| AvalohAlyn a întrebat:

De ce ateii sunt casatoriti crestineste si inmormantati crestineste? Parerea mea este ca ei ar trebui sa nu li se permita slujba in Biserica la nunta si sa nu li se faca niciun fel de ritual la inmormantare deoarece ei nu cred in Dumnezeu.De ce li se permite?

Răspuns Câştigător
| pepe a răspuns:

Oricine are o fărâmă de credinţă, poate nu se exteriorizează.
Chiar dacă la biserică declari că eşti ateu tot se găseşte un preot, care pentru bani să facă o slujbă.
La înmormântare popa nu mai poate să-l întrebe pe răposat dacă a fost un bun creştin.
Pentru bani în ziua de astăzi se face orice fel de slujbă.

20 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Nu as vrea sa le fac nimic. Dar e foarte corect sa nu li se permita intrarea in Biserica la nunta, slujba pentru.casatorie,ritualul de inmormantare etc.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E vreo lege care obliga pe cineva sa se casatoreasca in biserica? N-am auzit inca.
Iar la faza cu inmormantarea crestineasca, regrete eterne, dar mortul, ateu, sau nu, nu prea mai are niciun cuvant de spus.

| Parintele a răspuns:

Un ateu adevarat nu face nimic din ce bolborosesti acolo. Eu nu ma casatoresc la biserica ci la starea civila, nu o sa ma ingrop cu popa ci o sa ma incinerez... e mai igienic si ieftin. Biserica si d-zeu sunt o mafie.

| oz a răspuns:

Ateii merg la biserica de dragul familiei, societatii, familiei nevestei, familiei sotului.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu, de fapt noi nu ne vom casatori in biserica deoarece nu credem nimic din ce zice popa, si cand voi muri am zis de pe acum ca nu vreau sa intru in biserica, prefer sa ma incinereze si atat, nu vreau o cruce la capul meu nici moarta, `pentru mine nu reprezinta nimic. eu am crescut intr-o familie in care mama este credincioasa si tatal nu, noua niciodata nu ne-au impus nimic, sa credem sau nu este alegerea noastra. copii mei vor fi botezati doar pentru a face comuniunea, deoarece la 9-10 ani imi va
or da in cap daca nu-i fac fiesta, dar dupa aceea va face cum doareste, voi lasa la alegerea lor sa creada sau sa nu. personal niciodata nu m-am declarat atee, doar ca nu merg la biserica si nici nu ma rog.

lolita
| lolita a răspuns:

Nici nu ti-am raspuns la intrebare, cred ca cei necredinciosi din orgoliu nu ar trebui sa mearga la biserica, sau poate chiar de aia merg deoarece le este indiferent. Asta cu, casatoritul la biserica este exact ca si cu sarbatorile internatiolale, noi de ce sarbatorim halloweenul? sau san valentin? deoarece este comercial si in general in Romania nu se casatoreste la primarie in rochie de mireasa, daca s-ar face ai vedea ca nimeni nu s-ar mai duce la biserica.si. de ce li se permite sa se casatoreasca in biserica? deoarece nimeni nu stie cine este credincios si cine nu, cat despre inmormantare acelasi lucru, ateii ar trebui sa zica atat timp cat sunt in viata ca nu doresc sa-i miluiasca popa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Ateismul este conceptia care se bazeaza pe negarea existentei orcarei divinitati, ateii nu sunt slujitorii lui Satana si nici nu-l venereaza. Acestia sunt purtati de val, alaturi de cei ce îi înconjoara, participand la nunti, botezuri, inmormantari sau chiar fiind personaje principale. Priviti cati comunisti inraiti de pe vremea lui Ceausescu, au devenit cei mai evlaviosi si smeriti in fata lui Dumnezeu.

| hominid dreak a răspuns:

Daca toti care s-au declarat la recesamant credinciosi s-ar duce la biserica, nu ar mai fi loc si pentru atei. Cel putin ateii isi declara necredinta, dar cati din milioanele de romani crestini sunt credinciosi convinsi? Si la urma urmei de ce sa nu-i bage popa si pe ei in pamant, ca acolo fie ateu, fie credincios, tot un drac e.

| liviu00 a răspuns:

