| siwel a întrebat:

Daca stai bine sa te gandesti, ce imagine ai despre Dumnezeu? (raspundeti va rog din inima, nu bisericeste. M-ar interesa cum vi-l imaginati in adancul sufletului vostru, ce caracter credeti ca are?)

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este drept si sfant.Este plin de bunatate si de indurare.El este un Dumnezeu iertator.El este atotputernic.Omniprezent,omnistient,omnipotent.Este Dumnezeu care poarta de grija.Este Dumnezeu care ne vindeca.El ne da pacea.El ne asculta rugaciunea.De aceea il iubesc pentru ca s-a dus sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este El, sa fim si noi.Merita sa -L cunosti pe acest Dumnezeu!

| Alphawolf a răspuns:

Nu am asa ceva, dar tinand cont de caracteristicile lui nici nu as putea obtine o imagine. Orice imagine mi-as forma ar fi una copilaroasa. Referitor la un creator absolut nu cred ca se poate vorbi de caracter, ca nu poate fi comparat, el reprezinta totul, existentul.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Dumnezeu, pentru mine, este un prieten bun si protector, care are grija sa imi scoata in cale ce e mai bun pentru mine, Cel care are grija sa ma atentioneze ca nu sunt pe drumul cel bun, Cel spre care indrept primul sentiment de bucurie sau de tristete.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Este cam greu de spus ce imagine am despre Dumnezeu. happy
Concepţia biblică este absolut respisă, pentru că Dumnezeul este prezentat cam ca un scriitor care vrea să scrie în latină, de exemplu, dar care nu ştie bine limba.happy
Aşa, imaginaţie.
Păi simplu, prin esenţă ar prezenta ceva mult mai inteligent, mai nemişcat, mai puţin lăudăros. Tind să-mi formez o imagine a Lui după concepţiile greceşti, puţin.
Dacă el ne-ar fi creat, nu ar mai fi postat pe locul judecătorului, ci pur şi simplu ar fi dispărut, lăsându-ne doar cu teoriile pe care puteam să le formăm.
Ar fi fost mai "omenesc" pentru că s-ar presupune că suntem formaţi de către el, deci ar trebui să semănăm cu el.
Probabil că aş face şi comparaţii între Dumnezeul meu şi cel biblic, dar nu cred că cineva ar aprecia asta.happy
Aşa că, rămân la părerea că el ar fi mult mai diferit, ar fi ceva ce chiar s-ar putea numi inuman, dar totuşi uman. Ai putea să te identifici îl el, nu să ai doar aspiraţii să fii ca el.

| chelstone a răspuns:

Sunt sigur ca dumnezeul meu, nu a vrut sa vin aici pe pamant pentru a-l sluji, nu cred ca asta este menirea mea aici, lucru pe care crestinii il fac. si mai mult isi construiesc viata in jurul acestor ritualuri.
Daca tot m-a trimis aici, si el nu face parte fizic din viata mea, nu vad cum ar putea schimba anumite aspecte din viata mea, toate consecintele actiunilor mele sunt provocate de mine, nu am nevoie de un dumnezeu ca sa mananc, si sa ma rog la el inainte ca sa nu ma innec, m-a invatat mama de mic sa mestec.

| bebetho a răspuns:

D-zeu meu (cel pe care, sa zicem, mi l-am creat sa ma sugestioneze) e tipu care daca ar fi Creatorul ar fi substanta din Big-Bang si de la "interventia" Sa in Big-Bang nu s-ar implica absolut deloc in vietile noastre ( asta insemnand cu adevarat Liberul-Arbitru ), apoi dupa moarte ne-ar judeca. Ma opresc aici ca ma lasa imaginatia, nefiind beat/fumat.

| Borgir a răspuns:

Dumnezeu este doar un termen pe seama caruia se face multa filosofie(din punctul meu de vedere)!~

| morningstar a răspuns:

Imaginea in care Dumnezeu este infatisat cu o barba mare, cu o haina cu poale lungi si cu un bici in mana asteptand parca sa gresim ca sa ne loveasca, imaginea aceasta mi se pare preconceputa.
Daca ar trebui sa mi-l inchipui cum arata fizic, cred ca este destul de greu sa transpun in cuvinte.
De asemeni cred ca ar depinde si de situatia in care L-as plasa.
L-as inchipui ca un Dumnezeu bland, cu cei mai calmi ochi, cu fata senina, gata oricand sa mangaie, sa ajute pe cel care-i cere aceasta.
L-as inchipui ca un Dumnezeu ce sufera. Ca pe un Pastor ranit de rautatea oamenilor, indurerat de pacatele omenirii, care plange pentru cei ce nu vor sa inteleaga scopul venirii Sale in lume.
Stiu ca odata nu o sa mi-l inchipui, ci va fi chiar asa: in cea mai mareata glorie, o sa Il vad venind pe nori. Mi-L inchipui atunci ca va veni in urma unei 'spargere de nori' daca pot sa numesc asa fenomenul. El o sa fie asezat pe un tron, fata Lui o sa insire teama, maretie dar si iubire in acelasi timp. Vocea Lui ca un tunet, inconjurat de lumina orbitoare.

| FoarteLetargic a răspuns:

Cel care vegheaza asupra noastra

Răspuns utilizator avertizat
| GwenS a răspuns:

Pe Dumnezeu mi-l imaginez ca fiind pur si simplu un om batran cu barba aproape pana la picioare de culoarea alb.gen` un batran foarte intelept.cum mai vezi prin filme.genul care face totul perfect` si care intotdeauna se jertefste pentru altcineva.cam asa mi-L imaginezbig grin

| Claudia a răspuns:

Nu am o imagine stricta... nu mi`l pot imagina ca comportament in detaliu dar in mare nu pot sa cred decat ca este bun si perfect happy.