| lifeForJesus a întrebat:

Isus i-a zis: „Eu sunt Învierea și Viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.
Şi oricine trăiește și crede în Mine nu va muri niciodată. Crezi lucrul acesta?

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Da, cred ca El este Invierea si Viata pentru ca El a biruit moartea si traieste vesnic. Si cred ca si eu, trecand prin moartea fizica, pamanteasca, voi invia si voi trai vesnic cu El. Si nu va mai exista moarte dupa aceea. Si cred ca asta este cel mai maret dar oferit de El.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El a facut cea mai mare lucrare de sub soare. Creatorul a ales sa moara pentru creatura mainilor Sale! De buna voie a venit pe pamant, El Imparatul Imparatilor si Domnul Domnilor, S-a nascut intr-o iesle ca sa poata sa vina la El si bogatul si saracul. S-a smerit pana la moarte si inca moarte de cruce. Sangele Lui ne curateste de orisice pacat.Ce mare har! Ce pacat ca multi resping aceasta chemare la mantuire.Se vor trezi, dar poate pentru multi va fi un prea tarziu.

| MMihai a răspuns:

Isus i-a zis: „Eu sunt Învierea și Viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.
Şi oricine trăiește și crede în Mine nu va muri niciodată.
Crezi lucrul acesta? == nu sunt creștin, creștinii cred de astea.

| Bia_8599 a răspuns:

Da, cei care traiesc o viata cu Dumnezeu au viata vesnica!

| Maidanezul a răspuns:

Iubirea adevarata, nefatarnica, se arata prin dragoste fata de aproapele si de toate poruncile lui Hristos. Daca nu-l iubim pe aproapele, mincinosi suntem, pentru ca nici dragoste de Dumnezeu nu avem, dupa cum zice Apostolul Ioan. In loc sa ne ingrijim mai mult de viata noastra, sa ne asiguram traiul trupesc, mai mult sa slujim apropelui cu dragoste si dezinteresat; si astfel usurandu-ne de patimi, ne apreciem de Dumnezeu. Iubesti pe Dumnezeu atunci cand nu mai iubesti cele pamantesti, cand implinesti poruncile lui Hristos.

| aliceinchains a răspuns:

E o invenție, la fel ca și tot conținutul Bibliei.

| lifeForJesus explică (pentru aliceinchains):

Invenție nu e pentru ca Cuvântul Lui Dumnezeu are putere!
Biblia e singura carte care are putere!
Cum iți dai seama?

| aliceinchains a răspuns (pentru lifeForJesus):

Ah, tu ești un habotnic religios...nu-mi dădusem seama.

| lifeForJesus explică (pentru aliceinchains):

Eu sunt creștin și atât!
Restul e can can...nu ma interesează!

| lifeForJesus explică (pentru aliceinchains):

Si asa si asa, oricum nu ti-ai dat seama...

| xname23 a răspuns:

Da, cred!

| ForJesus a răspuns:

Da, cred!

| jo_7646 a răspuns:

Da,cred din toata inima mea!

| Încrucişătorul a răspuns:

Luca 19:27.

Cititi si minunati-va caci religia isi manjeste mainile cu sange...

| EmaS a răspuns (pentru Încrucişătorul):

,,Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea.,, Este vorba de o pilda.Asa vor pati cei care nu Il lasa pe Isus sa fie Domn in viata lor.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru EmaS):

Nu vreau sa ma inchin unui D-zeu care vrea sa ma omoare pentru. faptul ca nu sunt de acord cu anumite... "obiceiuri". De cand omenirea are nevoie de D-zei barbari si dictactori? Stiu ca ne este in sange, in ADN sa avem o parte mica de dictactura dar si divinitatea sa fie asa? Nu-mi convine.

| lifeForJesus explică (pentru Încrucişătorul):

Da tu cui te închini?
Daca nu Lui Dumnezeu, atunci înseamna ca te închini diavolu-lui!
Mulțumesc nu! Prefer pe Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nu cred in acest diavol de care spui. Nu cred in rai sau iad.

| lifeForJesus explică (pentru anonim_4396):

Daca tu nu crezi, asta nu înseamnă ca nu exista!
Uita-te în jurul tău...totul este creat de Dumnezeu!

| Încrucişătorul a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nu stiu daca faci mistocareala sau te prefaci ca un prost.

| aliceinchains a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Așa sunt habotnicii, nu te-ai obișnuit cu ei?hee hee

| Dumnezău a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nirvana si Sepultura au fost create de Dumnezeu cumva? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

A propos de Sepultura, am început şi eu să ascult. Mi se pare genială point of no return. Ascultarea instrumentalului prinde bine dimineaţa când te trezeşti, ca alarmă.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Mhmm,eu sunt de parere ca albumul Kairos e cel mai bun scos cu Derrick Green frontman.Desi,daca ai asculta Septic Schizo, sau Dead Embrionic Cells, ai zice ca nu e sub nicio forma aceeasi trupa.Asculta de pe primele trei albume, si dupa aceea o sa iti curga balele dupa formatie, mai ales din Arise. happy

| giorgyana99 a răspuns:

Bine inteles.Isus este viata si moartea el ne iubeste si ne iarta indiferent de ce facem,ce spunem pentru ca noi, oamenii suntem fii lui cine crede in El "nu va muri niciodata" deoare ce va ajunge in imparatia Tatalui. Spune k el e "Invierea si Viata" deoare ce el a inviat din mormant si a inviat si alti morti, iar Dumnezeu ne iubeste si el foarte mult si ne dovedeste asta trimitand-ul pe pamant pe fiul sau care patimeste si moare spre iertarea pacatelor noastre
Cum Ei ne iubesc pe noi asa ar trebui sa ii iubim si noi pe Dumnezeu si pe Isus. Ca sa le dovedim ca ii iubim trebuie sa mergem la biserica si sa ne ruga iar daca ne dorim un lucru si ne rugam cu tarie acel lucru se va adeveri

| giorgyana99 a răspuns:

Nu ai dat funda nimanui? Adica de preferat cuiva(mie) al carui rasp ti-a placut(al meu) si totusi trebuie sa dai o funda cuiva(adica mie). Deci te-ai hot? Dai funda cuiva(mie)big grinbig grinlaughinghappy

| anotimp2 a răspuns:

Dalove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate fagaduintele din biblie se implinesc in viata unui om. daca traieste dupa cele 10 porunci, si dupa cele lasate de Iisus Hristos. poti intreba orice om care este batran si crede.cred.nici nu as putea sa nu cred devreme ce e destul de logic in ceia ce spune.

| LAYILA a răspuns:

As vrea sa fie asa dar daca mori esti mort si gata putrezesti te transformi in pamant dupa creste iarba din pamant iarba mananca animalele cresc plante pe care le mancam si noi dupa murin dupa putrezim dupa devenim pamant...