| TeoPT a întrebat:

De ce catolicii par mult mai civilizați și cu capul pe umeri decât ortodocșii?

De ce la catolici nu s-a mai pomenit de curățarea păcatelor prin posturi, dar la ortodocși te duci direct la ăla cu cornițe dacă ai mâncat cumva o plăcintă într-o zi de miercuri?

De ce la catolici slujbele se desfășoară cu învățături morale adresate celor care asistă, iar la ortodocși se înghesuie toți să asculte Aleluia?

De ce la catolici spovedania nu este obligatorie decât în cazul păcatelor foarte grave, iar aceasta nu se face în văzul lumii, ci în particular, doar omul și preotul, pe când la ortodocși trebuie să stai sub patrahirul popei și să te audă toată biserica când îți mărturisești păcatele?

De ce la catolici există scaune sau perne (dacă vrei să stai pe jos) la slujbe, iar la ortodocși ți se face și milă văzând babe de 80 de ani care se târăsc în genunchi în jurul bisericii?

Doar ambele biserici provin dintr-una singură, suntem creștini, nu? De ce atâtea diferențe? De ce catolicii tind să pară mai civilizați decât ortodocșii?

Răspuns Câştigător
| LotusRadioactiv a răspuns:

Kongeriket, ma doare faptul ca te lasi influentat de faptele altor oameni. Religia ortodoxa este calea cea dreapta, dar nu toti o urmeaza, desi pretind ca asa fac. In plus, pe masura ce judeci, asa vei fii judecat. Vad ca toti filozofeaza in legatura cu divinitatea, insa eu consider ca va dauneaza daca ajungeti sa va faceti conceptii gresite.
Multa sanatate happy

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bamse: "De ce la catolici au existat cruciadele, inchizitia, arderile perug ale vrajitoarelor si la ortodocsi nu? De ce catolicii pururea au dus razboaie de cucerire iar ortodocsii ( si cel mai mult romanii ) si-au vazut de curtea lor si au stat la aparare?"
Prima reacţie: CE MĂ?!
Bun, şi-acum să vorbim pe rând.
Ortodocşii au meritul de-a fi creştinat Rusia. Ştii cum a creştinat cneazul Vladimir Rusia kieviană? Cu sabia prietene! În secolul XII, deci după marea schismă, în Ortodoxie!
Letopiseţul ruşilor (scris pe la 1200 de un călugăr ortodox) vorbeşte de cel puţin 7 milioane de ruşi care au refuzat categoric creştinismul în dauna religiilor tradiţionale de până atunci şi care au fost ucişi de forţele cneazului care dărâmau templele păgâne şi impuneau creştinismul.
Desigur, creştinarea Rusiei a început în 988 (înainte de Marea Schismă) cu un alt cneaz, tot Vladimir însă a continuat şi după acest eveniment!
Deci... ce ziceai?
Apoi... cu războaiele de cucerire. Hmm... şi pe Iancu de Hunedoara cui îl laşi? Că el a plecat la cucerit şi la Belgrad s-a oprit! Na că-mi ies şi versuri.
Nu ţi se pare ciudat că TOATE popoarele care au vreo treabă cu latinitatea sunt majoritar catolice? Înseamnă că fie noi nu avem vreo treabă cu latinitatea (ceea ce nu e chiar o afirmaţie fundamental eronată - http://www.dacia.org/carte/), fie noi ne-am dat cu ruşii cu mult mai mult timp în urmă decât credeam noi!
De asemenea, ororile comise de ortodocşii sârbi, ortodocşii bosnieci asupra muslmanilor bosnieci, ororile comise de ortodocşii ruşi până la Berlin în '45, ororile comise de ortodocşii ruşi împotriva musulmanilor Afgani în anii '70... alea cui le laşi?
Doar pentru că guvernele semi-teocratice ortodoxe au făcut o artă din a arunca gunoiul sub preş, nu înseamnă că ortodoxia e curată ca lacrima. În plus, catolicii fiind mai mulţi, numeric vorbind, era şi firesc ca numărul opozanţilor să fie mai mare şi astfel să auzim mai multe despre asta.
În plus, să nu uităm că atunci când francezii vorbeau de laicitate, noi încă aveam domnitori fanarioţi iar când ei descopereau primele medicamente moderne noi încă ne băteam cu turcii!
"daca o afirmatie a unui sir este falsa, tot sirul matematic este fals." - corect.
Deci dacă afirmăm că dumnezeu există printre alte afirmaţii, deja s-a dus tot raţionamentul căci dumnezeu nu există.

