| RAY a întrebat:

"Dat fiind faptul ca energia totala a universului este zero inseamna ca universul s-a creat din absolut nimic "?

The Inexplicable Universe- Unsolved Mysteries

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Vă rătăciţi că nu cunoasteţi poezia eminesciană: "Din haos, Doamne, am apărut si ne-om întoarce-n haos"

| SG1995 a răspuns:

"Cum explicația că totul s-a creat din nimic."
Dar ce acel "tot" și acel "nimic"? Cum arată ele, ce proprietăți au?
Știu sunt termeni abstracți fără sens prin care înxcercăm să devinim Universul.
Gãndește-te la Haos și Ordine.
Ordinea poate fi Haos și Haosul poate fi Ordine? Da, ține doar de perspectivă. No așa-i cu " totul creeat din nimic" o aiureală. Când definiști nimicul și acel tot putem vorbi de un antagonism.

| RAY explică (pentru SG1995):

Refuz sa cred ca stiinta ofera o asemenea explicatie pentru absolut tot ce vad in jurul meu, asta e mai fanatistic ca basmul bibliei, macar acolo e un creator aici acel nimic, cica haos a fomat absolut totul si incredibil insati viata ceva complex, din absolut nimic, nu suna a stiinta

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Complex la perspectiva ta, dar la perspectiva unei ipotetice ființe superioare e ceva foarte simplu. Ți-am zis "frumusețea" e în ochii privitorului.

| Mclaren12 a răspuns:

Abia acum ti-ai dat seama? rolling on the floor

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Sincer mi se pare o aberatie sa crezi asa ceva, cum sa fie totul zero, asta e mai ridicol ca povestea evreiasca, macar acolo e comedie dar aici din nimic apare ceva care se organiseaza in mod complex si e haos

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Faza cu big bangul e doar o teorie, nu are omul cum sa stie despre lucruri care s-au intamplat cu mult inaintea existentei acestuia.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Pai tocmai. In vid nu exista materie, deci ai descris perfect big-bangul cu raspunsul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca și cum ai zice ca tipul de sânge 0 s-a format din nimic laughing)