| CuStimaSiRespect a întrebat:

De anumite practici sunt considerate etice când sunt aplicate față de animale (cele de companie în special), dar în general sunt considerate lipsite de etică dacă sunt aplicate oamenilor?

Mă refer îndeosebi la eutanasiere în caz de boală gravă și sterilizare.

Răspuns Câştigător
| Xena20 a răspuns:

Pentru ca viata unui om este considerata mult mai importanta decat viata unui animal. de aceea e considerata imorala eutanasierea in cazul oamenilor. iar sterilizare fortata nu poti face unui om pentru ca ar fi un abuz, drepturile oamenilor trebuiesc respectate.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"sunt considerate lipsite de etică dacă sunt aplicate oamenilor"

Cum ai ajuns la concluzia asta?

| sabin89 a răspuns:

Pentru că animalul e animal și omul e om. De ce o oaie o tai și o faci pastramă, dar cu omul nu poți să faci la fel! Totuși, în unele cazuri merge și colo și colo. E etic să mergi la vânătoare și să împuști căprioare și mistreți și e etic să mergi la război și să împuști oameni happy

| CuStimaSiRespect explică (pentru sabin89):

Există totuși o tendință în țările occidentale ca animalele să se poată bucura de mai multe drepturi iar în același timp ca unele practici care se aplicau doar animalelor să fie legalizate și în dreptul oamenilor (eutanasierea asistată).
Dar eu consider că e un punct de plecare total eronat ca ceea ce credem a fi benefic pentru un animal să fie la fel de benefic și pentru un om.
Între om și animal a existat de când e istoria relația de prădător - pradă, încât orice reguli morale pe care le putem construi pe acest fundament ajung să fie mult prea distorsionate și înșelătoare.
Dacă punem pe picior de egalitate omul și animalul, cine știe în viitor unde o să se ajungă?!
Vom vedea campanii umanitare la televizor de genul: "Adoptă un pui de refugiat! Ministerul Imigrației vă garantează că toate exemplarele intrate în țară au fost vaccinate, sterilizate și microcipate "

| Simpatic a răspuns:

Un raspuns la intrebarea ta, daca ar fi dat de Nicolae Guta ar fi "pentru ca animalele nu este oameni"

Legat de eutanasiere fata de oameni, vezi ca sunt tari in care aceasta este acceptata in anumite conditii!

| relian a răspuns:

Pentru ca indivizii din aceiasi specie nu se omoara intre ei, nu is fac rau, este o chestie instinctuala, de supravietuire a speciei respective.
Sa faci rau, sa omori un alt individ din alta specie este in regula, dar nu pe unu din specia ta, chiar daca sa spunem o faci sai usurezi durerea, exista acel instinct care nu te lasa.
Bine sunt si din astia cu lipsuri laughing care nu ezita, omoara atit indivizi buni, sanatosi, cit si pe cei bolnavi, dar astora ceva le lipseste, acel sentiment la ei nu prea functioneaza.

La animale e la fel, indivizii din aceiaisi specie nu ase omoara constient intre ele, cand se intampla o fac accidental, se bat de la femele, pot apare accidente.

Bine is si specii care is omoara proprii indivizi, dar exista si acolo un motiv intemeiat.

Sterilizare, asta ar trebuie facuta ca vrea sau nu vrea, ar trebui bagata obligatoriu pentru specia noastra, in special indivizilor care au boli grave, pe care le pot transmite mai departe.

Nu o face nimeni, din considerente politice cred eu.La om compasiunea si politica nea dus in prapastie, cel putin sub acest aspect al sanatatii speciei, suntem cei mai bolnavi de pe planeta asta, se stie f bine asta, dar nimeni nu ia nici o masura.

Se prefera sa se cheltuie miliarde anual pentru cercetari, care in final nu duc nicaeri, decat sa se faca ceva concret, cum este sterilizarea ce ai spus si tu.
Ai cancer, sterilizat, nu mai faci copiii, nu mai duci mai departe genele alea.
Ai defecte mai stiu eu de care, degete lipte, sau alte genu asta, la fel sterilizat, traiesti si tu mai bine si mai linistit laughing nu trebuie sa iti faci griji ca specia dispare ca nu faci tu copii, ar trebuie sa te ingrijoreze mai mult ca copiii naascuti ar putea iesi defecti, cu boli grave etc.

Dar cine sa se gindeasca la asa ceva, nu-i nimeni curios, delasare totala din partea tuturora.

| TheGentleman a răspuns:

Salut!

Din ipocrizie și din egoism...

| CuStimaSiRespect explică (pentru TheGentleman):

Nu îmi dau seama din răspuns dacă ești pentru adoptarea universală a acestor practici sau ești total împotriva lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca e etica eutanasierea de nicio culoare! Cat despre sterilizare daca nu ar exista ar fi o gramada de caini vagabonzi si pisici fara adapost

| Florian80 a răspuns:

Pt ca ipocrizia in Romania si lume este la cote alarmante

| Xena20 a răspuns:

Si sa fim seriosi totusi, daca ai avea de ales intre a salva viata unui om si a salva viata unui caine sau oricarui animal, ce ai alege? e cat se poate de normal!