| Barbarita a întrebat:

Inteligenti dar rai.De ce in unele cazuri,din cele mai multe se pare,oamenii inteligenti sunt rautaciosi si fac rau? Nu pot sa-mi explic.Tu,ca om cu multe capacitati mentale,de ce doresti ai face rau semenului tau,in loc sa-l ajuti daca tu esti inteligent? De ce anumiti oameni care sunt inteligenti,au cultura generala,sunt descurcareti si culmea,au si noroc, sunt rai? De ce nu-si folosesc inteligenta ca sa faca bine?

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Adevărul este că nu doar cei inteligenţi pot ajuta oamenii, degeaba eşti inteligent dacă nu ajuţi pe nimeni.
Un om cu suflet mare va ajuta mereu chiar dacă e prost sau inteligent. Probabil că vezi mulţi oameni care pornesc o afacere (fiind inteligenţi ) şi după câtiva ani se îmbogăţesc de nici nu mai ştiu ce să facă cu banii, ei tot nu vor da o mână de ajutor nimănui că aşa sunt ei, le pasă doar de ei şi afacerile lor.

Atât am avut de zis.

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Imi place intrebarea ta!
1.Vezi tu, uneori avand aceste calitati, oamenii din invidie ajung sa nu te sufere si doar n-o sa te lasi calcat in picioare si apelezi la rautate.
2.Calitatile astea te pot face sa fii superior si sa te comporti superior(tu esti cel mai destept si restul sunt prosti-ceva degenu)Cand intervine sentimentul de aroganta foarte usor ajungi la rautate.
3.Ai inteligenta, dar nu stii cum sa o folosesti.
Sper ca te-am ajutat!

| єχcєєℓ a răspuns:

Persoanele inteligente care odată ce au gustat "puterea" vor din ce în ce mai mult, ajung să se apuce de escrocherie pentru că sunt în stare, le merge mintea și știu cum să abordeze un fraier pentru a-l folosi.