| Allrc24 a întrebat:

Intrebare pentru atei:care este scopul vostru in viata? va place sa credeti(desi in adancul vostru siti ca nu e asa) ca ai o singura viata? dupa ce mori se termina totul? va place sa nu credeti in nimic si sa nu respectati niio regula morala sau crestina? ce vreti de la viata? la noi" crestinii cei inapoiati" noi avem ca scop mantuirea sufletului si intalnirea cu Dumnezeu pentru petrecerea vesniciei... e apcat mare sa-L refuzi pe Dumnezeu, jertfa lui Iisus Hristos... daca v-ati documenta putin ati intelege dar voi nu si nu.ramaneti la ideilea voastre fixe si rigide.

Răspuns Câştigător
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Pff...cata prostie zace in intrebarea ta...deci:
1. Ateii au reguli morale, e bunul simt idiotule!
2. Ateii raman la ideile fixe si rigide? Ma ratatule, ATEII sunt aia care accepta schimbarea, imbratiseaza stiinta care MEREU se schimba! VOI, dobitocii ramaneti cu idei fixe.De 2000 ani insistati pe aceeasi idee!
ESTI PROST! Da prost cu P mare!

Scopul meu in viata? Pai momentan sunt la facultate, lucrez ca freelancer, si vreau sa duc o viata fericita. tongue

| Raniia a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Ai incredere că inima ta functionează normal.că organele tale vitale sunt bune atunci am convingerea că in adincul sufletului tău crezi că există Dumnezeu.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Raniia):

Ce treaba au organele mele cu barbosul ceresc? Nu, nu cred in divinitati! imi bag pe**a (si asta functioneaza, chiar foarte bine) in divinitati! Nici macar suflet nu exista! Totul tine de functionarea creierului! Asa ca lasa-ma in pace! Ca de nu iti arat ce bine imi functioneaza organul mentionat mai sus!

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pacate multi se complac sa traiasca clipa, si nu se gandesc la fericirea sufletului.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Eu mi-am pierdut vremea încercând să te conving să citești și alte treburi diferite de creștinism.
Dar nu te-ai informat și despre alte religii.
Creștinismul poate fi combătut foarte lesne, de cineva care cunoaște bine creștinism.
Ultimii 2 patriarhi s-au dovedit a fi , prin idea Catedralei Mântuirii Neamului, niște foarte foarte devotate slugi ale Satanei.
Oamenii nu au case unde să locuiască și celor 2 javre le arde de construcții inutile precum Catedralei Mântuirii Neamului.

Cu asemenea prelați nu ai nici un drept, să te iei de atei.

După ce îi obligă la școală să învețe Biblia creștină , din care vechiul testament este tâmpenie lângă tâmpenie, și popii fac ce fac ori își pun întrebarea cum ar trebui să fie o religie adevărată ori devin atei.

Să analizăm puțin treaba cu potopul mondial.
Am potop Mondial .
Trebuie salvate câteva animale și păsări.
Cum a procedat tehnic cetățeanul Noe să aducă la arcă : lupii marsupiali, cangurii , diavolii tasmanieni, ornitoringii și urangutanii ?

Dar lamele din Anzi ?
Ș-a dat întâlnire cu ele : la Callao, la Lima, la Santiago , la Buenos Aires sau unde și a fost cu arca după ele?
Asta după ce le-a scris scrisori, în lameză --limba lamelor--, scrisori pe care le-a trimis prin poșta, care nu era !
„„Genesa (Facerea) 7
1. Domnul a zis lui Noe: "Intra in corabie, tu si toata casa ta; caci te-am vazut fara prihana inaintea Mea in neamul acesta de oameni.
2. Ia cu tine cate sapte perechi din toate dobitoacele curate, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca;
3. si cate sapte perechi, de asemenea, din pasarile cerului, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca, pentru ca sa le tii vie samanta pe toata fata pamantului.
4. Caci dupa sapte zile, voi face sa ploua pe pamant patruzeci de zile si patruzeci de nopti; si voi sterge astfel de pe fata pamantului toate fapturile pe care le-am facut."
5. Noe a facut tot ce-i poruncise Domnul.
6. Noe era de sase sute de ani cand a venit potopul pe pamant. ",

Nu se explică câți struți, câți pinguini, și câte alte păsări care nu zboară a adunat Noe.