Sunt în continuare fascinat de faptul că unii teişti sunt de altfel oameni perspicace care pot gândi critic, până când te iei de personajul imaginar preferat al lor.
Mă fascinează acest blocaj mintal impus aproape instinctual de către teişti.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Pentru că Papa se îmbracă în alb big grin.

| DorelSudoru a răspuns:

Greu cu religia asta ma fiecare crede in ce vrea si se manifesta cum vrea deci marile biserici catolice sunt in niste tarii mai civilizate deci vezi si tu unde ajungi.
P.S:Nu prea tin post mai deloc, sunt dat drq...omfg

| Kosuchin a răspuns:

"Religia ortodoxa este calea cea dreapta, dar nu toti o urmeaza, desi pretind ca asa fac"
Pacat...chiar credeam ca ateismul e calea cea dreapta...

| bamse a răspuns:

Biserica crestina, a fost una pana in anul 1054, Marea Schisma.
O biserica a continuat ca si pana atunci si s-a numit ortodoxa, alta a schimbat niste dogme si s-a numit catolica sau universala.

Acuma, tu zici ca par cei catolici mai cu capul pe umeri. Pai pe afirmatia asta se poate discuta la nesfarsit. Eu iti vobesc mai bine prin niste fapte facute.

De ce la catolici au existat cruciadele, inchizitia, arderile perug ale vrajitoarelor si la ortodocsi nu? De ce catolicii pururea au dus razboaie de cucerire iar ortodocsii ( si cel mai mult romanii ) si-au vazut de curtea lor si au stat la aparare?

Zici ca aia au perne in biserica. dar sclavii din coloniile din Africa, oare aia aveau perne? oare spaniolii, francezii, englezii, cei mai mari colonizatori nu isi dadeau seama ca este contra invataturilor morale sa trateze niste oameni mai rau ca pe animale?

Intrebarea ta se refera la diferenta intre esenta si aparenta.
Cum tocmai tu ai zis, citez : De ce catolicii par mult mai civilizați și cu capul pe umeri decât ortodocșii? e clar cine fura aparenta, si cui ramane esenta happy

Insa mai e ceva. Omul este supus greselii. Astfel de discutii sunt interminabile tocmai de asta. Pentru ca nu exista dreptate absoluta in oameni si in faptele lor.

Deci daca judeci ortodoxia prin prisma membrilor ei, este normal sa gasesti milioane de defecte.

Orice ortodox normal ar zice asa: Eu cred drept, dar nu sunt drept eu. Asta este parte din filozofia ortodoxa.

La catolici este o eroare grava, infailibilitatea papala. Pentru ei, exista un om care nu poate gresi niciodata si anume papa, loctiitorul Sf Petru. Deci ei fac se pare separarea intre Sf Petru si Pavel, caci Pavel a zis : " Toti oamenii sunt pacatosi". Deci nu exista nici macar un om absolut corect pe lumea asta, si zice Pavel mai departe, ca primul dintre pacatosi este el insusi. Aratand astfel ca numai Dumnezeu este drept, nu si Sf Petru sau vreun papa loctiitor sau nu al acestuia happy

Matematic vorbind acum, daca o afirmatie a unui sir este falsa, tot sirul matematic este fals. Deci daca papa este supus greselii ca orice om, dupa spusele lui Pavel, el nu poate fi infailibil, si numai de aici rezulta ca tot sirul catolic este fals. Iar cine nu crede celor spuse de Pavel, nu poate fi nici loctiitorul lui Petru si nici macar crestin, caci acest mare Apostol Pavel este unanim recunoscut ca unul din Apostoli si este comemorat impreuna cu Sf Petru.

Deci ori esti crestin si crezi in Dumnezeu, in Apostoli si atunci crezi ca orice om este supus greselii, ori crezi ca exista unu si anume papa infailibil, si rezulta matematic ca nu esti crestin.

Iata de ce, Sfintii Parinti au numit biserica catolica biserica 'sectara'.

