu responsabilitatea o stie tot poporul dar sa o luam si logic:Toti cei care detin putere(financiara de obicei), apar la televizor, conduc statul, au pozitii ridicate in ierarhia sociala iar tot poporul trebuie sa fie de acord cu ei ca ce spun ei este corect etc.

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Si Hitler a avut putere dar nu si dreptate.

| Zenithf a răspuns (pentru EmaS):

Si americanii si rusii au avut putere, chiar mai multa, si au castigat din aceasta cauza razboiul, si din aceasta cauza au avut dreptate. Cel care castiga are intotdeauna dreptate, oricate rele ar face.

| EmaS a răspuns (pentru Zenithf):

Art. 1. Seful este sef.
art. 2. Seful are dreptate.
art. 3. Seful are intotdeauna dreptate.
art. 4. Cand seful nu are dreptate se aplica art. 2 si 3
art. 5. Subalternul este dator sa faca eforturi fizice si intelectuale sa para mai prost decat seful.
art. 6. Seful niciodata nu intarzie, el este retinut.
art. 7. Seful niciodata nu bea, el gusta.
art. 8. Seful nu pierde timpul, el supravegheaza.
art. 9. Seful nu minte, el este dezinformat.
art. 10. Seful nu tipa, nu se cearta, el da sfaturi.
art. 11. Seful nu doarme, el mediteaza.
art. 12. Seful nu toarna, el face caracterizari.
art. 13. Seful nu linguseste pe sefii sai, el le recunoaste meritele.
art. 14. La sef se intra cu pareri personale si se iese cu parerile lui.
art. 15. Daca iti critici seful iti critici norocul.
art. 16. Sa nu faci propuneri sefului, ca te pune sa le rezolvi.
art. 17. Nu trebuie sa doresti moartea sefului, ci sa faci in asa fel sa si-o doreasca singur.

| Zenithf a răspuns (pentru EmaS):

Corect!

| NonEinstein a răspuns:

Dacă ai putere ai si dreptate, cel putin asa e in Romaniă!