Nu se precizează cum a hrănit , și cu ce animalele carnivore, că nu se inventaseră congelatoarele, pe vremea lui Noe.
Câtă apă și ce cantitate de hrană trebuia ca să hrănești toate acele animale 40 de zile. ?
http://www.animalutul.ro/mamifere-mari/specii-exotice/lama-va-scuipa/568/
http://www.scritube.com/biologie/animale/Lama92911.php
http://www.publicdomainpictures.net/......-image.php
http://ro.wikipedia.org/wiki/Copitate
http://www.scritube.com/......410419.php
Lamele fiind "dobitoace curate", că aveau copita despicată și rumegau a luat 14 lame. ( Că doar , nu le-a învățat să treacă înot Atlanticul și Mediterana.).
Întrebare : "De ce alte religii, din afara Mediterenei, nu au povestesc, povești , cu potopul Mondial ?"
Răspuns: Pentru că nu a fost nici un fel de potop mondial.

O fi fost simultan un val Tsunami, și niște ploi mai abundente, în zona de est a Mediteranei, care o fi afectat și sudul estul Italiei, iar de aici a apărut legenda cu „potopul mondial", care nu a fost de loc mondial.
http://www.gebeleizis.org/bibliahazlie/vt/cap5.htm
Magistralul mod în care pot minții creștinii sfidează orice închipuire:
http://www.laurentiudumitru.ro/Arca_lui_Noe_Ararat.php
La câți creștini sunt pe planetă plăteau niște alpiniști și scoteau resturile de arcă de acolo, din ghețarul ăla.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Noe
http://suflaredeviata.ro/......au-satana/
http://www.gotquestions.org/Romana/potopul-lui-Noe.html
http://www.neacostache.com/2008/06/27/suntem-creatia-extraterestrilor-3/
http://www.lovendal.net/......l-lui-noe/
http://www.lovendal.net/......ste-viata/
Dacă apele au înecat pământul, plantele de pe uscat au murit, și au rămas eventual, numai plantele acvatice.
În cât timp // în ce timp fizic , s-au refăcut plantele de uscat, ca să aibă ce mânca ierbivorele. ?
Cu ce s-au hrănit animalele carnivore, până s-au înmulțit suficient de mult ierbivorele?
Ce s-a întâmplat cu insectele, că au murit și alea la marea inundație, /potop.
Lipsind insectele, cine poleniza plantele cu flori ?
Câhh, cu potopul Mondialu !

Dar nici cu exodul nu ne este rușine!

După multe prostii și tâmpenii se roiesc evreii, urmăriți de cele 600 de care de luptă ale lui faraon.

E13/18. Ci Dumnezeu a pus pe popor sa faca un ocol pe drumul care duce spre pustiu, spre Marea Rosie. Copiii lui Israel au iesit inarmati din tara Egiptului.
E14/ 6. "Faraon si-a pregatit carul de razboi si si-a luat oamenii de razboi cu el.
7. A luat sase sute de care de lupta cu oameni alesi si toate carele Egiptului; in toate erau luptători.
8. Domnul a impietrit inima lui faraon, imparatul Egiptului, si faraon a urmarit pe copiii lui Israel. Copiii lui Israel iesisera gata de lupta.
9. Egiptenii i-au urmarit; si toti caii, carele lui faraon, calaretii lui si ostirea lui, i-au ajuns tocmai cand erau tabarati langa mare langa Pi-Hahirot, fata in fata cu Baal-Tefon.
10. Faraon se apropia. Copiii lui Israel si-au ridicat ochii, si iata ca egiptenii veneau dupa ei. Si copiii lui Israel s-au inspaimantat foarte tare si au strigat catre Domnul dupa ajutor.
11. Ei au zis lui Moise: "Nu erau oare morminte in Egipt, ca sa nu mai fi fost nevoie sa ne aduci sa murim in pustiu? Ce ne-ai facut de ne-ai scos din Egipt?
12. Nu-ti spuneam noi in Egipt: "Lasa-ne sa slujim ca robi egiptenilor, caci vrem mai bine sa slujim ca robi egiptenilor decat sa murim in pustiu"?"
13. Moise a raspuns poporului: "Nu va temeti de nimic, stati pe loc si veti vedea izbavirea pe care v-o va da Domnul in ziua aceasta; caci pe egiptenii acestia, pe care-i vedeti azi, nu-i veti mai vedea niciodata.
14. Domnul Se va lupta pentru voi; dar voi stati linistiti."
15. Domnul a zis lui Moise: "Ce rost au strigatele acestea? Spune copiilor lui Israel sa porneasca inainte.
16. Tu ridica-ti toiagul, intinde-ti mana spre mare si despica-o; si copiii lui Israel vor trece prin mijlocul marii ca pe uscat."

Că numai nebunii plecă de la apa Nilului spre est , când ei trebuie să ajungă în nord est, în țara Cana-anului, este de prisos să o spun.

