| ByeBye a întrebat:

vreau sa va intreb de ce sa crezi sau sa nu crezi in Dumnezeu. Am vazut multa lume care crede in el si multi care nu.

18 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Poti crede ce vrei, oricum ai dreptate.

| danay72 a răspuns:

Biblia in cele 10 porunci arata ca lui Dumnezeu nu ii place inchinarea la idoli. Exod20:4,5

| danay72 a răspuns:

Studiul Bibliei si creatia te pot ajuta sa crezi. Situl www.jw.org te poate ajuta in aceasta privinta.

| RAY a răspuns:

Cand vad crestini sunt convins ca nu exista dumnezeu si astia cred asa din interse

| OnuOnulică a răspuns:

Fiecare cu perspectiva lui nu poti sa impui la nimeni sa creada sau nu.
Eu sunt crestin-ortodox deci logic ca, cred!
Fiecare om e liber sa creada sau nu in el, oricum sa nu uitam ca el ne vede mereuwinking

| milan9 a răspuns:

Ca fapt divers,
Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| zurick a răspuns:

Oare sunt singura persoana idioata de pe acest pamant care nu stie inca ce sa creada?

| mODIN a răspuns (pentru zurick):

Cu totii trecem prin asta.Eu am patit la fel acum ceva vreme. Pe scurt:Am fost crestin, acum sunt ateu.

| SteinZer0 a răspuns (pentru zurick):

Nu esti. Asta o sa dureze doar pana depasesti frica de "chin vesnic".

| ByeBye explică (pentru mODIN):

Ceva de genu patesc eu acum incep sa ced tot mai putin ca exisata Dumnezeu.

| William a răspuns (pentru zurick):

Ei bine ''credinta vine in urma auzirii Cuvantului lui Hristos'' asa ca iti sugerez sa incepi de acolo (Biblia) si poti sa continui cu vietile sfintilor. Dar niciodata sa nu mergi la nicio secta si sa nu asculti ce spun ei.

| zurick a răspuns (pentru William):

Biblia o navighez deja.
Ms oricum

| ByeBye explică (pentru zurick):

Si ceai aflat?

| sublime89 a răspuns:

E usor. Vezi ce dovezi iti da religia si le compari cu dovezile aduse de stiinta. Cand vei vedea ca religia nu are nicio dovada, cred ca-ti vei da seama care e adevarul.

| ByeBye explică (pentru sublime89):

La asta ma gandeam de asta am si intrebat ca nu mai stiam ce sa cred happy

| Moisie a răspuns:

Diferenta intre unii si alti este ca uni doar cred, iar altora nu le ajunge credinta, ci vor sa STIE!
Asta, pentru ca traim intr-o lume in care nu conteaza niciunde ceea ce crezi, ci doar ceea ce STII, si despre Dumnezeu nu se STIE nimic. iar cei care cred, cred, ca sa zic asa, a proasta, fara alte dovezi decat bazandu-se pe IRATIONALITATE.
Si bazandu-te pe irationalitate, nu poti trai bine si avea succes intr-o lume care este cladita pe RATIONAL!

| Dragosdoar a răspuns:

Am fost crestin. Nu mai cred in Dumnezeu pentru ca am invatat ce inseamna viata pe propria piele.

| anedreaeaaa a răspuns:

Mai copilule. Dumnezeu exista.Si chiar daca tu nu crezi in el...ce te-ar costa sa i te inchini? El exista. Daca nu ar exista cine ne-ar fi creat pe noi? Pt. ate ajuta sa iti dai seama :http://santinoro.com/tractate/10.pdf