| costinvlad490 a întrebat:

Daca știm cum arata hipercubul, hipersfera cum arata? Adică în a 4 a dimensiune.

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Hipercub-ul e de groaza... RAU:
Cube²: Hypercube (2002)
https://www.imdb.com/title/tt0285492/
asta a fost cu hipercub, cube 1 si cube 0 nu au fost decat cu... cub :D

cred ca hipersfera e la fel :D

| TristanTzara a răspuns:

Păi te întreb pe tine: Cu știi cum arată cubul sau sfera? Vezi cele 3 dimensiuni și poți desena 3d? Nu.

Vezi doar două dimensiuni și poți să desenezi doar pe o suprafață 2d. Dar trăiești într-o lume 3d și ai dedus cum stau lucrurile.

Un cub pe foaie, ce e? două pătrate unite cu 4 linii. Un hiper-cub ce e? două cuburi unite ci 8 linii, simplu ca bună-ziua. Dacă când se rotește pare că fluctuează în volum e pentru că și dacă nu știi ce e un cub, și te uiți la o reprezentație 2d a unui cub ce se rotește, o să zici că ba e pătrat, ba hexagon, și își schimbă aria.

Pe scurt, știim prin analog, la cum putem reprezenta forme tridimensionale în două dimensiuni.

Răspuns utilizator avertizat
| TristanTzara a răspuns (pentru costinvlad490):

Nu prea am văzut reprezentări a Hiper-Sfere, asta mi se pare mai interesantă:
https://www.youtube.com/watch?v=BqfwPQvb7KA

Cum sfera normală apare ca un cerc în care e un alt cerc văzut de la un unghi diferit, la fel apare și hiper-sfera ca o sferă cu o altă sferă în ea, care nu e vizibilă mereu--la fel cum dacă te uniți la un cub dintr-un anumit unghi, nu-i vezi decât o față și pare pătrat.