Că evreii în 330 de ani în Egipt, s-au înmulțit ca șoarecii, că de la vreo cinci zeci - o sută cel mult, și s-au făcut 600.000 , fără copii.
Evreii au plecat cu arme din țara lui faraon.
La 600.000 de adulți puteau fi cel puțin 150.000 de militari apți de luptă, deci echivalentul a 25 legiuni romane mari, legiunea romană având între 4200 și 6000 de militari bine instruiți .
În mod firesc aveau 4200 de pedestrași și 300 de călăreți.
Atunci când dispui de 25 legiuni militare, nu fugi cu coada între picioare, că vezi cele 600 de care de luptă, ale lui faraon, și niște pedestrași acolo.
Cu 25 legiuni ei puteau ocupa Egiptul, și nu mai aveau treabă cu țara Canaanului.
( Traian care conducea cel mai mare imperiu al lumii,de la ora respectivă, a deplasat în războaiele dacice , cu regatul lui Decebal 24 de legiuni, niște ale și cohorte, care erau cel mult echivalentul unei legiuni.
Dar că Egiptul condus de un faraon care dispunea de numai 600 de care de luptă, putea fi ușor cucerit, cu 25 legiuni, cea ce denotă că tot ce este scris în Biblie privind Exodul este o aiureală.
Ori nu erau 600.000 de adulți , ori erau foarte idioți, cei 600.000, de adulți evrei.
Exod 12/35." Copiii lui Israel au facut ce spusese Moise si au cerut egiptenilor vase de argint, vase de aur si haine.
36. Domnul a facut ca poporul sa capete trecere inaintea egiptenilor, care le-au implinit cererea. Si astfel au jefuit pe egipteni.
37. Copiii lui Israel au plecat din Ramses spre Sucot, in numar de aproape sase sute de mii de oameni care mergeau pe jos, afara de copii.
38. O multime de oameni de tot soiul s-au suit impreuna cu ei; aveau si turme insemnate de oi si boi.
39. Cu plamadeala, pe care o luasera din Egipt si care nu se dospise inca, au facut turte fara aluat; caci fusesera izgoniti de egipteni, fara sa mai poata zabovi si fara sa-si ia merinde cu ei.
40. Sederea copiilor lui Israel in Egipt a fost de patru sute treizeci de ani.
41. Si, dupa patru sute treizeci de ani, tocmai in ziua aceea, toate ostile Domnului au iesit din tara Egiptului.
42. Noaptea aceea trebuie praznuita in cinstea Domnului, pentru ca atunci i-a scos din tara Egiptului; noaptea aceea trebuie praznuita in cinstea Domnului de toti copiii lui Israel si de urmasii lor.
43. Domnul a zis lui Moise si lui Aaron: "Iata porunca privitoare la Pasti: niciun strain sa nu manance din ele.
44. Sa tai imprejur pe orice rob cumparat cu bani, si apoi sa manance din ele.
45. Veneticul si simbriasul sa nu manance.
46. Sa nu le manance decat intr-o singura casa; sa nu luati deloc carne afara din casa si sa nu zdrobiti niciun os.
47. Toata adunarea lui Israel sa faca Pastile.
48. Daca un strain, care va locui la tine, va vrea sa faca Pastile Domnului, orice parte barbateasca din casa lui va trebui taiata imprejur; apoi se va apropia sa le faca, si va fi ca si bastinasul; dar niciun netaiat imprejur sa nu manance din ele.
49. Aceeasi lege va fi pentru bastinas ca si pentru strainul care va locui in mijlocul vostru."
50. Toti copiii lui Israel au facut cum poruncise Domnul lui Moise si lui Aaron; asa au facut.
51. Si chiar in ziua aceea, Domnul a scos din tara Egiptului pe copiii lui Israel, dupa ostile lor."
Recitind E12/37-38
37. Copiii lui Israel au plecat din Ramses spre Sucot, in numar de aproape sase sute de mii de oameni care mergeau pe jos, afara de copii.
38. O multime de oameni de tot soiul s-au suit impreuna cu ei; aveau si turme insemnate de oi si boi.
Deci în afară de cei 600.000 au venit O multime de oameni de tot soiul s-au suit impreuna cu ei; aveau si turme insemnate de oi si boi.
Dacă erau 600.000, de adulți erau și copii.
Trebuie să fi dement să îndrepți aproape un milion de oameni spre Marea Roșie când destinația finală era Palestina.
I-a plimbat prin Yemen și prin Arabia Saudită ca să le zică
" Aici peste secole va fi Medina, și aici în Marea moschee , a profetului de la Medina, va fi înmormântat Mahomed , adevăratul profet al lui Allah, Singurul și Adevăratul Dumnezeu" ?
Să fi vrut, să le arate unde urma să fie ulterior Mecca, unde s-a nascut profetul Mahomed (570-632), trimisul Domnului si fondatorul credintei musulmane. A vrut să le explice că acolo la Mecca, se va afla pese secole în incinta Marii Moschei a orasului, cel mai venerat sanctuar musulman, Kaaba. ?