Pai e posibil ca ateii sa vada casatoria/inmormantarea ca pe niste traditii. La fel ca mersul cu sorcovalaughing.
Apoi mai e problema ca e posibil ca parintii sa fie crestini si sa doreasca neaparat o casatorie crestineasca pentru copiii lor.

| Ben. a răspuns:

Pai, pana n-o sa se puna un filtru pentru atei la poarta sfantului ashezamant, or sa intre si ateii! numai ca ei nu intra pentru coliva si nici sa se intreaca cu babele ca au mai multi metri de fanatism sau mai multe kile de prostie; poate ca intra fiindca respecta traditiile neamului lor, sau fiindca lacasurile cu pricina sunt de multe ori si locuri incarcate de istorie...

| Silvia a răspuns:

Ca sa isi mai bage popii niste bani in buzunare...

| danbnz a răspuns:

E o aberatie ce spui...
Pentru ca in general esti tratat dupa religia comunitatii in care te-ai nascut... Nimeni nu te obliga sa faci o cununie religioasa daca te declari crestin, asa cum nimeni nu ii poate interzice unui ateu sa intre in biserica la cununia fratelui sau, sau la inmormintarea unei rude apropiate...
Acum intelegi aberatia parerii tale?

| rozalia25 a răspuns:

In mod normal cand te casatoresti, acolo unde ortodoxia e adevarata trebuie sa te spovedesti sincer... asa ca iti dai seama ca ateii mint ca sa-i casatoreasca popa. Evident ca si popa are vina lui atunci cand e superficial cu cuplurile care se casatoresc. Dar in mod normal, un ateu care e ateu pe bune (ca multi zic asa ca sa nu mearga la biserica) nu vrea el sa se casatoreasca in biserica. Nici popa nu ar trebui sa permita sa se casatoreasca oamenii asa cum ii taie capul, ca de aceea sunt asa de multe divorturi dupa. Cat despre inmormantare, daca a fost botezat, cu rugaciunile de rigoare (sa fie iertat pentru ateism) ar trebui sa fie inmormantat. Multi sunt atei din cauza ca nu ai stiut, doar cei care s-au sinucis nu se inmormanteaza, caci ei se leapada cu adevarat. Ca asa nici unul din noi e suficent de credincios (chiar daca mai aprindem o lumanare si zicem ca credem prin fapte tot pagani suntem) ca sa merite slujba de inmormantare. Aia se face pentru iertare, nu ca premiu de buna purtare!

| asko a răspuns:

Probabil ai vrea sa dai si cu pietre in ei
probabil uiti legea nescrisa a ne-ateismului "iarta... precum si noi iertam"

| adsfsf a răspuns:

De fapt o fac pentru vazul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum s-ar putea face diferenta intre un ateu si un credincios? Scrie in buletin?
"Parerea mea este ca ei ar trebui sa nu li se permita" Parerea mea e ca in locul ateilor ar trebui sa se afle agramatii. Macar astia sunt mai usor de reperat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiger, cu mine ce faci? Ia-ti o urna si pune-o pe pian ca vin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohoo santeti multi care va mintiti pe voi insi-va.va veni si clipa adevarului.nu a celui relativ.ci a adevarului adevarat.nu adevarul fiecaruie ci adevarul absolut si simplu atat de simplu, incat cu mintea noastra in care incape pana si gandul vesniciei, nu-l putem cuprinde.

| MS13 a răspuns:

Eu i-as omora cu pietre laughing. Glumeam, Dumnezeu iarta pe oricine daca se spovedeste curat la timp.

| s100 a răspuns:

Eu cred ca principalul motiv e traditia. Ceva de genu: "daca asa a facut tata..." Iti trebuie curaj ca sa iesi "in evidenta" incalcand niste reguli general acceptate si uneori nu merita efortul. De ce sa te certi cu parinti daca ei vor in ruptul capului sa te vada la biserica? Argumentele conteaza doar atunci cand discuti cu oameni inteligenti!
Ca o observatie generala: de multe ori facem lucruri pe care nu tinem neaparat sa le facem cum ar fi: sa mergem la o bere cu prietenii cu toate ca n-am vrea sa bem, sa facem invatam tot felul de materii care nu ne interezeaza deloc... si lista ar putea continua.
De partea cealata preotilor cred ca nu le pasa daca cei care se casatoresc sunt credinciosi sau nu. Ei oricum primesc bani si poate ca spera - de ce nu? - sa-i converteasca pe atei.