| Flors a întrebat:

Ziua buna, TPU! Iaca vin si eu cu inca o intrebare: Ce i-as putea spune unei prietene care se tot intreaba de ce noi, oamenii(facand referire la ea) suntem tristi, de ce trecem de la stari de bucurie la tristete in numai cateva secunde? Se intreaba si de ce cautam raspunsuri la intrebari al caror raspuns nu il putem da? De ce nu primim ceea ce ne dorim? De ce nu ne ajuta Dumnezeu sa ne rezolvam problemele? De ce nu putem afla care e pretul pentru dorintele noastre? Spune ca sunt multe intrebari care incep cu,, de ce?" si ca a obosit sa caute raspunsuri pe care nu le poate gasi, ca se intreaba daca nu cumva lupta in zadar, daca o sa conteze, pentru ca ceilalti nu apreciaza efortul nostru.
Ce as putea eu sa ii spun? As vrea sa aflu si parerea voastra.
Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Sunt intrebari pe care merita sa ni le punem,sa ne gandim la ele,alte lucruri le luam ca pe un dat si-l tratam ca atare; nu toti suntem la fel,nu primim ce meritam pe lumea asta,Dumnezeu ne rezolva problemele dar noi nu vedem asta,toate lucrurile au un pret, cine nu-l stie inca il va afla, starile de tristete ni le inducem singuri uneori, putem alege sa fim veseli, dar n-o facem.Intrebarile isi gasesc raspuns citind, crescand si capatand experienta. Oboseala=lene=moartea mintii.Numai bine si cautari neincetatate!happy

6 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Dupa orice furtuna vine vreme buna!
Nu este singura in aceasta situatie, suntem mai mult! nu ai ce face decat sa continui si sa astepti soarele!

| viotedy a răspuns:

Atunci sa nu mai caute raspunsuri.ca oboseste si mai tare.

| BSwwatch a răspuns:

Trecem de la acele staribucuri la tristete prt ca creierul nostru in momentul respetiv a primit informatia nedorita.Pai are logica,cauti un raspuns pe care nul stii,dar asta nu inseamna ca nu vei afla mai devereme s-au mai tarziu raspunsul,cum ar fi sa cautam raspunsul la intrebari pe care le stiim? Fara sens nu? pai ca sa-ti ajute D-zeu sa rezolvi problemele,din puct de vedere moral trebuie sa faci ceva ca sa primesti rasplata,"nu da pe caiet"(datorie)Iar pretul dorintei consta in putrea si capacitatea de-al obtine,pregatire,rabdare,abitie! PAI AICI E PROBLEMA,nu acautat unde trebuie?, nu e pregatita indeajuns, nu are rabdarea necesara, si nu in ultimul rand daca e capabila sa acumuleze psihic acel raspun, altfel raspunsul se transforma in intrebare,! Succes.

| AlbaAura a răspuns:

Uneori oamenii neputand sa-și realizeze unele planuri din pricina slabiciunilor, invinovațesc imprejurarile.Ce e viața noastra daca nu include și efort și sacrificiu pentru a ne uni cu Dumnezeu?
Durerea, tristețea, disperarea și nenorocul de care se plange prietena ta, imi pare ca iau un aspect de spectacol și dau efectul de balci.Atatea nemultumiri trambițate... Atația DE CE la care nu gasește raspunsuri, atata oboseala, ca a renunțat sa mai caute.
Este o limita dincolo de care atata lamentare devine ridicola.

| wisewolf a răspuns:

Orice intrebare are raspunsul ei, trebiue doar cautate. raspunsurile nu se cauta intotdeauna de unul singur, cateodata ai nevoie de cineva care sa te ajute....mai multe intrebari pe adresa de mess: greenaxl10

| Olivikaa a răspuns:

Pfff ..grea intrebare..gaseste tu ceva acolo.laughing