| anonim_4396 a întrebat:

De ce Pluto nu mai e considerată planetă?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pentru că e un personaj Disney.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru că nu este singurul corp ceresc care gravitează pe orbita sa.

| Crescent a răspuns:

Pentru ca este mult prea mica.

| darctron a răspuns:

Prea mică, prea departe, nu are nimic special cum au toate celelalte planete, a rămas doar un corp ceresc pietros in mișcare, practic un meteorit micuț

| Alexx234qw a răspuns:

Salut. Raspunsul corect este acesta: Intre timp s-au descoperit in galaxia noastra asteroizi sau alte astfel de corpuri mai mari ca dimensiune ca Pluto. Si atunci s-a pus problema: cum poate fi un asteroid mai mare ca o planeta, cand, prin definitie, planeta este un corp mare in jurul careia asteroizii orbiteaza. Si atunci au fost 2 variante: fie integram toti asteroizii cat pluto sau mai mari in sistemul solar si astfel am fi avut vreo 300 de planete noi, fie o scoatem pe pluto si o consideram un simplu asteroid. Au ales a doua varianta si bine au facut, era prea bizar ca din 9 planete, peste noapte, sa apara 300 in sistemul nostru solar.

| Marioion a răspuns:

Pentru ca este mult prea mica ca să fie o planeta. Acum este considerata planeta pitica sau plutoid.