| cinderellaindreams a întrebat:

De ce amidonul se coloreaza in albastru cand il tratam cu iod?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Datorita componentul solubil al granulei de amidon, amiloza.

2 răspunsuri:
| Maximus a răspuns:

Deoarece este o legatura ionica notata cu KI si este sarea de potasiu a acidului iodhidric. Fiind o pulbere alba se obtine din iod si hidroxid de potasiu. Rezulta iod prin reactie cu clorul sau acidul sulfuric si se foloseste la tratarea carentei de iod prcum si ca prim ajutor in caz de contaminare cu radiatii radioactive. Maximus

| Exilee a răspuns:

De fapt, se trateaza cu solutie de iod in iodura de potasiu ( I(2)+ KI)