Pentru atâta lucru, nu era cazul să "îi plimbe" prin Arabia Saudită.

Cu cât gândești mai mult, cu atât poți accepta mai puțin "ca adevărate", cretinismele din Vechiul Testament și atunci sunt 3 căi de urmat , care toate înseamna refuzul Creștinismului.
1...Ateismul
2...Direcționarea spre o altă religie, care există.
3...Îți pui întrebarea cum ar trebui să fie religia adevărată.
Eu am ales a treia cale.
Evident că începi să îți construiești, o construiești inițial pentru uz propriu și personal , o filozofie teistă.
O asemenea filozofie teistă trebuie să fie corectă și dacă nu există Dumnezeu.
Un cretin ș-a făcut în dimineața asta cont dublu pe TPU.ro și a început să scrie tâmpenii la adresa lui Ema.
http://www.TPU.ro/utilizator/axgto
și asta m-a deranjat.
Că una este să combați teoretic, câte ceva dintr-o religie și alta este să te legi ca un cretin, de diverși oameni, reali.
În filozofia mea religioasă, pentru uz personal , am preluat cea ce am considerat că este corect și bun în creștinism, iar dacă vei studia multe religii, îți vei face propria ta filozofie religioasă, în care vei prelua, cea ce vei considera, ca fiind corect prin diverse religii.
A te lua aiurea de Atei, cât timp tu nu le poți oferii ceva ""Adevărat "", este cam prostiuță.

| MMihai a răspuns:

Este
http://www.lovendal.net/......ste-viata/
Dacă este așa, ar trebui să fie oarecum deranjantă afirmația din Ieremia 31.1
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ieremia/31/
Ieremia 31.1
1. "In vremea aceea, zice Domnul, Eu voi fi Dumnezeul tuturor semintiilor lui Israel, si ei vor fi poporul Meu."

Vorbim de un Dumnezeu al Universului sau de Dumnezeul tuturor semintiilor lui Israel?

Eu care nu pot să fiu creștin, mă gândesc la un Dumnezeu al Universului.
Creștinii se gândesc la un Dumnezeu al creștinilor, și eventual și al ( Dumnezeul) tuturor semintiilor lui Israel.

| Raniia a răspuns:

Pină cind intr-o noapte vine judecata lui Dumnezeu -nebunule dacă iti I-au sufletul ce vei face cu toate astea? Caută să-ti faci comoara in cer nu pe pămint unde o mănincă moliile si rugina Suntem avertizati.dar nu fortati. Dumnezeu ne avertizează,alegerea insă ne apartine Mingea este in terenul nostru Dumnezeu asteapta un răspuns din partea noastră Fie ca răspunsul tău să fie asteptarea Impărătiei Cerurilor,care va aduce un pămint nou si un cer nou,unde,, moarte nu va mai fi, ...nici tinguire, nici tipăt.nici durere--Apoc.21, 4--.

| Angel0 a răspuns:

Daca doreai sa faci recensământul ateilor pe TPU, ai ales întrebarea potrivita.Cu mic cu mare o sa-ti sara in cap.O sa fie distractiv.
Am prieteni atei care pot da lectii de viata la anumiti preoti crestini, si prieteni credinciosi care sunt sub orice critica, si invers.Nu se poate generaliza.Nu poti judeca toti ateii doar prin prisma postarilor idioate ale unui pustan retardat(sau mai multi)care se defineste ateu, de exemplu.

| chelstone a răspuns:

Cum ma?! crestinii vorbesc de moralitatea ateilor?! laughing dar ce in numele ateilor au murit milioane de oameni in cruciade sau in numele credintei in dumnezeu?!
Ateii sunt inchisi la minte?! Acum 2-3 zile a dat la tv cum niste credinciosi in dumnezeu nu permiteau ca unui membru al familiei sa i se dea sangele de care avea nevoie din motive religioase.
Iar pe langa asta ateii sunt atei, budhistii sunt budhisti, musulmanii sunt musulmani, crestinii sunt de mai multe culori... ortodocsi, catolici, baptisti, evanghelici, etc.

| Raquella a răspuns:

Unii traiesc fara un scop in viata.Si eu sunt studenta si am planuri de viitor, dar in planurile mele este inclus si Dumnezeu.Nu vreau sa fac nimic fara El.Doresc ca El sa se implice si in alegerea viitorului meu partener, in pregatirea unui loc de munca, in toate lucrurile.