Deci daca vrei sa ai o filozofie de viata iti alegi ori una ori alta, caci nici pe departe nu sunt surori aceste doua biserici. Ci as putea sa indraznesc sa zic, ca mai bine s-au purtat turcii cu noi decat vesticii catolici.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Hai ca raspund la fiecare intrebare sa vedem cine gresestewinking.
Poate o sa gresesc si eu putin, ca nu's majora.
1. Suntem toti oameni, dar in nici un caz catolicii mai civilizati ca ortodocsilaughing.Ete na, suntem la fel.
2.La catolici nu s-a spus, deoarece poate nu respecta Biblia si Cuvintele Lui Iisus. "Cei care vor bea din Trupul si Sangele Meu, vor fi in Imparatia Cerurilor" ceva de genul, nu mai tin minte exact. Ce prostii zici acolo copilee? Te duci direct la ala cu cornitelaughing. Du-te tu ca exagerezistraight face.
3. TOTAL GRESIT! La ortodocsi se Predica Evanghelii, se citesc intamplari din viata Lui Iisus, numai ca sunt cantate si Aliluia se canta pentru a face sfarsitul melodiei frumos, laughing. Lol. Nu e mereu Aliluia, poate o singura data in slujbalaughing. Mai mult e Doamne Miluieste. Mda...Se vede ca esti informat foartelaughing.
4. Poate ca nu respecta Cuvintele Lui Iisus si Biblia de aia nu este obligatorie la catolici. Si pentru cultura ta generala, cand ortodocsii se impartasesc oamenii sunt la o distanta foarte mare de cel care se impartaseste si preotul vorbeste in soapta, la fel ca si cel care se spovedeste, la sfarsit zice cu voce tare: "Iarta Doamne pacatele." bla bla.
5.TOTAL TOTAL TOTAL TOTAL TOTAL TOTAL GRESSSIIITTTT! Si la ortodocsi exista SCAUNE si PERNE. La Biserici MEREU. Poate la Manastiri se mai ocoleste sa se puna, dar in rest EXISTA!
6. Aaaa... da suntem crestin, si nu sunt diferente este doar imaginatia unorayawn. Noi respectam Biblia cuvant cu cuvant nu ca altii (nu dau exemple) care mai schimba Biblia (nu vorbesc de catolici, dar si ei au facut unele schimbari. o sa incepi sa injuriyawn dar stiu sa ma documentez nu ca altii {nu e neaparat vorba de tine, oarecum da, oarecum nu} pai na). Nu e nimeni mai civilizat, doar ca noi facem ce a zis Iisus (nu spun ca voi nu faceti) dar e diferit pentru ca unele religii schimba Biblia DE AIA MARI DIFERENTE, inteles copilu'?
(o sa zici ca nu esti copil {poate} da-mi place cum suna asa catongue)

| LotusRadioactiv a răspuns:

1. Nu toti catolicii sunt asa, ci mai mult cei din Europa de Vest. Nu are legatura cu religia, ci cu modul lor de a fi.
2.Pentru a-ti curata sufletul, trebuie sa-ti cureti si trupul. Este normal (exista si exceptii). Oamenii pot trai si fara produse provenite de la animale. Si catolicii tin post, insa ei se abtin doar de la carne. Trebuie totusi sa faci un mic sacrificiu pentru Dumnezeu, ca semn de recunostiinta (in plus, trupul devine mai sanatos).
3.Nu te supara, este o intrebare care ar putea proveni numai de la un om care nici macar nu s-a obosit sa se documenteze. Citeste si tu Psalmii din Biblie si atunci ai sa intelegi. Trebuie sa dam slava Lui Dumnezeu.
4. Ai facut un pacat, asta e, marturiseste-l. Trebuie sa iti asumi responsabilitatea. Cand Iisus a intalnit-o pe femeia desfranata, aceasta s-a minunat de cele spuse de El si si-a recunoscut pacatele la toti oameniii din acele imprejurimi, dand dovada de smerenie.
5. Cine spune ca nu sunt scaune? Sunt, dar pentru cei varstnici. Cat despre tineret, ei trebuie sa suporte macar atat, deoarece au forta necesara si trebuie sa faca macar un mic sacrificiu.
6. Fii atent la lectiile de istorie. In 1050 a avut loc Marea Schisma. Catolicii s-au desprins de noi, deorece ei si-au modificat religia pentru a deveni cat mai comoda.
Si o intrebare din partea mea: De ce nu intrebi un preot sau pe profesorul de religie? Adresezi niste intrebari care necesita putina cultura din partea celor care raspund. Nu ma refer la coeficientul de inteligenta, dar trebuie totusi sa fii documentat (pana si eu ti-am dat raspunsuri abstracte, provenite de la alte persoane). Crezi ca acestia, care au deja destule preocupari in viata reala, vor observa intrebarea unui adolescent care se ascunde in spatele unei masti virtuale?

| Filip23 a răspuns:

