| Meme10Meme a întrebat:

Dar de ce Pluto nu este considerata planeta? Adica se invarte in jurul Soarelui nostru[deci nu este o planeta straina] si nici nu este un satelit [are proprii sateliti]. Nu ar trebui sa fie considerata planeta?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

„O „planetă" este un corp ceresc care
(a) se află pe orbită în jurul Soarelui,
(b) are suficientă masă pentru a fi în echilibru hidrostatic (aproape rotund) și
(c) a curățat vecinătatea orbitei sale.

Cele opt planete sunt: Mercur, Venus, Pământ, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus și Neptun."

Conform acestei definiții corpurile care îndeplinesc primele două condiții, dar nu și a treia (cum ar fi Pluto) sunt clasificate drept planete pitice

| sierra1 a răspuns:

Cu plăcere

| Meme10Meme explică (pentru sierra1):

Multumesc. Eu ti-am evaluat raspunsul in semn de multumire in caz ca nu ai vazut. =]

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Să fii iubit dar nu era necesar

| relian a răspuns:

Pana nu demult asa a fost considerata planeta,dar acum nu mai stiu cati ani in urma,astia care se ocupa cu gargara laughing au spus ca trebuie sa mai arate ca fac si ei ceva pentru banii luati,asa ca au facut o noua clasificare,asa ca au trecut pe Pluto de la categoria planete,la alte alea laughing.
Ce spui tu ca se invarte si bla bla,asa si un asteroid si o piatra se invarte in jurul soarelui,dar nu ai cum sa spui ca o bucata de roca, o stanca este planeta laughing
Deci la catgoria plante trebuie sa ai anumite caracteristici, stii ceva gen ca la box, categoria grea, trebuie sa ai de la X kg in sus laughing nu bagi un slabanog la categoria grea, ceva de genul asta.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu are importanta. Oamenii de stiinta inventeaza tot felul de denumiri ca sa fie bagati in seama si ca sa aiba salarii babane.

In Biblie este scris ce se va intampla cu oamenii de stiinta care il resping pe Iehova Dumnezeu.

1 Corinteni 1:19:"Căci este scris: „Voi face să dispară înțelepciunea înțelepților și voi înlătura inteligența învățaților".

Pentru mai multe informatii vizitati www.jw.org.

| Meme10Meme explică (pentru Meme10Memu):

Pe bune? Martorii lui Iehova? Cred ca iti bati joc de mine...

| Meme10Memu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Vreau sa te ajut.

| Meme10Meme explică (pentru Meme10Memu):

Nu sunt adept al acelei secte.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Meme10Meme):

De care religie apartii?

| Meme10Meme explică (pentru Meme10Memu):

Ce? Sunt crestin dar nu fac parte din acea secta.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Martorii lui Iehova nu sunt o secta ci revenirea crestinismului original din secolul I.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Sa fii sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi e lene sa explic, uite videoul de la care m.am documentat despre asta:
https://youtu.be/uPA7R1il4A4