| anonim_4396 a întrebat:

Dacă tot ce-a existat, a murit. Tot ce este in viață și se va naște mai departe va muri. Care este scopul zilei de azi?

Dacă crezi in Dumnezeu, Te rog din suflet. nu răspunde.

Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

Ideile nu mor.
Poți trăi pentru tine sau pentru altcineva și imediat după ce mori tu, copiii tăi, copiii copiiilor tăi, să nu rămână nimic în urmă și să fii uitat. Poți trăi pentru faimă, artă sau știință, și munca ta din timpul vieții să fie căutată de alții pentru a-i inspira sau pentru a-și potoli curiozitatea. Sau poți trăi pentru o idee, o poți dezvolta, îmbunătăți, adapta, reface, cerceta, etc, și să contribui la binele general al umanității.

Nu știu ce scop are ziua de astăzi, dar pusă într-un context mai mare este un pas mic înainte. Să fii mai evoluat decât ai fost ieri, să fii mai bun decât ai fost ieri, să înveți ceva ce ieri nu știai.

| cristi202 a răspuns (pentru Drolja):

99% din oameni mor, și după doar 100 de ani nu mai știe nimeni nimic de ei. E adevărat, lasă în urmă copiii, dar viața sa fie doar atît?

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca cred în Dumnezeu, trebuie sa îți răspund. Că doar la credința găsești răspunsul.
Știința îți poate spune doar cum funcționează lucrurile.
Filozofia doar pune întrebări.
Dar, la întrebarea "de ce?", doar credința are răspunsurile.
Pentru că "de ce?" tine de spirit, nu de materie. Vrei sa afli sensul lucrurilor pentru că nu te mulțumești doar cu ce există, știi că există ceva mai mult, răspunsul la întrebarea "de ce?". Cumva, cautind un sens, strecori in lumea materială ceva ce nu tine de ea, ceva ce e in afara ei, și de aceea știinta nu va putea răspunde niciodată la această întrebare.
Și, daca nu am fi spirit, ci doar materie, nu ne-am întreba niciodată "de ce?" Pentru că niciodată nu am descoperi că lucrurile ar putea avea un sens. Le-am lua ca atare. Dar, pentru că ne împotrivim unor lucruri care nu funcționează normal, arata că suntem de undeva de dinafara materiei. De aceea doar un credincios ar putea să îți răspunda la întrebare. Nu unul din aceia care doar pupa icoane și se închină la sfinții, ci unul care știe de ce crede.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Supraviețuirea.

| relian a răspuns:

TPU te ajuta,in ce fel te ajuta? Pe TPU raspunsurile date nu toitdeauna is cele bune sau corecte,sa nu zic majoritatea is gresite,deci nu vad ce ajutor.
Daca te referi ca mai discuti cu alti oamenii,aia da,insa poti discuta mult mai bine in alta parte,aici multi sunt de astia, cum sa le zic inc uiati, ori cu idei fixe, daca spui altceva decat ei, te injura, iti vorbesc urat etc laughing

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru relian):

Eu de la toți oamenii învăț cate ceva,
Să fiu sau să fac ca ei, Sau să NU fiu ca ei.
Vorbele nu mă deranjează dacă atunci cand sunt urmate de fapte. iar acum hai să fim realiști, Ce fapte pot urma pe site ul ăsta anonim?

| Wr3nch a răspuns:

Sa traiesti clipa si sa te bucuri de ce iti place.

| Frank51 a răspuns:

Nu există scop general, existăm fără scop, voie, motiv, și facem ceea ce trebuie pentru supraviețuire, mâncat, spălat, procreat, adăpost, exact ca și restul organismelor.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Frank51):

Este vorba despre azi, nu un scop general

| Frank51 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Aceeași poveste.

| Goete a răspuns:

Nu stiu la tine, sau la altii.
La mine "scopul zilei de azi" este sa o traiesc la maxim; sa ma bucur de ea.
Nimic mai mult.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Existenta si continuitatea asta se doreste. Nu se va schimba nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Îmi vine să răspund la toate întrebările de genul la ora asta
Scopul e să trăiești și să te bucuri de fiecare clipa plus că e și un noroc sa te naști și să gusti din viața.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti mai nebun decat mine

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Scopurile sunt ale omului nu ale zilei,niste inventii necesare sau nenecesare facute treptat,tot de om pentru a atinge anumite beneficii materiale,sufletesti,de existenta.
scopul unei zile apare in functie de alegerile fiecarui om din toate invetiile de pana acum,in functie de nativitatea lui etc

ex:
m-am nascut: sa fiu un om bun(ma simt ),sa am prieteni(ma simt) si sa iubesc. -aici fiecare om cu nativitatea lui,zilele nu au scop, fiecare are scopuri propii apoi cand se intampla ce ai intrebat tu, vor ramane doar zile fara oameni care au scopuri.

sa fiu un om bun : sa fac voluntariat la. (inventie.)
sa am prieteni : grup social cu activitatea lui (inventie...)
sa iubesc : prieten, familie...(inventie)

daca oamenii nu vor mai exista, zilele nu au scop si notarea lor prin diferite metode deja existente in momentul mortii se v-a distruge in timp.

| MrAM a răspuns:

E putin ciudata intrebarea. Daca prin scopul zilei de azi, te referi la faptul ca tot ce are viata moare la un moment dat. Atunci eu cred ca e vorba de evolutie.
Materia vie e in continua schimbare si evolutie. Evoluam si ne adaptam pentru a face fața provocarilor si pentru asta trebuie sa si murim. Daca nu am muri, nu ar mai exista evolutie si imbunatatire.
Noi suntem putini mai norocosi ca am fost inzestrati cu ceea ce numim constiinta. Si asta ne ofera posibilitatea de a ne da seama de ce presupune moartea.
Prin asta in mod constient, noi oferim un sens vietii noastre si un scop.
Restul fiintelor vii sunt "programate" sa existe.
Fie vorba de destinatie sau traseul parcurs, eu zic ca viata e ceva uimitor. Si foarte putine persoane constentizeaza acest lucru, sau de cat de norocosi suntem de fapt ca suntem in viata.

| EliLeli a răspuns:

Scopurile ma cam plictisesc. Ne agatam de ele. Nu am niciun scop, nici "ziua de azi" nu cred ca are vreun scop.

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu exista un scop anume.
Iti construiesti tu unul care sa te multumeasca pe tine.
Azi scopul meu e sa ma relaxez si sa petrec timp cu fetita si sotia
Luni scopul meu e sa muncesc sa fac treaba bine ca sa multumesc oamenii cu care muncesc si sa ne fie bine si sa ajung intreg acasa tot pentru fetita si sotie
Cauta un scop AL TAU.
Inainte de familie aveam o pisica si un caine si cu aceeasi bucurie ma intorceam acasa
Cand ai la ce sa te intorci acasa nu iti pui intrebari din astea ca nu prea ai timp

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Imi place viața ta, e frumoasă, simplă și fericită.
Viața mea de zi cu zi este foarte similiară cu a ta. Doar c-o singură excepție. Cand lucrez,, am foarte mult timp liber să gandesc, să-mi pun întrebări și să caut răspunsuri.
TPU mă ajută să cresc, să descoper răspunsuri și idei noi. Să nu mă plictisesc, să văd și simt și viața altora.

| Pocait01 a răspuns:

Un om care le avea pe toate: sănătate, faimă, boțăție, statut, femei a scris o carte punânduși aceeași întrebare. Cartea se numește în română eclesiastul și o găsești în Bibliotecă.