| anonim_4396 a întrebat:

Daca stra stra bunica mea era de etnie roma, dar doar stra stra bunica mea, inseamna ca sunt rom?

Este posibil sa fi ramas gena de rom dupa atatea generatii in familie?

Mentionez ca mi-am studiat arborele genealogic intensiv ani la rand pana la stra stra stra stra stra bunici si nu am gasit nici o ruda de etnie roma.

Eu sunt alb.
Nu am pielea de culoare mai inchisa absolut deloc.
La fel ca foate rudele mele.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu, da ai sange de rom...sau rom in sange!

| oprescudorin11 a răspuns:

Genele apar la o generatie ca numar aleatoriu stabilit de teoria genetica, pe care cred ca ai invatat-o la scoala.Ce importanta are insa? Esti evident tigan, vei face copii sau vei induce nepoti tigani. Intr-o tara si o lume ca asta, nici nu mai conteaza! Stai linistit! In curand sunteti de acum majoritari, viitorii stapani ai Romaniei! Chiar nu inteleg ce te nelinisteste! Hitler a murit demult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salutare! Nu, nu esti tigan, chiar daca erai mai inchis la culoare, tot nu erai tigan.Multi romani sa stii ca sunt mai negriciosi, mai ales in Sudul Tarii.Fii atent....si eu mi-am cercetat arborele genealogic cu deamanuntul.Eu sunt mai negricios de fel, asa m-am nascut, parintii mei sunt blonzi, iar celelalte rude sunt toate albe.Niciunul din arborele meu genealogic nu a fost tigan.S-ar putea ca unul din urmasii tai sa mosteneasca gena stra stra bunicei tale si sa iasa mai negricios, dar asta nu inseamna ca esti tigan.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si oricum sa tinem cont de fptul ca in sangele nostru este prezent si cel al cumanilor, al turcilor, care au stapanit atat de mult in aceasta Tara. Turnu-Magurele a fost raia turceasca.Dobrogea la fel a stat atatea secole sub influenta turcilor, poate si din cauza lor cred ca ni se influenteaza culoarea pielii.