| Raquella a răspuns:

Indiferent de ceea ce cred eu, nu schimba cu nimic realitatea. Exista viata dupa moarte.

| aliceinchains a răspuns:

Totaaal de acord cu @silviu.

| aliceinchains a răspuns:

De bere n-ai uitat, da' de lecitină, da. thinking

| Gizăz a răspuns:

Eu nu știu cine e mai fix și rigid. Unii atei sau tu și alții ca tine care nu puteți accepta, nu puteți înțelege CĂ NU POȚI SCHIMBA PE CINEVA CU VALORI FUNDAMENTAL DIFERITE FAȚĂ DE ALE TALE. Tu vezi viața cum o vezi printr-o prismă complet subiectivă creată de modul TĂU de a vedea viață și de valorile în care ai fost educată(bune sau rele). Nu toți văd ca tine. Acceptă asta! Acceptă-i pe cei de lângă tine așa cum sunt și iubește-i că aia înseamnă să fii creștin. Tu nici măcar nu ai noțiunea de bază asupra propriei religii.

Repet când zic că nici cu o parte dintre atei nu mi-e rușine. Le zic același lucru: nu poți schimba pe cineva care are valori diferite! Mi-e greu să cred că cel puțin unii dintre voi nu văd asta. Atunci ce rămâne? Dorința de a te simți superior că ai pe altul mai prost? Ășa ratați și nefericiți sunteți în viețile personale?!

Și Allrc24 dragă, religia(pricepută cât de cât cum trebuie!) include un tip de morală dar morala nu se identifică neapărat cu vreo religie. Asocierea asta o faci doar în capul ăla al tău mic și limitat.

| CobraLeon a răspuns:

Decand crestinismul are vreo legatura cu regulile morale!? esti de-a dreptul absurd. Presupun ca ai vrut sa pui si tu o intrebare "desteapta" insa ai dovedit cat de prost esti...
M-am documentat si am ajuns la concluzia ca toate religile lumii sunt doar niste basme, lipsite de logica.

| DorelSudoru a răspuns:

Altu care vrea sa aduca o mare populatie de oameni pe drumul bun...Si da sunteti inapoiati si no mai pune on ghilimele

| nesuferit a răspuns:

Mult succes celor care isi pregatesc "sufletul" pentru viata de apoi
Si eu sunt convins ca voi trai o singura viata, chiar nu ma indoiesc deloc asta

| Pomar a răspuns:

Eu ma intreb uneori daca chiar exista oameni atat de prosti ca @Allrc24 sau pur si simplu vor sa para interesanti prin prostie?
@silviu a cam spus tot,ateii au reguli morale,sunt mult mai flexibil de cat cei religiosi,de ce sa ma mint ca exista viata dupa moarte? eu prefer sa stiu adevarul,nu sa ma mint o viata intreaga ca dupa ce mor de fapt nu mor,etc...
Incearca sa gandesti inainte de aposta o intrebare, sau daca vrei sa fi interesant macar fa ceva pentru care sa fi apreciat, nu considerat semiretardat.

| LaLaura a răspuns:

Bună
tata e ateu, și e chiar un tip foarte moral, doar că nu crede în religie (dacă ai citii și tu cât a citit el, ți-ai da seama că creștinismul e doar o fațadă) ci crede în știință în ceva oarecum concret, iar tata și-a făcut un rost în viață, nu bazat pe scrieri care nu sunt la fel (mă refer la Evanghelii, care se contrazic), ci bazat pe el, pe buna lui cunoaștere, de fapt asta înseamnă să fi om, să ai moralitate, nu spirit de turmă, și să te ghidezi în viată pe principiile tale ( bine, să aibă o cauză bună, morală și licită). Deci, încercă să te documentezi, și nu mai pune toți ateii în aceiași oală, nu toți sunt imorali sau cred în satana.

| chokingvictim a răspuns:

Scopul meu e sa ma simt bine fara a face rau celor din jur.n-ai nevoie de religie pentru asta.

| NuConteazaShinee a răspuns:

Hmmda!
Daca as fi ateu si poate sunt sau nu(Asta nu conteaza)
Viata dupa moarte stai tu calm/calma din "pacate" nu exista si totusi te poti calma pentru ca o data ce esti mort, mort vei fi si nimic nu vei mai sti thinking so daca ai vrea sa te gandesti la viata de apoi: o poti vedea sa zicem asa mai Filozofic: eu cred ca o persoana nu moare nici o data pana nu mor si apropiatii lui, de fapt intrebarea sta in felul urmator :
Sunt de fapt 2 intrebari laughing :
1 Cand vezi la tv un om ca moare sau auzi ca a murit cineva dar care nu iti e drag sau poate pe care nici macar nu il cunosti... ai sa il plangi?
Nu,normal ca nu!
Cand iti moare cineva drag(Sa speram ca nu,e doar un exemplu ) o sa iti fie dor de el,posibil ca il vei plange,si mereu iti vei aminti de el la inceput si apoi din cand in cand.
Deci filozofic vorbind eu cred ca "sufletul" unui om sunt de fapt amintirile celor ce l-au indragit foarte mult.

