| anka a întrebat:

Bebeluşii morţi în incediul de la Maternitatea Giuleşti nu pot fi înmormântaţi creştineşte. Dogmele bisericeşti interzic înmormântarea bebeluşilor nebotezaţi cu oficierea ceremoniilor specifice de înhumare, deoarece aceştia nu sunt creştini. Ce fel de suflet au oamenii care conduc Biserica Ortodoxa?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O sa-i ingropam noi, pocaitii, asta daca vor vrea parintii lor, nu stiu. thinking Sau voi credeti ca noi nu avem suflet, sau ca vom arde in iad pentru ca am "tradat" Biserica Ortodoxa?
Spre linistea ta si a parintilor lor, iti spun ceea ce a zis Isus: "lasati copii sa vina la mine". Ei s-au dus la El, sunt in rai si canta alaturi de toti sfintii si ingerii. happy
Chiar este o idee buna sa oficieze un pastor slujba de inmormantare, va aduce multa mangaiere acelor parinti indurerati, Dumnezeu sa fie cu ei. straight face

| Gizăz a răspuns:

Vezi foarte bine că un "Dumnezeu" nu are nicio legătură cu "reprezentanţii" lui. E valabil pentru orice religie, nu numai pentru creştinism. Cu toate astea tu ţii de botez deci le urmezi dogmele. Dacă nu pot fi botezaţi ce? Se sfârşeşte lumea?
Mai lăsaţi-mă cu religiile astea ale voastre, numai rahaţi făra minte scot.
Cât de handicapat mintal să fii să umbi la 40 de grade în coate că aşa e „tradiţia"? Ăştia ar trebui împuşcaţi toţi.

| Sin a răspuns:

Prefer sa nu raspund la aceasta intrebare.
Nu vreau sa ma dezlantui.

| sensesDelight a răspuns:

De fapt, mie în general oamenii bisericii mi se par mult prea umflați în pene. La fel ca și cazul cu Mădălina Manole, alt caz de excepție în care i-au trimis pe toți să facă ceremonia afară. Bullshit, să fii creștin și să mai și vorbești despre Dumnezeu și despre cât de bun să fii nu înseamnă nimic, așa că se laudă singuri cu reguli stupide. Așa spune "legea" lor, că dacă nu ești botezat sau te-ai sinucis nu ai voie să intrii în biserică. Mare păcat iarna să trimiți creștinii afară, să digere la înmormântare, mai ales la starea pe care o au în asemenea momente...
Mare, mare păcat. Nu cred c-a dictat asta Dumnezeu. ^_^ Ar trebuie să-și deschidă și ei ochii și să o lase mai ușor. La urma urmei, oricât de creștin ai fi sau oricât de păcătos, biserica te primește nu? Nu, pentru că nici ei nu pot fi așa de buni cum se spune că a fost Dumnezeu, și trăiesc cu "scuza" asta pentru păcatele lor. ^_^

| sensesDelight a răspuns:

Și care-i faza cu atâtea religii până la urmă și cu regulile fiecăreia? Mereu se bagă asta la înaintare. Dacă era o Dumnezeu era unul și același pentru toată lumea, dar nu. Omul dornic de suprematie, a făcut 50 de religii și niciuna nu respectă bunătatea lui Dumnezeu. ^_^

| carpediem a răspuns:

Credinta se stinge cu biblia in sange. Nu au suflet si sincer sunt agnostic. NU au mila nici de sufletelele nevinovate care s-au dus, nici de parinti.

| ania a răspuns:

Biblia spune ca imparatia cerurilor e a celor ca si ei, a copiilor. Sunt mai sigura de apartenenta acelor copii la Imparatia Lui decat a celor ce refuza sa ii inmormanteze.

| Fifylici a răspuns:

@Zenithf bine punctat chiar asa a spus Domnul Isus:"Lasa-ti copilasii sa vina la mine si nu-i opriti caci imparatia cerurilor este a unora ca ei".
Mai cunosc un caz asemanator.
Eu cum stau la sat sunt mai multe biserici[ortodoxa, 2 de penticostali 1 baptista si una adventista].
Intr-un fel biserica baptista si cea penticostala am fost obligati sa ne facem propriul cimitir fiindca preotul nu era de acord ca pocaitii sa fie imormantati in cimitirul ortodox ca nu avem ce cauta acolo si nu stiu ce, ce nu vrea preotul sa accepte ca cimitirul este comunal si nu al parohie asa ca nu inteleg de ce tot atata se opune ca pana la urma nu se bat oasele pocaitilor cu ale ortodoxilor.Si cum ziceam.
Un om care era penticostal a decedat, cimitirul penticostal fiind tocmai la marginea satului era prea departe asa ca sotia dansului care nu era pocaita sau dus la preot sa il roage sa-l lase sa-l imormanteze in cimitrul comunal dar accesta era de acord numai cu conditia ce cel care murise sa se fi botezat din nou cu cateva zile la ortodoxi si bineinteles cum nu s-a intamplat asta preotul a refuzat cu orice pret sa stea de vorba cu acea femeie. Ea in sinea ei dansa dorea ca daca va muri si ea sa fie ingropata langa sotul ei dar nu a fost asa sa fie, asa ca a venit cu idee sa fie ingropat in cimitirul nostru baptist fiindca fica decedatului este baptista zis si facut cu cateva telefoane s-a rezolvat totul. Si asa saracul om a fost mutat dintr-un cimitir in altu.Lui Dumnezeu nu-i place destrabalarea asta.
Si anka fi sigura ca D-zeu i iubeste asa cum sunt botezati sau nu.

| monique a răspuns:

Nu e rautate din partea bisericii, desi multi preoti se exprima rautacios si cu nasul pe sus. E ca la doctor, nu primesti medicamentul pe care il vrei ci cel de care ai nevoie: ei nefiind botezati nu pot primi o slujba (ingroparea traditionala) care are legatura cu botezul. Ei trebuie sa primeasca alta slujba de inmormantare, speciala pentru ei tocmai fiindca nu au fost botezati (si exista asa ceva in biserica, desi nu stiu cati o mai practica).

| TipulVerde a răspuns:

Mi se pare normal adica nu au fost botezati ca crestini, deci nu pot fi inmormantati ca crestini. Poate acum iti vei da si tu seama ca religia asta organizata e mai mult protocol, dogma si birocratie si credinta e pe locul n-shpe.

| Duhovnicul a răspuns:

Eh, asa e religia, intoleranta.
Ce vina au bebelusii ca s-au nascut atei?

| JustMe a răspuns:

Biserica Ortodoxa(biserica in general, de fapt) e...mai bine ma abtin ca daca spun adevarul ma raportatilaughing
Oricum acei bebelusi vor fi inmormanati si cum a spus si Kronstadt daca Dumnezeu exista va avea grija de ei.
Legat de biserica, eu cunosc o familie saraca care a avut ghinionul sa aiba o fetita ft ft bolnava. Au facut tot ce era posibil pentru ea, au dus'o la spitale in strainatate, operatii, medicamente ft scumpe, stateau toata ziua cu ea etc. La 14 ani, din pacate fata a murit si parintii au vrut desigur sa o inmormanteze. Dar nu aveau dati nu stiu ce taxa la biserica, care de a lungul anilor(de cand s-a nascut fetita) s-a tot strans si a ajuns undeva la 5000 de RON. Parintii, cum am mai spus erau saraci nu aveau de unde sa dea banii astia, plus sa plateasca inmormantarea. Mama fetei era reformata asa ca au inmormantat'o la reformati pentru ca biserica ortodoxa nu i'a lasatstraight face
Stiu ca nu avea legatura cu intrebarea, dar era doar o alta intamplare care arata cum e biserica ortodoxa.

| G a răspuns:

Bebelusii au murit intr-un accident nefericit si nu au facut nici un pacat deci sunt acceptati in rai si fara mofturile unui popa care sustine sus si tare ca nu-i botezat domn'le deci nu poate sa-i faca slujba. din pacate, cam asa e si la catolici, baptisti etc. dar ce sa-i faci, una zice dumnezeu si alta zice sfintia sa.
nu-mi imaginez ce-i in sufletul parintilor, care pe langa faptul ca si-au pierdut copiii intr-un mod asa tragic, afla ca nu pot nici sa-i inmormanteze crestineste sa-i stie intr-un loc mai bun...

| petruI a răspuns:

1 draga anka, cred ca esti ruda, si chiar daca nu imi pare rau de micuti. 2ca sa-i lamuresc pe toti, religile sunt doar blasfemii ca Dzeu nu vorbeste cu asa oameni inculti care nu stiu macar ca dzeu nu pedepseste pe nimeni. iar in ce priveste copii, sunt foarte bine unde sunt. 3daca pe cineva intereseaza unde merge de fapt sufletul eu mai intru.condoleante parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motivul este ca acei bebelusi nu au primit Botezul care sa le spele pacatul stramosesc.
Dar legile acestea, la fel ca oricare alte legi, din orice domeniu, nu trebuie urmate orbeste; trebuie sa existe mai mult bun simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o hotarare adoptata pe 5 mai 1908, prin care Sfantul Sinod al Mitropoliei Ungro-Vlahiei a decis ca se poate savarsi slujba inmormantarii pentru copiii morti nebotezati sau nascuti morti. Tinand seama ca aceasta hotarare nu a fost abrogata, ea ramane in vigoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imparatia cerurilor este a unora ca acestia (cu referire la copii) nu inseamna ca e a copiilor, ci a celor cu mintea nepangarita, ca a unor copii. Si nu inteleg deloc cum poti sa spui ca dogmele interzic inmormantarea lor. Inmormantarea, d. p. d. v. al randuielii bisericesti, este o slujba ce se oficiaza dupa niste reguli ce pot fi modificate. Ce nu se poate schimba este invatatura de credinta (si aici intervine dogma) care trebuie sa fie la fel ca la inceput. Faptul ca nu pot fi inmormantati dupa randuiala obisnuita bebelusii morti nebotezati se datoreaza faptului ca ei nu fac parte din Biserica. La fel cum nu poti inmormanta in biserica un musulman sau un budist s. a. m. d. Te poti ruga pentru ei, dar nu poti face o slujba la fel ca unui botezat. Ei nu au nicio vina ca au murit, dar sa spui ca biserica ortodoxa nu e alaturi de familii... Pai biserica suntem cu totii. Poate o parte dintre preoti a lasat o astfel de impresie, dar biserica nu e doar cler, ci si oameni simpli. Cum ai spune ca nu dai doi bani pe medicina pentru. ca doctorii cer sa le dai ca sa te bage-n seama. Si asta e valabil cam pentru orice meserie. Si stii de ce? Pentru ca asa suntem cu totii. Sa ne vedem intai ograda noastra si dupa aia sa vorbim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste nemernici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hhhm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand acesti oameni care conduc Biserica respecta niste reguli stabilite nu de ei ci de Sfintii Parinti ai Bisericii.Asta nu este rautate din partea Bisericii, desi unii reprezentanti nu se exprima corect si cam cu nasul pe sus.Si inca ceva acei bebelusi au pacatul stramosesc degeaba nu au pacatuit