| Mariela_1621 a întrebat:

De ce avem nevoie de dumnezeu? pentru ce anume ca tot vad ca sunt oameni pe aici care spun ca nu e nimic rau in a crede in dumnezeu dar vin si intreb ok nu e nimic rau in a crede dar pentru ce sa crezi?

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru a pune capat intrebarii "cui apartin".

| Alphawolf a răspuns:

Poate ca persoanele superstitioase au nevoie de D-zeu, insa eu nu am nevoie de El, ma descurc la fel de bine, si daca nu cred sau daca nu ma rog. Pe cine il ajuta D-zeu ala sa creada si sa se roge
Isi poate cineva imagina la cita durere a fost martor pamintul de la inceputul civilizatiei si pina acum? Daca exista un creator omniprezent si omnibenevolent de ce ar ingaduii asa ceva?
@ Adyna
Persoanele care au robit toata viata lor si ele au pentru ce sa-i multumeasca lui D-zeu sau persoanele care au trait prin lagare de concentrare si au indurat cele mai inumane umilinte si ele au pentru ce sa-i multumeasca?

| syme a răspuns:

Referitor la nevoia de Dumnezeu, oricat de mare foame ar rabda cineva si oricat de mare nevoie ar avea de mancare, odata ce ar afirma inexistenta mancarii, va trebui sa accepte faptul ca nevoia resimtita trebuie sa fie un fel de iluzie si ca de fapt nu exista nimic care sa satisfaca aceasta nevoie iluzorie. In general, se intampla la fel in ce-L priveste pe Dumnezeu, oricata nevoie ar simti unii, odata ce-L declara inexistent vor trebuie sa-si declare si nevoile iluzorii.

Celalalt aspect este ca indiferent daca luam ori nu in calcul nevoile, avem motive mai multe sa credem in Dumnezeu decat sa nu credem. Intr-un alt loc spuneam asa:

Eu cred pentru ca am mai multe motive sa cred decat sa nu cred. De exemplu, nu exista niciun motiv sa nu cred (nu exista nicio dovada care cel putin sa indice inspre inexistenta unei divinitati teiste). Asadar, daca am un motiv cat de mic sa cred, atunci acesta este superior fata de lipsa totala a motivelor pentru a nu crede.

In acest context, imi este suficient sa am o pozitie a Big Bang-ului care sa aduca argumente pentru inceputul absolut al universului. Pentru ca de aici drumul e scurt: daca tot ceea ce are un inceput are o cauza si daca universul are un inceput, atunci universul are o cauza in afara universului. Si este plauzibil ca aceasta cauza sa fie Dumnezeul teist.

| Razvan a răspuns:

Pentru ca daca nu era Dumnezeu era altcineva cu alt nume si alta poveste. Oamenii au nevoie in cineva in care sa creada, au nevoie de o forta in care sa-si depoziteze toate sperantele, de cineva care sa-i asculte chiar daca nu e prezent fizichappy
Dumnezeu e iubire

| siwel a răspuns:

Eu cred pentru ca pozitia crestina este cea mai plauzibila si probabila dpdv logic si rational dupa ce consult datele pe care stiinta, logica si istoria mi le pune la dispozitie.
Evolutionistului ii trebuie mult mai multa credinta sa afirme inexistenta lui Dumnezeu, decat mie ca sa o afirm.
@ daddy : intotdeauna cand vorbim despre discriminare e de bun simtz ca daca Dawkins spune o prostie sa nu o repetam, ci sa studiem civilizatiile si sa vedem ca discriminarea de orice fel vrei tu a fost si este mult mai acerba in regimurile atee ale lumii!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Dupa cum intrebai tot tu zilele trecute, ce sens mai are totul daca suntem niste accidente ale naturii? Care mai este finalitatea, ce te mai motiveaza sa continui stiind ca orice ar fi suntem doar o intamplare, fie ea si una practic imposibila? Daca nu ar fi existat si totul ar fi aparut din haos, atunci totul ar fi degeaba. Doar atunci cand crezi simti armonia pe care o cauti din adancul constiintei, dar poti supravietui si fara din cate se observa, important e totusi sa traiesti impacat si sa crezi ca existenta ta are un rost. Altul decat sa fabrici ingrasaminte naturale distrugand resursele din jur.

| Gospell a răspuns:

Fiindca El este creatorul nostru.
Tu de ce crezi si ai nevoie de mama ta sau tatal tau?

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Avem nevoie de religie, pentru că altfel nu ar mai fi fost războaie religioase, cruciade, discriminarea femeii, nu ar fi existat Inchiziţia.
De asemenea, religia este necesară ca fiind o piedică în calea ştiinţei.
Dacă n-ar fi fost intoleranţa religioasă, istoria n-ar fi avut atâtea crime şi orori.
Vedeţi cât de necesară este religia şi câtă linişte sufletească ne-a adus?!

| daddy a răspuns:

Excelenta intrebare
avem nevoie de dumnezeu ca altfel vor fii numai razboaie in lume sau vor fii crime peste tot, sau oamenii vor muri in spitale in fiecare zi vom fii foarte superficiali fara dumnezeu ne vom crede superiori si vom ajunge sa discriminam femeia, persoanele de culoare, homosexualii
iti poti imagina?