Trecand peste aberatia mea de mai sus,dar un mod "dragut" de a pune omul cu picioarele pe pamant big grin

Eu nu te contrazic pe tine daca imi vei spune ca Dumnezeu exista!
Poate exista!

Dar religia si religiile vor ramene pentru totdeauna cel mai mare rau facut omenirii.
Gandindu-ne la simplu fapt:Cate razboaie s-au purtat pe lumea asta din cauza intereselor celor Desptepti?
Si cei Destepti de ce s-au folosit?
Poii de religie!
Acuma probabil te vei intreba cum? De religie?! ( VAI )
Ok uitete la un film de razboi si o sa vezi un popa pe un front si un alt popa pe celalat front.
Ce fac acei doi popi?
Aaa poii le zice Dumnezeu fie cu voi caci azi e ziua in care ne vom apara tara, patria si onoarea si etc
Si te asigur ca acelasi lucru il va spune si celalat popa de pe celalalt front.
Deci practic religia si intermediarul acesteia te trimite catre cel mai mare PACAT, acela de a-ti UCIDE semenii!

Inca o chestie Dumnezeu l-a facut Adam si apoi a facut-o pe Eva si ei au avut 3 copii :Cain, Seth si Abel...
Acum nu are rost sa spun povestea lor pentru ca o sti/stiti deja, nu?
Eu vreau sa ajung la faptul ca apoii ei cum s-au inmultit?
Poii i-a ganditi-va au intretinut rapoarte sexuale cu mama lor tongue
Deci au facut 2 dintre cele mai mari pacate ale lumii ADULTER si INCEST
Si acum esti pedepsit si de religie cat si de unele state(Cu moartea/inchisoarea) daca faci Adulter(In special la Arabi) cat si cu incestul(Tot la arabi dar si multe alte tari)

VA ROG FRUMOS NU IMI SPUNE-TI POVESTEA CU PESTI CARE CAD DIN CER!

Deci daca Dumnezeu exista...GRESIT,reformulez,daca exista o DIVINITATE atot puternica si stiitoare nu are nici o legatura cu religia!
Pentru ca religia e un paradox si se contrazice singura.

In fine eu pot trai fara sa cred in ce imi spune popa si pot sa afirm ca : poate exista sau poate ca nu...dar daca e asa de bun nu ma va pedepsi nimeni pentru ca m-am indoit atat timp cat sunt un om bun si imi vad de treaba.

A si inca ceva mai bine ATEU decat SCLAV INDOBITOCIT

| batmobile a răspuns:

O alta intrebare stupida...
Care e problema ta cu ateii? Nu poti impune cuiva sa creada in lucruri doar pentru ca tu le crezi bune.Fiecare dintre noi are libera alegere sa creada in ce vrea si sa-si aleaga scopul in viata care este unica si trebuie traita la maxim, nu sa stai sa te inchini la zei falsi si sa fii un ignorant. Oamenii din trecut isi faceau zei pentru ca nu intelegeu fenomenele naturii cum ar fi eclipsele de soare sau cutremurele si n-au gasit alte explicatii decat ca ar fi cineva mai presus de noi care controleaza totul.Acum ca stiinta este in continua dezvoltare si tot mai multe lucruri despre univers sunt descoperite, cine mai are nevoie de dumnezeu? Voi sunteti cei cu idei fixe si rigide!

| AndraKame a răspuns:

Stii, nu toata lumea e la fel.Tocmai,fiecare ne nastem diferiti. Insa,vezi tu,aici vine partea grea de inteles in ambele,,tabere" : acceptarea.
Niciun om pe acest Pamant nu este imoral,lipsit de simtul realitatii sau lipsit de educatie pe baza religiei sau a rasei sau a viziunilor politice sau pe baza oricarei discriminarii.Un om poate fi caracterizat in felul acesta pe baza unei sume de cunostinte adunate in timp despre el,nu ca e catolic,ateu,columbian, american sau dictator.
Ateii spun ca suntem inapoiati ca avem religii, crestinii si cei de alte religii spun ca suntem fara educatie ca avem multi atei.Amandoua taberele spun ca nu prosperam din vina celeilalte, dar nicii ateii, precum nici crestinii nu sunt raspunsurile la aceste intrebari.Nu,noi suntem fara educatie,imorali si inapoiati pentru ca nu invatam sa ne acceptam,sa trecem peste si sa mergem in continuare cu viata,neavand treaba cu ce face x si y. Uite,crezi ca lor le convine ca ii faci imorali si needucati cand majoritatea au facultati si licee de top si sunt cu capul pe umeri? Tie iti convine cand ei te fac cum ii faci tu pe ei necunoscandu-te? Mie una nu-mi convine sa fiu numita in felul acesta doar pentru ca ciocnesc oua rosii de Paste,avand in vedere ca sunt olimpica si nu de forma, am numai premii mari pe tara si judet, am note de 10 curat,iar majoritatea oamenilor mi-au spus ca am o perspectiva matura pentru varsta mea.Din nou, poti sa crezi asta sau nu, nu ma cunosti cum nu-i cunosti nici pe ei si ce au ei in arhiva personala.
Nu poti arunca cu rosii in niste oameni doar pentru ca stii un singur lucru despre ei : religia lor sau lipsa ei.Iti dau un exemplu personal, nu stiu cum procedezi tu, dar iti voi spune cum fac eu.Si eu,ca toata lumea, apatin diferitor comunitati, dar iti pot garanta ca la 95% dintre cei cu care convietuiesc nu le stiu inclinatiile religioase si nici ei pe ale mele.Nu i-am intrebat, nu ma intreaba.Este un lucru total normal,religia e ceva intim,nu trebuie sa stie tot globul ca tu crezi in Buddha sau in Dumnezeu, pentru ca deja numai e religie, e doar ceva de fatada.Si ceilalti 5 % ori sunt membrii ai familiei,ori prietenii buni, prieteni carora le-am aflat religia prin pure intamplari.Dar am si eu o intrebare pentru tine : tu chiar vrei sa afli opinia ateilor? Mie mi se pare ca te folosesti de aceasta,, intrebare" ca sa-i jignesti si ca sa-i discriminezi si crede-ma ca e ultima lor grija ca ai tu opinia si comporatamentul acesta fata de ei.Nu-si vor modifica principile,cum nici tu pe ale tale pentru ca le-au spus unii pe TPU ca sunt imorali, dar mi se pare normal, sa se simta jigniti atat timp cat nu au facut nimic in afara de-as exercita dreptul la libera exmprimare.Si iarasi imi pun o intrebare : de cand este TPU forum?
Si,acum astept insultele si injuraturile din partea ateilor, dar si crestinilor.Ah, frumusetea vietii intr-o comunitate!

| devilll a răspuns:

Daca parintii tai erau oameni de stiinta in ce credeai?
daca erau budistii in ce credeai?
iar in viata n-am vreun scop deocamdata traiesc clipa mai incolo voi vedea
Si cand gasesti o dovada clara ca dumnezeu exista nu povesti, imaginatii si baliverne du-te la otv te rog sa ne arati si noua
unde-i dumnezeu cand un copil se naste cu malformatii sau mor atatia oameni ucisi in crime in numele lui dumnezeu, cand mor atatia parinti si raman copii orfanii, daca exista un dumnezeu nu lasa lumea in calea distrugerii se ocupa de ea ca si de acel rai care exista in imaginatia voastra
reguli morale cred ca nu stii ce inseamna, iar daca suntem atei nu inseamna ca suntem salbaticii

| AkatsukiLgened a răspuns:

Ma asta am gasit intr-o carte atei zic ca noi l-am inventat pe Dumnezeu pentru a nu ne simti singuri ci puternici si ca ei sunt puternici doar cu persoana lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am un scop în viaţă, se pare că sunt mai ciudată. Consider că mereu apar evenimente neaşteptate care ne fac să ne reorientăm. Nu vreau să cred în ceva imposibil de demonstrat, să îmi ghidez viaţa după ceva incert şi să descopăr că m-am abţinut degeaba să fac aia-aia, că dumnezeu ăsta al vostru nu există. Toată chestia asta este făcută ca oamenii să fie manipulaţi, aşa cred eu. Dacă nu crezi în iad şi în pedeapsa divină, poţi să dai foc liniştit cui vrei aici excluzând legea. Sper că mă înţelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema la inceput am zic ok acum zic ipocrizie totala ce fericire poti avea fara banii? mai bine mort decat fara banii lasa ipocrizia fata revino la realitate acum cu scopul ce scop traiesti si atat si mori traiesti fiecare clipa la maxim

| Arhanghelul a răspuns:

