| Cr7adi a întrebat:

Întrebare pentru astia religiosibig grinaca romanii sunt atât de credincioși de cei sunt printre cei mai săraci din Europa? Nu ii ajuta Dumnezeu? haha

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Convingerile noastre negative ne despart de valoarea noastra:
"Bani nu sunt importanti"
"Bani nu aduc fericire"
"Cine are nevoie de bani"
"Bani sunt rai"
[etc...]

Prosti!

Cine se foloseste de spiritualitate ca scuza pentru nereusitele sale este un esec al evolutiei si un esec al creatiei.

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cam de-aia şi sunt...
http://www.tpu.ro/......untem-cea/

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Daca ai stii ce tara frumoasa avem, cu toate locurile minunate pe care alte tari nu le au, ti-ai schimba parerea cu siguranta happy

Apropo, iti doresc un an nou plin de reusite, dragoste si sanatate, impliniri pe toate planurile!

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Îţi doresc să fii mai puţin stupid, ipocrit şi irelevant în noul an (mereu am fost o fire prea generoasă şi optimistă).

| Cr7adi explică (pentru Exilee):

Ce tara nu are ce avem noi? munti de 2000 de metri...ce plm...pamanturi nelucrate, traiti in lumea viselor cum traiesc copii de 5 ani care cred in Mos Craciun. Dumnezeu este mos Craciunul oameniilor limitati controlati din umbra de adevaratii stapani ai lumii, care sunt masoni

| Moisie a răspuns (pentru Exilee):

Degeaba e tara frumoasa cand oamenii sunt prosti, si traiesc in mizerie, dar asa cum se vede deja, se pare ca in curand nu veti mai avea frumusetea asta de tara, ca e deja in mare parte este vanduta strainilor, si ce nu s-a vandut inca, vin americanii si o distrug pentru gazele de sist, iar cu restul o sa platiti datoriile imense facute de hotii care v-au condus in timp ce voi aprindeati lumanarile pentru priveghi si vegheati in linisti la altii cum va distrug tara, fara ca voi sa aveti ceva impotriva!

| Cr7adi explică (pentru Moisie):

Asa frate, in sfarsit unul sagace si luminat

| mODIN a răspuns:

Nu exista, deci nu are cum sa-i ajute.

| sublime89 a răspuns:

Cel mai religios = cel mai slab educat
Cel mai slab educat = cel mai sarac

| Moisie a răspuns:

Evident ca nu-i ajuta pentru ca "dumnezeul" lor e dracu, si vedem ca Dracu isi face lucrarea constiincios, adica distrugand atat oamenii cat si tara.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ei, tocmai asta e, ca nu sunt.Nu sunt credinciosi decat poate 20%. Credinta adevarata se dovedeste prin fapte, in primul rand prin iubirea de sacrificiu pentru aproapele pe care il vezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma prost mai esti.io sant roman crestin ortodox,si sant mai fericit decat vecinul meu miliardar,care e ateu, si i-a murit unicul baiat, ramanand sarac lipit, doar cu sotia care vrea sa se desparta, si sa imparta averea.Am trei copii sanatosi,multumesc Domnului, am ce manca, am si de baut ca muncesc si la tara cat ma odihnesc oleaca, porcul l-am taiat de pe lista, ca nu-mi plac grasimile animale.si sant convins ca saracia materiala nu inseamna tristete, si ca bogatia in bani nu inseamna fericire.dar stiu sigur ca omul prost e durere pentru el insusi si pentru cei din jurul lui.LA multi ani si tie.ca doar esti al nostru.chiar dacaaaa...

| Cr7adi explică (pentru anonim_4396):

Omule poți sa imi explici ce am scris mai sus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cr7adi):

Pot ma copile dar tu ai aparut atat de brusc, cu intrebari atat de discutate si prostii atat de vehiculate de atei incat cred ca ti-a dat cineva lista cu intrebari tampite si te-a pus sa le postezi.ori te-a trimis pe vreun sit ateist de unde si le iau si ei.
mai frate? astia nu si-au mai schimbat intrebarile de mult, si in timp ce un crestin evolueaza si se desavarseste, voi ramaneti atarnati de doua intrebari?; daca adam are vuric, si daca a avut pe cine sa **** cain? duuuute-ma tinerete si ne lasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi citit o carte de istorie ai fi stiut si raspunsul la intrebare.
Italienii sunt mult mai religiosi decat noi si o duc destul de bine.La ei bisericile sunt pline iar slujbele se fac si de mai multe ori pe zi.Si au biserici si catedrale mai multe si mai maiestuoase decat ale noastre.

| Northern a răspuns:

Românii doar se consideră credincioși...

| Cr7adi explică (pentru Northern):

Cum sa existe persoane care cred ca un paralizat bătrân a creat pământul si soarele când exista miliarde de planete dintre care sigur mai sunt care susțin viata datorită temperaturii si atmosferii.Voi astia religiosi dați un search pe Google si scrieri big -bang si documentații-va.Si daca ar exista care ar fi rolul celorlalte planete si galaxi din univers? Si de ce un copil se poate naște in familia lui BArack Obama sau intr-o familie din Somalia.Asta da egalitate.Nu Dumnezeu i-a creat pe oameni ci oamenii pe Dumnezeu.Intre știință si religie câștiga știință, pentru ca funcționează.