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Vorba aia: "Daca ceva exista n-are imporanta ce cred eu."

| izvordemunte a răspuns:

Pentru ca exista, ajuta, da incredere.

| BRG a răspuns:

Măi fraților avem nevoie de D

| BRG a răspuns:

Avem nevoie de Dumnezeu pentru că datorită lui existăm, fără ajutorul lui Dumnezeu care este Suveranul Universului, noi nici nu ne putem dirija singur pașii. Sănătate multă vă doresc tuturor. Cristi.

| cosima11 a răspuns:

Dumnezeu e TOT. fara el nu am fi existat si fara el nu ar fi bucuriile de zi cu zi.nu cred ca esti asa "dezamagita" incat sa tinzi sa crezi ca nu mai exista. cu tehnologia din ziua de azi, lumea uita de Creatorul nostru si de Tatal nostru cel ceresc. urat si rau.nu suntem noi in masura sa judecam, insa la judecata de apoi fiecare isi va primi rasplata pentru faptele bune si mai putin bune.fiecare are un loc asigurat. in rai sau iad, depinde de credinta si faptele fiecaruia.probabil daca ati mai da pe la biserica ati intelege mai multe si ati vedea cu adevarat ce inseamna Dumnezeu.

| Adyna_2391 a răspuns:

Buna...sincera sa fiu ma uimeste intrebarea ta.cum adica de ce sa crezi in Dumnezeu? Trebuie sa crezi in El in primul rand pentru ca datorita Lui traiesti, datorita lui existi, datorita lui ai tot ceea ce ai; fara el nu ai putea vedea, nu ai putea merge, nu ai putea vorbi etc.De toate acestea dispui datorita Lui. Ti se par putine motive pentru care sa crezi in El?

| laurentiu_9029 a răspuns:

Eu unul nu am nevoie.

| lifeistough a răspuns:

Pentru linistea sufletelului tau!

| misiik a răspuns:

Fara EL nu exista linistea sufleteasaca si tot ce ne inconjoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii au nevoie pentru a-si gasi alinarea si pentru a-si motiva existenta. Altii n-au nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca depinde de fiecare. de exemplu bunicii nostri nu ar putea concepe viata fara credinta in dumnezeu, asa au fost invatati. in trecut oamenii nu aveau libertatea sa decida pentru ei, decideau parintii, societatea etc, iar ei se supuneau. credeau intr-adevar ca exista ceva divin, un creator, cineva care mentine un echilibru in lume prin dogmele crestinismului. in fond, biblia nu a venit prin fax din cer. acum noi realizam ca putem si fara "rugaciunea de seara". au evoluat numeroase teorii despre energia corpului nostru. noi tinem universul in miscare si realizam propria viata prin ganduri si sentimente. de fapt e acelasi lucru cu dumnezeu sub o alta infatisare. verifica legea atractiei daca te intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie sa crezi.atat iti trebuie. daca afla navarre, et comp.ai pus-o. te zboara de pe ateism .ro.si apoi de unde iti mai iei intrebarile? uite, s-a descoperit o gorila pe marte care cam seamana cu unii dintre oameni.in curand vor apare si martienii care se trag din ea.ne vom lamuri noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ma blairwitch.eu am toate motivele sa cred in Dumnezeu. da tu daca nu ai nici unul, inseamna ca esti foarte nefericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi in Dumnezeu atunci cand il poti vedea in cel de langa tine... dar asta TU alegi. o zi buna la toti happy

| kiki_2432 a răspuns:

Mariela, daca ceea ce spune Biblia este adevarat, avem nevoie de Dumenzeu fiindca fara credinta in El nu putem sa avem mantuirea. Fara mantuire, ne spune Biblia, dupa ce vom pleca de pe pamantul asta, vom ajunge in iad. Daca il cautam si il gasim pe Dumenzeu, si il alegem pe El, si intelegem ca Isus Hristos a fost trimis pe pamant ca sa plateasca pentru pacatele noastre, atunci Dumenzeu ne iarta si avem un loc pregatit in cer. Avem nevoie de Dumenzeu pentru ca sufletul nostru sa fie al Lui si sa nu fie pierdut pentru totdeauna in iadul vesnic. Nu pentru pamant ai nevoie de Dumenzeu, ci pentru ce va fi dupa plecarea ta de aici. Pamantul si viata de aici, este doar perioada in care poti alege. Cei care spun ca nu au nevoie, au facut alegerea dar inca mai au timp sa se gandeasca si la viata de dupa nu numai la cea de acum, si sa isi schimbe opinia. Dumnezeu nu te ameninta cu iadul, ci Dumnezeu iti ofera cerul. Iadul este pentru cei pacatosi, iar noi toti suntem pacatosi. Dumenzeu a gandit si a gasit o cale, in dragostea Lui fata de noi, ca sa ne salveze de la moartea vesnica si sa ne duca la viata. Calea asta a fost Isus Hristos, care a platit pentru noi. Ne ramane doar sa credem si sa intelegem de ce avem nevoie de Dumenzeu si ca suntem prea mici ca sa tratam cu indiferenta si ingamfare faptul ca un creator de cer si univers si pamant, a ales sa ne salveze si sa se preocupe de noi.