| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

De ce avem lupta in suflet? De ce nu gasim scopul? De ce avem intrebari fara raspuns? De sunt pe un site de genu pentru o intrebare asa mare? De ce nu putem fi simpli unii dintre noi? De ce nu stiu ce ar trebui sa învăț? Ce ma ajută? De ce ar trebui sa ma ajute? Are vreun rost viata asta?

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Desi intrebarile tale nu se prea leaga intre ele, cred ca reusesc sa inteleg ansamblul printre detalii. Intrebari de genul "ce rost are viata" sunt vechi de cand lumea; si ele se vor pune si de acum incolo. Pentru ca, intr-adevar, nu prea pare sa aiba un rost. Poti sa faci orice, sa te dai si peste cap, mai mult de saptezeci-optzeci de ani nu traiesti. Si hai sa zicem ca ai atinge suta, ce-ai rezolvat? Unii zic ca sa faci ceva, sa lasi un nume bun in urma ta; sa te vorbeasca de bine urmasii. Bine, dar tu n-o sa mai stii nimic. Si nici macar nu poti fi sigur ca te vor vorbi de bine urmasii. Uite, pe Eminescu deja au inceput sa-l dispretuiasca unii. Un user pe TPU s-a exprimat odata cum ca de ce suntem obligati la scoala sa invatam despre or.gasmele lui Eminescu. E depasit, gata! altul la rand. Bine a observat Cosbuc: din codru rupi o ramurea/ Ce-i pasa codrului de ea... Totusi, asa fara rost cum e viata, tot e mai bine sa o traim decent si sa ne bucuram de ea. Chiar daca nu ai pe masa o multime de bunatati (cum or avea milionarii), tot e bine daca ai o felie de paine, o ceapa, o bucata de branza si un pic de salam. E mai mult decat nimic. Pai nu? happy

| anss23 a răspuns:

Daca ai putea sa alegi, ai prefera sa fii un om 'simplu', cu o gandire nu prea avansata, care doar face ce i se spune etc? Lumea nu ar mai progresa pe niciun plan daca nu ar exista si oameni mai inteligenti, ganditori, care sa puna o intrebare buna la momentul potrivit.

| T0T a răspuns:

De ce o serie așa lungă de întrebări tâmpite?

| xerxes1 a răspuns:

Se spune ca un nebun pune mai multe intrebari decat pot 10 intelepti sa raspunda.
De fapt cred ca acesta este si rostul TPU-ului.

| peperonies a răspuns:

Pentru ca nu stii ce vrei. Pentru ca crezi ca stii ce vrei cand de fapt vrei/ai nevoie de altceva. Nu exista intrebari fara raspuns, doar interbari la care nu iti place raspunsul. Pentru ca nu am crescut in aceleasi circumstance. Ar trebui sa inveti cat mai mult din toate ca sa iti dai seama de ce ai nevoie si de ce nu. E o intrebare mult prea vaga. De ce ar trebui sa te ajute ce? Are ce rost ii dai tu.

| Skippy223 a răspuns:

Scopul vietii este sa ne inmultim. Probabil acum o facem prea mult, dar scopul nostru ca oameni este sa lasam o descendenta ca genele noastre sa continue.

Deja e bine pentru ca ne punem intrebari si cautam sa descoperim lumea in care traim. Acuma ca ele au raspuns sau nu, asta de noi depinde.

Viata nu are un rost oarecare. Trebuie sa ne bucuram si sa profitam de viata cat putem.
Pana la urma, de tine depinde daca viata are un rost mai important. Tu trebuie sa iti pui provocari, si limite pe care sa le atingi.

Unele intrebari nu au sens.

| SweetTFresh a răspuns:

Salut! Lupta in suflet avem deoarece in noi traiesc doi lupi. Unul alb si altul negru. Depinde pe care il hranesti mai mult. Nu gasesti scopul deoarece nu exista un scop anume. Fiecare avem scopul nostru. Nu exista intrebari fara raspuns. Totul are raspuns, fie usor sau greu. Esti pe acest site pentru ca fiecare dintre noi cautam cunoastere. Simplitatea poate fi cea mai sofisticata. Nu cunosti ce ar trebui sa inveti fiindca inca nu te-ai descoperit. Ce te ajuta? Suntem trup si suflet! Ai grija de cele doua. Sa traiesti cat mai bine aici, cat si dincolo. Sensul vietii este sens unic. Descopera-ti sensul cat si visul. Bafta!

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică:

Va mulțumesc. Sincer, ma așteptam la niste răspunsuri mai mediocre sau disprețuitoare întrucât, in loc sa mă preocupe ceva mai serios, stau și imi pun (cum a zis si domnul sabin89) întrebări vechi de când lumea cărora probabil foarte rar sau chiar niciodată n-o sa le putem gasi un raspuns. Cum era aia? "Când credem ca stim toate răspunsurile, viata schimba intrebarile". Apropo de raspunsuri, toate mi-au placut. Si ma refer la cele pe care le.am primit aici de la voi deși s-a strecurat timid și unul -citez- "tâmpit". Preferabil ar fi sa reușim sa atingem un sens rigid de a continua viata asta fără "poate", "scuze", "să sperăm că...", "aș vrea" etc. Apropo, n-o sa dau o fundă deoarece au fost niște răspunsuri foarte bune și nu aș putea. O zi bună!

| AstroLaur a răspuns:

Parerea mea este ca nu citesti suficient. Am si eu enigmele mele despre relativitatea speciala, despre natura gravitatiei, despre originea universului... si citesc regulat articole pentru a afla mai mult.
La intrebarile tale psiho-filozofice este usor de raspuns.
Nu te mai plange si citeste carti scrise de oameni mari, care au ramas ca exemple. Pe TPU nu vei primi raspunsuri si nu-ti vei gasi linistea, ci doar comentarii si indrumari.