| butterfly_1328 a întrebat:

De ce cand afara este urat si ploua noua ni se face somn?

Răspuns Câştigător
| Zoombe3 a răspuns:

1. Din cauza organismului care necesita odihna. Iar noi in general ne suprasolicitam organismul atunci cand este mai cald, pe de-o parte sunt activitatile mai numeroase, pe de alta parte caldura care face ca organismul sa transpire. Cand este mai frig sau ploua el gaseste momentul prielnic de a se odihni.
2. Uneori tine si de psihicul fiecaruia. Sunt persoane carora le place sa se plimbe prin ploaie.

8 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Eu nu simt asta. daca ploua si muncesti doar nu te culci.

regis
| regis a răspuns:

Pentru ca nu avem bani de numarat si nimica de... mancat prajitura.

Bula
| Bula a răspuns:

Este din cauza presiunii si umiditatii atmosferice.
Unele persoane reactioneaza cu somnolenta, altii cu dureri de cap, incheieturi, etc.
Se numeste "meteo-sensibilitate".

| juniper a răspuns:

Pai ne plictisim si ne culcam, dar nu neaparat, poti face o gramada de lucruri, daca fulgera si nu merge calculatorul si televizorul, atunci joaca carti, sau x si 0 sau jocul ala in care alegi o litera si scrii la fiecare coloana asta constand in :tari, orase, comune, munti, plante, ape, animale, fete, baieti si obiecte. Alegi litera si scrii la fiecare, cel care termina sa zica ''stop'', apoi verificati, daca el n-a scris la niciunul punctele acele isi revina tie(fiecare coloana are 10 puncte, daca celalalt n-a scris cele 10 pcte. ed la el iti revine tie si vei avea 20), asa faci si cu celelalte, iar daca ati scris la fel numai 5 puncte(nu intreba de ce ca nu eu am inventat jocul). Daca nu-ti place jocu asta construieste avioane din hartie sau vorbeste la telefon cu prietena/ul ta/u

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Este din cauza orzanismuluihappy

| Nastia a răspuns:

Ptr k la intuneric vrei sa t odihnesti, .pentru k nu ai chef d nimic,. .pentru k ropotul ploii e linistitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mai degraba cred ca deoarece vremea este urata afara si ploua si organismul nostru este la fel ca ea...(schimbator) atunci cand vremea este mai caldas organismul nistru se simnte mai rezistent si suntem in stare de a facce mai multe in schimb. daca afara este frig si ploua nici noi nu ne simntim in stare de a face foarte multe lucruri si ne plictisim si ne ia somnul.

| smenaru a răspuns:

Deoarece ne influenteaza vremea de afara- adica suntem si noi urati- si ca sa nu ne mai vedem, ne culcam