| Northern a răspuns (pentru Cr7adi):

Mă gândesc că ești ateu.
Și eu sunt, dar asta nu înseamnă că trebuie să-i judecăm pe ceilalți pentru ceea ce cred.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Northern):

Tu meritai fundawinking

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Inca nu stiu, dar Romanii sint cei mai bogati din EUROPA, depinde numai de ei sa fie si mai Bogati. SUCCES!

| Cr7adi explică (pentru kira30):

Si pentru cei care se întreba ce este si cum este după moarte amintiri-va cum a fost înainte sa va nasteti si aveți răspunsul.Si daca credeți in Adam si Eva si prostia aia, de ce oare cei doi apar cu buric in imagini, ca doar Dumnezeu i-a creat.Si încă o prostie. Daca ei au avut doi copii Kain si Abel cu sa perpetuat specia? Si daca exista rai si iad cum mama ta ar fi fericita știind ca soțul sau o ruda apropiată se afla in iad...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cr7adi):

Uite,ma uitai pana bate gongul miezul noptii si ma delectez cu o tuica, pe intrebarile tale.iti doresc fericire maxima.in rest ai grija cuu postarile la religie sa nu se rupa ceva in tine.adica ia-o usurel asa nu cu otozbirul ca altii, si care s-au aruncat ca leii si au cazut ca mustele, pe altarele stiintei si bango-bingului.

| Cr7adi explică (pentru anonim_4396):

Ce sa se rupă mah? tu esti pe principiul ca te bate Dumnezeu care este o ipocrizie maximă. Măcar ai facultate? Sau iti trăiește traiul prin creditul de la banca?

| Cr7adi explică (pentru Cr7adi):

Apropo de ce nu la dus pe M schumacher la biserica ca poate se trezea pe loc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cr7adi):

Ce sa am ma? faculta? gagiule merji cu domnul, si fa-ti revelionul linistit.NU.NU am facultate.am facultati.dar nu importa.fii sanatos si fara frica.

| Cr7adi explică (pentru anonim_4396):

Învață sa scrii....lamentabil ce esti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cr7adi):

Multamesc pentru recomandare.dai inainte si; fii tare.ma? da ...lamentabil eee de bine?

| Moisie a răspuns (pentru kira30):

Da intr-adevar, sunt cei mai bogati in prostie, murdarie imoralitate si coruptie!

| Kabuto79 a răspuns:

Siii cine te-a mintit pe tine ca noi suntem un popor credincios? domnul Becali big grin? ( un tatal nostru o injuratura de sfant etc.).

| killer212121 a răspuns:

Ha ha ha foarte amuzant! Si diavolii cred ca exista Dumnezeu nu? Si scrie in Biblie:"Adunati-va comori in cer nu pe pamant unde le mananca moliile si le prinde rugina". Da romanii sunt saraci material si nu spiritual dar nu uita ca nu ma refer la toti romanii deoarece toti cred dar nici unul nu da dovada de crestin autentic.

| silvian12 a răspuns:

Cr7adi,esti foarte prost informat in legatura cu totul? Nu crezi in Dumnezeu? Asta e, dar stai pe scaunul tau.De ce suntem asa saraci financiar? De ce nu avem bani? Este simplu.Nu trebuie sa fi bogat, trebuie sa ai exact cat iti lipseste! Nu avem o stare financiar buna, pentru ca in tara asta se fura, toate lumea fura.Ma intrebi cum se fura? Masoneria a pus mana peste tot,si o sa mai fure si in continuare,o sa ne faca mai saraci,pana o sa acceptam NOUA ORDINE MONDIALA,cand o sa fie un singur guvern mondial,care va dirija totul(nu ca acum nu ar face-o)Banul este ochiu dracului,nu este doar o vorba,chiar este,pe multe bacnote sunt semne masonice,scrie noua ordine mondiala,etc.Tu ce ai vrea,sa vina Dumnezeu si sa iti dea masina,casa cu piscina? Eu nu cred ca daca muncesti mult de mic,inveti,ai o relatie buna cu Dumnezeu,nu cred ca nu ai putea sa pui o paine pe masa.Dar romanu ii lenes, asteapta sa primeasca, nu isi impune punctul de vedere, nu stie ca are drepturi! De acea, nu ca nu exista Dumnezeu.Si in legatura cu stiinta,cum a avut loc bing-bangul? Nu a actionat nimeni asupra lui? S-a intamplat din senin,o explozie de miliarde de atomi,care au fost potriviti la fix, fiecare la locul lui, ca daca nu era asa, nu se forma universul? Nu Dumnezeu a facut asta? Stiinta poate doar explica anuminte fenomene, atat! Nu poate explica cum de s-o unit fiecare particula exact unde trebuie.Ciocu mai moale, ca Dumnezeu ii MARE!