| KiaraHoney a întrebat:

De ce avem speranta de viata asa de limitata?

Răspuns Câştigător
| Drag0s a răspuns:

Speranta de viata, nu e limitata. speranta e comun tuturor si nu o poti pierde decat daca renunti tu la ea. speranta nu poate fi limitata precum libertatea, care ne poate fi luata cu forta sau voit.
Consider ca speranta de viata este cel mai de pret lucru pe care il putem avea doarece viata noastra nu ar avea continuitate in lipsa ei.
Aceasta poate fi limitata daca acele persoane sunt limitate in privinta altor astepte ce tin de intelectul fiecaruia, adica fiecare percepe aceasta speranta in diferite feluri si niciodata nu va fi aceeasi la mai multi indivizi.
Limitarea ei nu e caraacteristica nationalitatii pe care o ai ( cum zicea teodora -" pentru ca suntem romani" ), nu e vina unei insitutii a statului ci dimpotriva aceste evenimente ar trebui sa ne trezeasca mai tare speranta in noi. si sa speram catre un mai bine social si permanent.
In concluzie speranta de viata nu e deloc limitata, ci daca te gandesti mai bine ai vedea ca ai multe posibilitati de a o exploata. Traieste-ti viata, pentru ca numai una ai! sper ca merit o funda :*. daca vrei sa continuam discutia sunt dispus s-o facwinking

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca gandirea este mult prea ingusta.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Alimentatie haotica, viata sedentara, poluare. Primele doua le-as pune totusi pe seama stresului.

| Chris a răspuns:

Din cauza poluarii, a alimentatiei nesanatoase, a muncii -atat fizice, cat si intelectuale in exces, a sedentaritatii. In general, acest lucru se datoreaza stilului nostru nesanatos de viata.

| mgtow a răspuns:

Din cauza guvernului ca face viata omului sa fie grea in Romania. Daca toti romanii ar abandona tara poate s-ar fi pus lege si ordine ca sa fie un trai mai bun si in Romania. E diferenta de viata intre strainatate si tara noastra eu duc dorul oricum si astept sa ma intorc.

| MindFreak a răspuns:

Ce prostovani sunt unii, mai ales ăla care a dat răspunsul câștigător. Speranța de viață nu e o noțiune filozofică, este un număr care arată cam cât trăiește în medie un individ de anumită naționalitate.
Hai de veniți să luați lumină: https://www.cia.gov/......2rank.html

| WR104 a răspuns:

Mai multi factori sunt aici si cred ca ar fi mult de discutat. Daca te referi la romani cred casunt evidente motivele iar daca te referi in general la oameni atunci cred ca principalul motiv dar nu si singurul ar fi "hrana"

| Bog15 a răspuns:

Pai tu poti sa speri sa traiesti cat vrei, ideea e modul cum traim, organismul nostru cat de tare, si ca bagam in el, plus stresul, bunicul meu a prins 80 de ani si sa fie strabunic, mie mi-e greu sa cred ca o sa apuc sa fiu bunic tongue

| sanders a răspuns:

O sa afli cand se termina

| teodora_3281 a răspuns:

Probabil pentru ca suntem romani laughing...