Babele alea de 80 de ani "se tarasc" de voia lor, nu trebuie sa ti se faca tie mila. Important este ca frictiunile intre cele doua biserici sau atenuat foarte mult in ultimii ani, se pare, fara sa afli si tu. Ce rost are intrebarea ta? crezi ca o sa tabere "babele" carora le plangi de mila la Biserica Catolica? Poate doar ca o sa se mai injure unii si pe site-ul asta, spre deliciul neoprotestantilor si al ateilor.

| Dunnamite a răspuns:

@bogdan. asta a fost buna! laughing desi cam aiurea, da' a fost buna!

| Alex a răspuns:

Fiecare religia are reguli lui.
Si in biserici ortodoxe rasaritene se afla scaune la marginea peretilor.
Cele mai dezvoltate tari sunt tari crestine romano-catolice, precum Franta, Spania, Portugalia, Polonia, Italia, Vatican, Irlanda, Mexic, Brazilia, Argentina, Monaco etc. Si fostele tari crestine romano-catolice sunt Danemarca, Norvegia, Suedia, Finlanda, Regatul Unit etc. Cele mai dezvoltate tari crestine ortodoxe rasaritene sunt Rusia si Grecia. Celelalte tari crestine ortodoxe sunt slabe dezvoltate, precum Romania, Republica Moldova, Bulgaria, Serbia etc. De aceea zici ca catolicii sunt mai civilizati decat ortodoxii.
Cand au venit preotii romano-catolicii pe continentul America, ei au fortat pe popoarele indigene sa treaca la religia romano-catolica. Sunt multe cazuri negative cu preoti catolici si ortodoxi. Greco-catolicii au fost mai intai ortodoxi rasiteni. Nu toata lumea gandeste ca si tine sau ca si mine din punct de vedere religios.
Hai sa dam un exemplu: Grecia sau Rusia e o tara civilizata ca Franta sau Italia. Am dreptate? Cred ca da. Ai fost in timpul sarbatori in Grecia sau in Rusia sa vezi cum sunt oamenii? Eu am fost in Grecia de Paste si am vazut ca grecii ortodoxi sunt mai civilizati decat romanii ortodoxi. Depinde si de mentalitatea popoarelor.

| giuly a răspuns:

Eu sunt de acord.
De asta nici n'am mai dat pe la biserică de o bucată de timp. Mai bine stau acasă decât să mă îmbulzesc printre toate babele sălbatice şi orbite aşa tare de Sfântul Duh şi de Harul Divin încât nici să se comporte civilizat nu mai sunt în stare.
Oricum, chestiile astea sunt de faţadă, dacă e să crezi în Dumnezeu, cezi şi fără să respecţi toate tradiţiile inutile, indiferent că eşti catolic sau ortodox. Şi educaţia nu are legătură cu felul de a te comporta. Degeaba te dai mare creştin dacă la slujbe te împingi ca animalu' gata să'i calci pe toţi în picioare numai ca să pupi o icoană.

| bogdan_5596 a răspuns:

cum sa nu, care dintre ei sunt fruntasi ai filmelor porno?

| mada1 a răspuns:

Deci.nu am nimic cu catolicii. exact cum a spus si bogdan. cine e pe locul 1 la filme porno si la pedofilie? catolicii. vorbesti in mare parte in necunostiinta de cauza.si in bisericile ortodexe sunt invataturi cu morala.asa numitele " pilde " care sunt foarte multe. " babele de 80 de ani " merg la biserica pentru ca vor.acum e vorba si de civilizatie.in toate bisericile exista un numar de scaune.dar de obicei sunt ocupate de tineri.care nu au invatat acasa sa cedeze locul batranilor.nici la ortodoxi nu este spovedania obligatorie. spune doar ca trebuie sa mergi la spovedanie de care ori simti nevoia.eu nu am auzit niciodata " conversatia "preotului cu cel spovedit. pentru ca se face la aproximativ 5 metri de restul lumii.intr-un colt mai retras.si nu se tipa in gura mare. postul nu este obligatoriu.nu vei ajunge in " iad " daca nu vei tine post.dar vei ajunge daca vei face alte pacate mai grave.

| SecretLove a răspuns:

Deci in ce ai intrebat tu aici sunt niste exagerari foaaaaarte mari.
Nu "te duci direct la ăla cu cornițe dacă ai mâncat cumva o plăcintă într-o zi de miercuri".
Nu te aude toata biserica la spovedanie, se face in particular, si la ortodocsi exista scaune si perne laughing. Nu stiu de unde ai scos absurditatile astea dar sunt false.