Cel(cea) care a pus intrebarea este un(o) crestin(a) inapoiat(a). Cu atatea greseli gramaticale n-ai sa lamuresti pe nimeni niciodata decat de faptul ca esti un(o) bun(a),,cretin(a)"si nu crestin(a)! Habotnicia este si ea un mare pacat! Eu cred cu tarie in Dumnezeu, dar nu in ce a plasmuit mintea umana pentru interesele unora! De aceea sunt atatea religii diferite! Cunoasterea noastra este una limitata si relationat la complexitatea si dimensiunile Universului noi stim ca nu stim nimic! Cu toate acestea desfasurarea Cosmosului este influentata de constiinta omului! Dumnezeu este inteligenta suprema,,, cuvantul" care zideste, adica poate insufleti materia cu ceea ce religia ii spune,, Duh Sfant"! Viata este in sine o minune! Exista microunivers si macrounivers! Totul in Univers interactioneaza si se desfasoara de la plus infinit la minus infinit, inclusiv vietile noastre, care desi sunt extrem de scurte afecteaza functionarea Cosmosului. 99% din spatiul unui atom este ocupat de vid, dar materia insufletita sau nu interactioneaza si comunica pe cai pe care stiinta nu a reusit sa le elucideze, dar bine intuite de fizica cuantica! Ar fi foarte trist ca, dupa ce murim sa nu mai existe nimic! Toate actiunile noastre, bune sau rele sunt inregistrate intr-o memorie universala si intr-adevar scopul nostru pe pamant este de a ne desavarsi si imbuna si nu de a ne inrai, deoarece spiritele noastre contribuie la echilibrul universal! Pamantul are capacitatea de se reface, deoarece asa a fost programat! Omul este o fiinta energetica intr-un corp fizic! Daca corpul moare, energia ramane, adica sufletul! Noi cream lumea in care traim! De aceea se spune sa ai grija la ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se intample! Daca omul va afecta in mod grav echilibrul care mentine viata pe pamant, atunci omenirea va fi supusa extinctiei si Dumnezeu ne-a avertizat prin mesagerii lui de acest lucru! Mesagerii lui Dumnezeu pe pamant au indemnat cu totii la o viata cumpatata si o credinta austera, numai ca,,aplicantii" religiilor si-au facut temple poleite cu aur si au ars si au ucis oameni supunandu-i la torturi dintre cele mai groaznice, in numele lor, si incercand sa-l faca pe Dumnezeu partas la astfel de nemernicii, de parca in asta ar fi constat esenta religiei!
Si acum sa va arat de ce cred eu in Dumnezeu! Educatia mea a fost una preponderent atee! Cu cativa ani in urma, intr-una din nopti(eram singur) m-am trezit din instinct, simtind ca ceva nu este in regula! Un spectru era cufundat pe jumatate in mine, in dreptul inimii! Reactia mea de moment a fost, constientizand ca era moartea, sa ingaimez cu stupoare,, Nu eu, nu eu!"Atunci cand a vazut ca nu mai dorm, moartea, vadit suparata ca i-am simtit prezenta, a scos un sunet infiorator si greu de descris care ar fi ingrozit pe oricine! Am fugit in camera cealalta si m-am pus in genunchi rugandu-ma la Dumnezeu sa nu mai ia pentru ca am copii de crescut! Nu am avut curajul ca, sa ma uit, dar ii simteam prezenta mortii in spatele meu si dupa ce m-am rugat pret de cateva minute s-a retras! Dupa ce a plecat, m-am piscat puternic de obraz si de brate, sa fiu sigur ca nu am visat! La cateva zile distanta tatal meu a suferit un atac de cord! Trei zile s-a chinuit in spital! In a treia zi, dimineata, m-am pus din nou in genumchi si m-am rugat la Dumnezeu,,, Doamne, daca este sa-l iei pe tata, atunci ia-l, iar daca este sa-l tii, atunci tine-l(in viata), numai sa nu se mai chinuie!" La un sfert de ora dupa aceea am primit un telefon de la spital care ma anunta ca tatal meu a murit! Nu sunt halucinatii si nici povesti! Totul s-a petrecut intr-un mod cat se poate de real! Periodic, tinanad cont de natura profesiei pe care o am, suntem testati si evaluati de psihologi la modul cel mai serios posibil, asa ca nu pot fi suspectat ca n-as fi intreg la cap! Sa ma ierte Dumnezeu ca am facut aceasta marturisre, dar poate ca ceea ce am scris aici le va da in mod serios de gandit acelora care nu cred in Dumnezeu! Repet, cred in Dumnezeu, dar nu in minciunile si regulile stabilite de oameni, altele decat cele lasate de la Dumnezeu, adica autentice si nu masluite!