| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca s-a ajuns la inventarea rotii?

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@danut: era aparuta? Unde? In ce pom?

| Parintele a răspuns:

D-zeu la inspirat pe om.

| danut a răspuns:

Pai, roata era deja aparuta pe vremea cand luau fiinta oameni, sau noi am fost primi?

| danut a răspuns:

"ardnaxur1961 a răspuns: era aparuta? Unde? In ce pom?" Fiecare craca cu "pasarica" ei. Cum unde, dupa "maimutareala" omului si cresterea intelighentiei in "pom".

regis
| regis a răspuns:

Probabil au descoperit ca impingand un obiect greu pe un trunchi de copac acesta poate fi deplasat cu un efort mult mai mic. De aici si pana la a lega trunchiul sub obiect, iar apoi a crea o "imitatie" a acestui trunchi, nu mai putea dura foarte mult.
Asa imi inchipui eu ca s-a ajuns la inventarea rotii, bazandu-ma strict pe imaginatie, fara vreun argument sau macar vreun indiciu in acest sens.

mariana
| mariana a răspuns:

Roata a fost una din inventiile cele mai importante din istoria omenirii, ea evoluand cu timpul de la roata din piatra, lemn si apoi metal, asa cum este cunoscuta in zilele noastre. Eu cred ca descoperirea rotii a fost primul semn ca omul a inceput sa lupte cu vitregiile vietii si impins de nevoie, el a experimentat cum poate sa-si faca viata mai usoara. Roata patrata nu prea i-a fost de folos, fiind prea grea deplasarea, prin impingerea lucrurilor pe care vroia sa le care: animale vanate, lemne, chiar piatra. Unii spun ca roata a fost adusa de extraterestrii atunci cand au "venit in vizita" pe planeta noastra. Sigur ca exista si aceasta posibilitate, insa pana ce creierul omului nu s-a dezvoltat suficient de mult pentru a sti la ce se foloseste, tot nu i-ar fi fost de nici un folos.
Te poti uita la animale, care au si ele un potential mental cum isi folosesc obiecte ajutatoare pentru a se putea hrani.
Daca stai sa te gandesti roata ca obiect circular, care permite deplasarea, a schimbat soarta lumii, invartindu-se "roata " in favoarea lumii in care traim astazi.
"Roata morii se-nvarteste tac, tac, tac, morarita...", vezi de la roata s-a "inventat" si cantecul care a devenit slagar si care i-a adus Mirabelei Dauer succesul.
Te rog mai poti competa si BRO cu diferite comentarii sau completari mie cam atat mi-au trecut prin "dovlecel" in momentul de fata.
O zi buna si "deplasarea usoara cu rotile timpului modern".

| Elena1234456 a răspuns:

Au aduso cu ei extraterestriihee hee. La cata prostie in lumea asta, mai greu se gandeau oamenii big grin.

| death a răspuns:

Şi-au dat oamenii seama că, deşi funcţionează motoarele, maşinile lor nu pleacă nicăieri. Sau, cel mai probabil, a alunecat vreun fraier pe un buştean şi, pocnit în freză, a realizat că lucrurile grele sunt uşor de mişcat dacă le pui pe cilindri. Şi aşa a pus ceva rotund sub ceva greu, ca să scape de efort. Zeci de mii de ani mai târziu, a pus şi motor.

| Oktavian a răspuns:

Nevoia de a merge pe ceva mecanic nu doar pe carare si drumurile rele

Răspuns utilizator avertizat
| Denisse_8813 a răspuns:

Deci...la inceput(in preistorie) a fost roata patrata(sau avea colturi nu mai stiu exact cum era) facuta din piatra(se chinuiau sa o invarta asa), iar cu timpul colturile s-au erodat(cum era si normal) devenind rotunda. Astfel si-au data seama ca o roata rotunda este mult mai eficienta decat cea cu colturi... happy Cam asta e povestioara care o stiu eu... thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa ajuns la inventarea rotii atunci cand sa inventat baza prezervativuluilaughing