| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumiți oameni care sunt foarte dotați d.p.d.v intelectual și au un IQ peste medie, își folosesc inteligența în scop distructiv?
Ce face diferența aici față de cei la fel de dotați intelectual care în schimb își folosesc inteligența în mod pozitiv/benefic?
De exemplu, am văzut mai de mult la o emisiune TV, cazul unui medic care a trăit acum două secole. Acestea avea o inteligență peste medie și își alesese această profesie doar ca să învețe cum să tortureze oamenii, apăsându-le pe corzile cele mai sensibile din corpul uman, vorba aceea, ca mai apoi să-i ucidă.
De ce în anumite cazuri oamenii care sunt foarte inteligenți aleg să facă rău altora, fiind și foarte machiavelici?

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

Pentru că se cred invincibili. Mintea lor nu poate concepe faptul că este cineva mai presus decât ei, chiar dacă au un IQ enorm. Orice geniu este cel puțin 50% nebun. Atunci când ești doar peste măsură de inteligent, dar nu și isteț (este o mare diferență între cele două calități), mintea o ia pe arătură.
Bineînțeles că mai contează și cum au fost aceste bestii educate în copilărie, sau dacă au fost maltratate.

| Meme10Memu a răspuns (pentru NoisyLight):

Un om nebun e doar o colectie de idei, de neuroni interconectati intr-un anumit fel care nu se armonizeaza cu scopul creatorului sau.
Creatorul decide ce e bun sau nebun. Pentru ca oamenii sunt creatii sau creaturi nu pot stabili singuri, in mod absolut si universal si la modul general, cine e nebun sau bun. De aceea guvernele umane sunt trecatoare si ideologiile lor se schimba de la o luna la alta netinand cont de referinta omului, de creatorul omului si pentru ca Dumnezeu nu are ca scop ca astfel de guverne omenesti sa existe mult timp.

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Bine zis "anumiti", deci nu este cazul sa intru dincolo de generalizari.

Da, unele persoane mai fac asa. Unde este multa minte... uneori mai sunt si "erori". Poate acele persoane au sacrificat anumite lucruri sa ajunga asa, iar pintre acestea ar fi anumite emotii sau capacitatea de a mai simti acele emotii care ne leaga ca oameni. Sunt fel si fel de cazuri.

Sau hai sa luam celelalte cazuri, in care persoanele cu un IQ peste medie isi folosesc inteligenta in scopuri benefice pentru omenire big grin De ei de ce nu ne intrebam? thinking

| Mosotti a răspuns:

Pai ce legatura are inteligenta cu, caracterul, boala psihica din ei? Nici una. Deci e f simplu.
Diferenta intre cei destepti si buni, si destepti si rai o face caracterul si eventualele traume sau boli psihice care ii aduc in starea aia, insa mai putin asta, cel mai des e caracterul prost.

| StrongHeart a răspuns:

De aia nu am incredere in doctori, poa' sa zica lumea ca-s diliu, dar n-am incredere in ei.Inteleg ca au niste cunostinte pe care eu nu le am si stiu de exemplu daca persoana x are problema y,ii dau tratamentul z.
Sunt destepti,dar asta nu inseamna ca-ti vor si binele(UNII).
Stiu personal cazuri de medici care ar fi operat pe oricine de apendicita chiar daca nu avea.
Am intalnit si medici de nota zece,dar daca nu am vreo urgenta nu ai sa ma vezi prea des la spital,nu am mai racit de mult timp ca nu iau pastile sa-mi pastrez sistemul imunitar in forta.
Daca nu e vreo urgenta,stati departe de spitale si pastile.
Cat despre intrebarea ta, rationalizarea lor e "pur si simplu pentru ca pot".Un om intelept stie cat rau poate sa faca, e constient de puterea pe care o are, dar alege sa faca binele.
Asa sunt unii oameni, nu le pasa decat de ei insisi.

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca acestia nu cred in Dumnezeul Cel iubitor, adevarat si drept descris in Biblie.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să înțelegem un principiu, a explica răul înseamnă a-l scuza.
Iar adevărul este că cei care comit asemenea atrocități nu au nicio scuză, indiferent de nivelul lor intelectual.
Ei fac astfel de lucruri pentru că simt plăcere în a-i chinui pe alții.

Astfel de lucruri nu se par odioase și inumane, un om nu ar fi capabil singur de așa ceva, oricine are un pic de rațiune manifestă un anumit grad de împotrivire în a provoca suferință cuiva.

