| PlayerE7 a întrebat:

In noua bucatarie vreau sa pun blatul cu chiuveta la peretele unde este geamul deoarece in alta parte nu am cum si as vrea sa stiu pe care din pereti pot sa pun caloriferul.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe oricare perete, nu are nimic daca nu e sub geam. Se prefera acolo tocmai pentru ca uzual e un perete nefolosit.

| darrio2007 a răspuns:

Locul caloriferului este intotdeauna sub geam. Deci nu poti pune blatul acolo.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti pune caloriferul si pe peretii interiori, nu e problema.
Trebui sa gasesti locatia lui doar in functie de traseul conductelor, si mai ales zona rece din incapere.
O zona rece este clar in dreptul geamului; daca o ocupi cu blatul, atunci cauta alta locatie apropiata de zona geamului.
In bucatarii se poarta si incalzirea in pardoseala, ai putea compensa lipsa caloriferului de la geam.
Poate nu ar strica sa optezi pentru niste conducte de cupru care sa treaca pe sub blat, pentru a incalzi peretele respectiv, iar caloriferul il scoti unde ai loc, pe peretele vecin.