| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele care sunt inteligente, atât d.p.d.v intelectual cât și emoțional, dar care nu fac paradă cu asta, nu-și trâmbițează inteligența, ba chiar se prefac uneori mai puțin dotați intelectual sau cedează primii atunci când au o polemică cu cineva care o ține pe a lui cu vorbărie multă, dorind să aibă ultimul cuvânt și să i se dea dreptate?
La polul opus aflându-se acei oameni care sunt la fel sau mai puțini inteligenți decât prima categorie, dar cărora le place să-și arate bravura, să li se dea mereu dreptate și să aibă mereu ultimul cuvânt într-o polemică.
Ce-i deosebește?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

In primul caz, e vorba de MODESTIE si INTELIGENTA (de urmat exemplul), iar pe partea cealalta e AROGANTA si PROSTIE - a se evita astfel de specimene (Prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul).

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aia care starnesc aiurea dialoguri in contradictoriu oriunde s-ar afla, nu sunt destepti. Sunt doar mai putin prosti decat anturajul de rahat din care provin, si au impresia ca le stiu pe toate.
Un om inteligent urmareste sa invete de la oricine, chiar si de la prosti. Nu cauta validare, nu vrea sa-i faca pe ceilalti sa se simta inferiori.

| mentholinks a răspuns:

Nu prea cunosc oameni de astia.

| Emma30555 a răspuns:

Am gasit intr-un articol ceva pe subiect, mi-a placut."În cadrul studiilor, s-a descoperit că persoanele competente sunt modeste și, de cele mai multe ori, își subestimează abilitățile. De asemenea, iubesc să citească zilnic și sunt mult mai empatice cu cei din jurul lor. De remarcat că oamenii cu un IQ ridicat simt nevoia să fie pe aceeași lungime de undă cu sentimentele și cu nevoile celorlalți. Fiind persoane curioase, ele sunt interesate să afle cât mai multe informații despre apropiați, însă tind să se simtă în largul lor când sunt singure, decât în momentul când se află înconjurate de mai multe persoane. Interesant este că printre cei mai inteligenți oameni, cei mai mulți s-au dovedit a fi iubitori de pisici. Deloc impulsive

Totodată persoanele cu un IQ ridicat își pot ține în frâu impulsurile, deoarece au un simț mai bun al planificării și al gândirii logice.
De asemenea, mai mulți oameni faimoși inteligenți au fost considerați „ciudați‟ sau „aroganți‟, deoarece au tendința să încalce regulile impuse de societate și tind să nu respecte tradițiile.
Vezi și: Cu ce se ocupă oamenii care au un IQ mai mare decât al lui Albert Einstein
În plus, în cadrul unui studiu realizat de către cercetătorii Universității din Groningen s-a descoperit că oamenii inteligenți tind să fie dezordonați și preferă să studieze noaptea.
Din păcate, nivelul ridicat de inteligență este asociat și cu un nivel ridicat de anxietate, în special din cauza îngrijorărilor legate de situațiile sociale"

| Darkmagic a răspuns:

Eu nu am nicio parere, si nici nu sunt foarte calificat sa raspund la intrebarile tale. big grin
Iti comentez aici, la prima intrebare care mi-a cazut sub ochi, ca sa iti pun la randul meu o intrebare:

Daca ti-ai setat contul sa nu primeasca mesaje decat de la utilizatorii care iti sunt prieteni...care naiba e logica pentru care ma asasinezi cu mesaje pe mine, care nu iti sunt prieten?

Ai inteles intrebarea?

Acum:
- Nu am nicio intentie sa iti devin prieten.
- Deasemenea, nu am nicio intentie sa iti raspund la mesaje si/sau felicitari. Nu am de ce sa o fac.
- Nu am nicio intentie sa iti raspund la intrebari, raspunsurile mele de pe acest site sunt la un cu totul alt gen de probleme.

Ai inteles fiecare linie?
Apreciez.
Mersi.