Diavolul este cel care îi aduce pe oameni la un asemenea nivel de josnicie, și nu o spun că să îi apar, ci ca să arăt o imagine de ansamblu.

Astfel omul și spiritul rău care îl conduce (cu acceptul celui dintâi) devin precum calul și călărețul care îl mână pe animal unde vrea.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Felicitări pentru răspuns! E cel mai bun!
Dacă îl dădeai mai devreme, ai fi primit funda.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Nu contează funda așa mult, cine vrea să mai vadă alte păreri poate să dea un scoll mai jos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O satisfacție nebună, totuși, "satisfacție".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum spunea si Carl Jung, citez : "In all chaos there is a cosmos, in all disorder a secret order". Sunt multi oameni care au/au avut un coeficient de inteligenta mult peste medie si au facut lucruri marete (e.g. priveste in jurul tau). Sunt si multi oameni care au un IQ scazut si comit atrocitati, daca asta le guverneaza existenta si daca am putea sa-i depistam la timp si sa-i schimbam, lumea ar fi un loc atat de pasnic.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sunt multi oameni care au/au avut un coeficient de inteligenta mult peste medie si au facut lucruri marete"

Tin sa precizez ca maretia nu inseamna bunatate.De exemplu, multi ar zice ca Hitler a fost un om maret si totusi deciziile lui au dus la suferinta a milioane de oameni.
In rest, sunt de acord cu tine, dar cum ii depistezi? Si cum ii schimbi?

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Da,asa este, ma refeream la faptul ca au facut lucruri semnificative, care au avut un impact pozitiv. Exemplul cu Hitler este excelent laughing, dar pana si Michael Jackson il considera pe Hiter un geniu neinteles si credea ca este un orator genial, cu toate astea a facut ce a facut.
Ma gandesc ca poate oamenii care simt ca sunt "diferiti" si au tendinte psihopatice, sunt tratati cu dispret de la bun inceput si capata frica sa mai vorbeasca cu cineva, sa ceara ajutor. Din pacate si lipsa fondurilor este o problema, in Romania sunt foarte putine clinici de genul. Ai vazut serialul Mindhunter?

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. Daca ai o problema psihica mai bine te tratezi singur cu vointa decat sa ajungi in mizeriile de spitale de la noi.
Nu am vazut Mindhunter, o sa imi notez.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Da,noi teoretic nu avem nevoie de nimic nenatural, modificat, de exemplu medicamente. Corpul teoretic are capacitatea sa se corecteze de orice boala/imperfectiune cu ajutorul mintii. Evident daca toti am reusi sa facem asta, ar fi wow. Meditatia ajuta foarte mult.
Mindhunter trateaza fix subiectul asta, cum devine un criminal...criminal (studiu pe mai multe planuri).

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti interesata in criminologie, iti recomand canalul acesta de Youtube, il urmaresc de putin timp, explica cum s-au desfasurat mai multe cazuri si sunt multe chestii psihologice pe care poti sa le inveti.
https://www.youtube.com/c/JCSCriminalPsychology/videos

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Da,mi se pare interesant. Multumesc, o sa ma uit. big grin Poti sa cauti pe Youtube si documentarele acelea cu unsolved murders/mysteries, sunt o multime!

| Balalau95 a răspuns:

Este foarte buna intrebarea, ideea e ca, atunci cand esti inteligent, te simti superior celorlalti si ajungi ca vrei sa te simti si puternic peste ceilalti

iar cel mai nenorocit exemplu, a fost procesul de la Nuremberg unde acuzatii de top (care erau toti, inteligenti, evident) au fost cercetati de un psihiatru, care vroia sa afle ce ii face diferiti de ceilalti oameni, si cum au ajuns sa faca atata rau, iar rezultatul a fost ORIBIL: nu erau cu nimic diferiti, erau oameni normali si au ajuns sa faca atata rau numai pentru ca au avut ocazia

Pentru că nu există corelație între nivelul IQ și modul de utilizare a inteligenței respective.
Sunt multe alte elemente de luat în calcul.
Există oameni cu IQ sub medie care fac lucruri rele sau bune și oameni cu IQ peste medie care fac lucruri rele sau bune.

Scop distructiv sau constructiv/benefic după ce standarde?
Pentru că o acțiune poate fi considerată pozitivă dintr-un anumit punct de vedere și negativă din alt punct.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Poate au lipsuri mentale