| 13Denisa a întrebat:

Dati-mi niste sfaturi TPU. Am un proiect de Craciun si trebuie sa construiesc un brad de max 1 m, din materiale reciclabile. Dati-mi o idee ce materiale as putea folosii pentru bradulet. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Cel mai simplu din hartie, http://www.google.ro/......tp?/imgres r:10, s:0
Sau http://www.google.ro/......tp?/imgres r:16, s:0
Sau http://murdocks.typepad.com/......tree-.html (acel con il poti face tot din hartie)
Sau cumva din scobitori.

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Peturi verzi, de la sticlele de sprite (dar ar trebui sa te apuci sa bei serios). Becuri vechi pe care le pictezi cu spray verde pentru sticla, prinse pe un suport de sarma in forma de brad. Teava pe care o sudezi sub forma de brad si o imbraci in hartie creponata verde.

| bfvhjcv a răspuns:

Buna denisa.pai eu cu clasa mea de craciun facem tot un brad "ecocogic". am strans foarte multe ambalaje de la chipsuri, bomboane, din astea foarte colorate, am strans cutii, si am lipit ambalajele pe cutii, si am asezat cutiile astfen incat sa arate ca un brad.toti profesorii ne-au felicitat pentru ca ne-am destins putin de ceilalti care au avut brazi obisnuiti.
:*sarbatori fericite si sper sa reusesti>big grin

| Anda1197 a răspuns:

PAi ambalaje de la seminte, ambalaje de ciocolata ca ducliuri in pom, hartie de staniol mototolita iar bradul l-ai putea confectiona din hartie colorata si sarmahappy sper ca ti-am fost cat de cat de ajutorhappy

| midnight a răspuns:

Ziare, pungi de plastic

| TdsdfcelMaiStupid a răspuns:

Din hartie igienica big grin

| xGyAx a răspuns:

POi...doze de suc sau de bere, hartie, carton, bucatele de fier...asa cred.si poate pui si ceva luminite pe acolo:pwinking

| Crina_7980 a răspuns:

Am făcut anul' trecut la şcoală. A fost aşa de funny! L-am făcut toată clasa împreună. Am folosit cutii de la suc ( de-alea de metal, de la Sprite şi Cola) Şi sacoşe de gunoi. Am mai pus şi cîteva bucăţi de ziar, ca globuri, făcute aşa rotund ca mingile. A fost destul de frumos! Toate astea au fost puse pe o carcasă de sîrmă, destul de groasă ca să poată ţine toate alea.
Sper că te-am ajutat!

| diana_4229 a răspuns:

Hartii, sticle...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai niste pahare le-ai putea folosi ca niste globuri, si bradul, nu stiu niste cutii cu sarme iesind din ele(ca niste crengi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat cu scartietoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cu ziare vechi:

faci multe mototoale din fiecare fila dubla a ziarului sa iasa un mototol
deci vei avea nevoie de mai multe ziare nu doar de unul singur
iti trebuie o solutie sa le lipesti intre ele, ai putea folosi banda adeziva, dar asta nu e material reciclabil, cauta o idee
deci iti propun sa faci urmatoarea PIRAMIDA din ziare mototolite: baza bradului sa aiba vreo 10 mototoale, care sa acopere cam 1 metru patrat in forma de cerc pe sol - le lipesti intre ele;
urmeaza primul etaj, tot mototoale lipite intre ele, dar pe o suprafata cu un pic mai mica decat cea de jos de pe sol, ca un tort supraetajat;
urmeaza alt etaj si mai mic in suprafata;
si tot asa din etaj in etaj pana la inaltimea dorita de tine, va fi ceva intre piramida-brad-tort-supraetajat;
nu uita ca trebuie sa le lipesti intre ele, altfel se vor rostogoli toate;
ultimul etaj de SUS va fi un singur mototol pe post de varf de BRAD!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am o idee fa ceva forma la brad din carton si invelestel in material verde si fa globuri di banda de izolat colorata

| Stefan94 a răspuns:

Ai putea incerca sa-l faci din ceva ce gasesti usor peste tot fara sa fie murdar sau sa poata transmite boli (sper ca primesc puncte in plus ca ma gandesc la sanatatea ta). Cum este spre exemplu o cutie de ceva (carton sau plastic) si poti incerca sa faci trunchiul dintr-o sticla de la tine de acasa, coroana din carton de la o cutie de televizor mai mare sau mai multe cutii de pantofi.Globuri din ambalaje de ciocolata sau sau hartie obisnuita(recomandat scrisa deja care nu te mai ajuta la nimic - sper ca primesc si aici puncte in plus pentru ca tin la mediu) si o stea frumoasa din metal (atentie sa fie metal de la tine din casa si recomandat marginile indoite sau acoperite sa nu se taie careva). Sper ca ti-am fost de folos si succes la proiect.