| anonim_4396 a întrebat:

Daca tin post ce am voie sa mananc big grin. Voi tineti post?happy

Răspuns Câştigător
| unicka a răspuns:

Postul este infranarea de toate mancarurile de dulce, sau, la caz de boala, numai de unele, de asemenea si de bauturi si de toate cele lumesti si de toate poftele cele rele. Dar trebuie sa postim nu numai cu trupul, ci si cu sufletul.Deci nu trebuie sa te retregi numai de la mancare mai sunt multe altele, eu fiind vegetariana pot supune ca tin de mai bine de 2 ani post dar si daca gandesc rau depre cineva nu se mai numeste post, oricum bafta la postit si nu te infometa sa nu-ti fie rau!

9 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

De acord cu Ţepeş... postul nu ţine doar de mâncare, ar trebui să fie o perioadă în care să ne curăţăm sufletul, să ne rugăm mai mult, să facem mai multe fapte bune, sau cum zicea el să ne jertfim mai mult...

| matei23s a răspuns:

Eu cand postesc, nu mananc. Eu consider ca a tine post, ma refer acum doar la mancare, inseamna sa te abtii de la ea, nu sa te saturi cu fructe sau mancare care nu este de origine animala. Asa as putea sa ma ridic de la masa satul cu tot felul de chestii. Eu nu consider ca astfel as sacrifica mare lucru, doar m-am saturat, nu?

| Black_Cherry a răspuns:

Pai nu ai voie sa mananci produse de origine animala adica carne, branzeturi, ou, lapte etc. poti manca pufuleti sau cereale cu lapte de soia, fructe si legume, covrigi etc

| мαria a răspuns:

Pai ai voie sa mananci orice in afara de carne, oua, peste, lactate etc.

| Happy a răspuns:

Da poti manca fructe si legume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si cand faci bine, tot post se cheama. postul este o perioada de jerfa personala, in care mancarea isi are rolul ei. dar nu ce intra in gura spurca pe om, ci ce iese din gura spurca pe om, fiindca iese din inima.adica vorba proasta, jignitoare, blasfemiatoare, barfitoare, si mincinoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta mha intreb jy eu:d:d:d ...asta eh!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carnati

| laura86_CRAIOVA a răspuns:

Poti sa tii post acum, mai ales ca este Postul Pastelui, in special miercurea si vinerea, eu mai tin cateodata asa si pot sa spun ca ma simt mult mai bine in aceste doua zile fara carne.Nu este bine nici sa exageram, cred ca doua zile pe saptamana este suficient. Poti incepe de maine, bafta si nu uita ca este mai important ce scoti din gura, decat ce bagi in gura.