| legiuitorulflavia a întrebat:

De ce credeti ca a fost nevoie de inventarea unor divinitati gen Osiris, Allah, Dumnezeu sau Bendis?

18 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Tu doresti conflicte. Dumnezeu exista, Dumnezeu exista, Dumnezeu exista, sunt destule dovezi ca exista un Creator.

| Parintele a răspuns:

Pentru ca omul nu intelegea cum stau lucrurile in natura a preferat sa le puna in carca cuiva care-i seamana. asta s-a intamplat atunci ca stiinta era mai putin avansata. paradoxul apare atunci cand vedem in ziua de azi o gramada de oameni lipsiti de personalitate, slabi, si care inca isi mai pun speranta in zei.

| Gospell a răspuns:

In primul rand... divinitatea Dumnezeu nu s-a inventat. A fost din totdeauna, si chiar fiul lui Dumnezeu a venit pe pamant. (sursa : Biblie). Dar eu cer prea mult la o hoarda de... pentru ca este greu sa citesti 1000 de pagini.

| Gospell a răspuns:

@weirdo
Pai ma apuca nervii cand vad cu o gramada de oameni zic ca nu exista Dumnezeu, fara sa fi citit biblia... (eu nu zic sa citesti toata biblia, dar macar cateva capitole)... stii este o vorba de demult : Nu cartea este devina ca omul nu stie, ci omul ca nu o citeste.
PS : am zis 1000 de pagini cu aproximatie.

| CrucifiedCountess a răspuns:

De ce? pai pe cine mai invinuiam noi pentru esecuri? Si pe cine asteptam sa ne arunce un os pentru care sa multumim?
Plus...gloata are nevoie de indrumare, iar un om nu are puterea necesara. Si se facu intuneric si apoi lumina si se ivira niste zei.

| Shery a răspuns:

Poate ca nu ele au fost inventate. poate ca noi suntem cei inventati.

| Shery a răspuns:

@Gospel: iti inteleg frustrarea, dar de ce sa jignesti? Doar suntem toti oameni destepti aici, nu? Nu cred ca in felul acesta vei convinge pe cineva sa citeasca acele 1000 de pagini... (a mea are in jur de 1200)

| Ea12345 a răspuns:

In primul rand nu a fost nevoie, iar in al doilea rand, nu au fost inventate aceste,, divinitati". Daca ele au existat sau nu, ramane de vazut, dar daca noi nu credem in cel de sus, ramane la latitudinea noastra.happy

| Raiden a răspuns:

Imh, asta-i buna...

| nemo_6725 a răspuns:

In afara de D-zeu, ceilalti zei au fost intr-adevar inventati. Ai partial dreptate... Charles Manson.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia este credinta intr-o divinitate. Acest zeu nu apartine lumii fizice, ci spirituale. Daca din vremuri stravechi aparitia lumii a fost pusa pe seama divinitatii, oamenii de atunci au simtit venerarea acestuia. Nevoie? Fenomenele din natura nu se puteau explica si s-au considerat ca niste semne date de creator. Culmea sortii era ca de cele mai multe ori cand cineva pacatuia, ploualaughing.
Lucrul acesta a tras o linie intre oamenii cu adevarat credincios si raul privit din ochii lor.
Pana la proba contrarie, continui sa cred in miracole si in divinitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te si spune-i unuia sa-ti dea sa bei si sa maninci degeaba toata viata si o sa te scuipe. Spune-i aceluiasi ca esti slujitorul lui Ares zeul razboiului si daca nu vine regulat cu mincare si bautura la templul lui Ares sa ai ce baga in tine, o sa aiba de suferit. Sa vezi cum vine toata prostimea cu mincare, bani si bautura la templu si-ti pupa talpile, doar doar nu s-o supara Ares pe ei sa le pirjoleasca satele si sa le mai faca cine stie ce nenorociri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care a fost inventat Bau-Bau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@gospel
oau! divinitatea dumnezeu nu s-a inventat pentru ca scrie in biblie? tot ce scrie in biblie e adevarat? sa mori tu? juri pe ce ai mai sfant? sa inteleg ca din cauza unui sarpe vorbaret am fost noi alungati din rai? sa inteleg ca de fapt nu exista fenomene naturale si atunci cand dumnezeu se supara pe noi ne ineaca ca pe vremea lui Noe sau mai nou e la moda sa omori oameni prin cutremure, ca in haiti? cu siguranta au fost multi pacatosi in haiti ca de aia au murit acolo oameni aia, pacatosi au murit in foc si vor merge direct in iad unde vor arde tot in foc.
daca pe biblie se bazeaza credinta voastra mai bine ma lipsesc de credinta si arunc pe foc biblia voastra.
cea mai mare pacaleala care a existat vreodata este in biblie.
iisus s-a sacrificat pentru a ne spala pacatele noastre?
iisus in momentul in care este pe cruce zice ca "Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai". cu alte cuvinte el nu moare ci va merge in rai.
care este sacrificiul lui iisus? faptul ca merge in rai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EI nu au fost inventati si nici numele lor nu au fost inventate deoarece ele raspund din punct de vedere numerologic numelui-nume cifrat al divinitatii oricare este ea, chiar tu insuti poti fi una insa trebuie sa te autodescoperi.Totusi pentru asta va trebui sa inveti sa citesti si sa scrii cifrat dupa,, numerologia lui Pitagora,(in realitate nu-i a Lui)Ea apartine universului in ABSOLUT.Pentru tine trebuie sa stii; e adevarat ca personajele din biblie, basme, legende si/sau alte catgorii( ZEI) sunt rude de gradul 1, diferenta fiind facuta doar de diferenta de nume ce omenirea de azi nu o percepe ca apartiand unei singure persoane un grup de nume ce i-a fost dat functie de numarul de stiinte practicate la acea vreme.Asta explica increngatura dintre stiintele exacte la care, de le gasesti punctul de intalnire a (ex.),, teoriei cu practica,, sau,, placutului cu utilul,, faci pasi mari spre perfectiune.Paste Fericit.

| goagal a răspuns:

Hmm... dar gandeste-te ce s-ar intampla cu oamenii extrem de credinciosi, care tind sa aiba probleme, daca s-ar dovedi ca Dumnezeu nu exista.Probabil ca si-ar pierde orice speranta de a mai trai.Prin urmare, o credinta este necesara pentru ca, atunci cand ajungi la ananghie si nu mai ai in ce sa crezi, aceasta este cea care te face sa mergi mai departe

| goagal a răspuns:

Sunt extrem de multi oameni credinciosi care mai au doar credinta ca sa poata merge mai departe.Gandeste-te ce s-ar intampla cu acestia daca s-ar dovedi ca Dumnezeu nu exista.Ar pierde si ultima lor farama de speranta pentru viata, ar pierde singurul scop care le-a mai ramas si, odata cu acesta si dorinta de a mai trai.De aceea credinta este mai mult o necesitate.Cat despre atei...majoritatea sunt oameni bogati care au cam tot ce isi doresc si prin urmare, credinta nu este ceva care sa ii afecteze.Desigur,sunt si exceptii dar am derivat deja prea mult de la subiect asa ca salut! happy

| goagal a răspuns:

Ups am postat un raspuns de 2 ori.scuze big grin... dar al doilea e mai potrivitwinking