| enverhoxha a întrebat:

Dacă românii sunt atât de credincioşi, de ce fac atâta mizerie?

Răspuns Câştigător
| houyhnhnm a răspuns:

Pentru ca in Biblie nu scrie: "Nu aruncati gunoaie pe jos. Strangeti dupa voi, nu traiti ca porcii." Si cei credinciosi fac doar ce zice in Biblie. Cum ar fi incercatul mersului pe apa.

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

In mod normal din educatie se trag amindoua deprinderile,problema este ca au avut parte de o educatie totalitara unde nu aveau drept la propria opinie, astfel incit toate aceste deprinderi au fost mai mult impuse de asta s-a ajuns aici incit sintem credinciosi, traim sincer credinta dar cautam sa intelegem logic.Tot asa si cu curatenia si cu devastarea mediului.Cum sa se pastreze o deprindere implementata de frica cind frica a disparut? Apropo,stiu toate astea pentru ca am avut parte de o educatie totalitara dar ma cam durea la basca de ea fapt care, daca mai stateam acasa, imi internau astia parintii la ospiciu.

| wales a răspuns:

" Nu orișicine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri." Matei 7:21.

| FucktheSystem a răspuns:

La ce fel de mizerie te referi? Că văd că mulți au luat sensul propriu al cuvântului și nu cred că la asta te referai că sunt mulți atei care aruncă pe jos și mulți creștini care nu, n-ar avea logică întrebarea.
Oricum daca te referi la mizerie în celălat sens tot la aceeași concluzie ajung, nu toți creștinii o fac.
Sincer chiar dacă sunt atee nu-mi plac generalizările de genu, adică n-au nici o noimă.

| Klepto a răspuns:

Asta ii cam data-n freza, nu cred ca in Biblie scrie ca sa reciclam si sa respectam regula gratarului(sa lasi mai curat, de cum era inainte sa vi tu).

| petruclaudiu78 a răspuns:

Daca trolii sunt atat de plictisitori, de ce nu se plictisesc?

| emy a răspuns:

Toti suntem pacatosi, deci nu putem sa judecam asa. Cati dintre noi respectam cele 10 porunci?
@houyhnhnm: Din cate stiu eu, avem datoria sa iubim, sa respectam si sa protejam natura pe care Dumnezeu ne-a daruit-o. Sau nu-i asa?

| Filip23 a răspuns:

Vad ca tot bagi "daca romanii sunt atat de". Dar tu ce esti? Esti cumva din minoritati? Poate ma luminezi. Vad ca dupa tine romanii sunt de rahat, de asta presupun ca tu esti dintr-o ramura superioara, poate arian(a).

| houyhnhnm a răspuns:

@emy Eu nu am zis ca nu e asa, doar am raspuns in gluma, pentru ca mi se pare destul de stupida intrebarea. In primul generalizarea "romanii sunt atat de credinciosi" ma deranjeaza, nu pentru ca eu nu sunt, ci pentru ca orice generalizare omite mai multe aspecte. In al doilea rand, "mizeria" si credinta nu sunt "cele mai" contrare notiuni. Adica putea sa intrebe, daca unii din noi zic ca-s credinciosi, de ce fura, de ce violeaza si omoara? Mi se par niste acte ce contravin mai fatis religiei decat scuipatul de seminte pe jos. Si in al treilea rand, eu "nu fac mizerie" nu pentru ca Biblia ar contine vreo contraindicatie in acest sens, ci pentru ca eu cred ca e corect si bine sa respect natura. Pentru ca ma gandesc ca poate copiii mei vor avea de suferit de pe urma mea daca imi bat joc de locurile din jur. Si cand am zis ca cei credinciosi fac doar ce zice in Biblie, eram ironic. Trebuia sa scriu "credinciosi" intre " ".
@Fumaretu Scrie si tu cui te adresezi, ca sa stie "necredinciosii" pe cine incerci sa ochesti.

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Lasa'ma sa te intreb: Ce's cu toate intrebarile astea?
Ce-i ce fura, preacurvesc sau fac mizerie nu sunt neaparat credinciosi.Si daca sunt, n-au frica de Dumnezeu deci e ca si cum n-ar fi, deci tot aia.
Bye!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii dintre ei chiar sunt adevarati credinciosi. Restul, sunt niste MIZERII! Oameni inculti, needucati, semi-animale cu atractie teribila spre penibil. Mi-e sila de jegurile care se comporta vis a vis un cult, ca si cum ar fi ceva normal sa ai apucaturi de fiinta nevertebrata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu esti atat de ateu, ce inseamna pentru tine curatenie? si i-ti voi spune ce inseamna si pentru un crestin curatenie.dar ma tem ca nu stii raspunsul si cazi de cel mai mizer ateu de pe aci.sant convins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca MAJORITATEA nu sint credinciosi, sint doar niste prefacuti.

| PRTAWL a răspuns:

Nu toti romani l`au primit cu adevarat pe Isus Hristos si sa fi credincios nu inseamna sa mergi odata la 3 ani la biserica si sa pacatuiesti in fiecare zi. Pocaitiva! a zis Ioan... Caci imparatia cerurilor este apropae!