| Andreiradu99 a răspuns:

Sincer catolici par cu capul pe umeri in biserica, insa nu ii vezi pe strada. Postul nu este obligatoriu dar se pare ca ordocsi sunt de parare ca se pot impartasi si fara post. Si invataturile ortodocse de desfasoara cu invataturi morale dar acele invataturi morale ale lui Iisus. Pacatele spuse in vazul lumi sunt ineztente pe cand cele de,, marunte '' ale catolicilor valoreaza cat multe grave ale ortodocsilor. Si la ortodocsi si la catolici ar trebui sa fie perne sau respectiv scaune e adevarat ca la catolici scaunele sunt pe mijloc, dar la ortodocsi sunt pe margine totus rezistenta de a sta in picioare la slujba devine o fapta buna ( deoarece ai rezistat tentatiei). Bine zis,, sa para '' deoarece nu sunt, in viata de zi cu zi conteaza nu numai in casa Domnului.

| liviubat a răspuns:

Pentru ca in occident biserica a devenit mai permisiva. Ortodocsii (popii) incearca sa tina traditia neschimbata de secole, iar tendintele occidentale au patruns mai greu. La noi, la romani, au inceput sa se mai schimbe treburile, sa ne "modernizam" cat de cat, sa mai bagam scaune in biserica, sa tinem sarbatorile dupa calendarul nou, pe cand alte tari majoritar ortodoxe incearca din raputeri sa nu schimbe nimic si sa propavaduiasca ca prin sacrificii mari ne putem mantui. De asta nici un sinod unionist din istorie nu a tinut si de asta a si cazut Constantinopolul, ca am fost prea caposi. Acum cine intelege ca religia este o forma de manipulare in masa, stie de ce ortodocsii sunt atat de "caposi' si nu vor sa tina pasul cu stiinta si noile descperiri. Aici ortodoxia va avea cel mai mult de suferit pentru ca omul s-a emancipat si citeste singur si stie ca azi soarele nu se mai invarte in jurul Pamantului si ca sigur Pamantul nu are cem mult 7000 de ani. Sunt convins ca cei multi popi nu mai cred nici ei ceea ce predica. Citeste istoria bisericeasca si vei intelege de ce suntem diferiti de catolici. Dar sa nu uitam ca si catolicii au avut "bubele" lor de-a lungul istoriei (ex: inchizitia). Eu sper sa nu fi deschis un subiect de polemici pe tema aceasta pentru ca are cine sa-l discute. Tu cauti niste raspunsuri si sunt convins ca sunt mult mai multe intrebari pe care ti le pui. Incearca sa gasesti acele raspunsuri singur si nu te lasa influentat de parerea altora pentru ca in religia a cautat intotdeauna sa isi adune adepti si au mentalitatea de "cine nu-i cu noi, e impotriva noastra!". Mult succes in aflarea raspunsurilor!
P.S. Sunt ortodox!

| bobbytronic a răspuns:

Intr-adevar, asa cum au spus si altii inaintea mea chestia cu placinta e exagerata, gandeste-te ca acum 500 de ani Biserica Catolica cerea bani pentru ispasirea pedepselor sub numele de "indulgenta"
Dupa Marea Schisma din 1054 s-au produs multe modificari in randul celor doua biserici.
La catolici exista perne si scaune pentru ca ei au catedrale cu anumite dimensiuni, nu cutiutze de chibrit cum sunt bisericile ortodoxe. Sa stii ca si in bisericile ortodoxe de dimensiuni mai mari sunt banci si perne doar ca babele de 80 de ani prefera sa stea in genunchi ca "asa se sta la biserica" e cam acelasi lucru ca si cu inghesuiala, daca sunt 2 vanzatoare de paine una cu 100 de persoane si una cu 2 bineinteles ca ele se vor aseza in randul cu 100 de persoane si vor face tot posibilul sa ajunga cat mai in fata.
Cat despre confesional, e mai elegant intr-adevar, dar n-as putea spune ca atunci cand stai in fata altarului acolo te aude toata biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaticanul se adapteaza noilor tendinte si renunta la traditiile desuete ale crestinismului pentru a-si pastra adeptii. E tot o forma de manipulare si asta. Ortodoxismul a ramas relativ la fel ca la inceput, si-a pastrat radacinile si credintele. Mai precis, nu s-a dat dupa moda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bamse, bis la ce-ai scris! not! rolling on the floor