| eusebiumunteanu a întrebat:

Credeti in inventarea unui nou regim politic, unul care sa satisfaca mai bine drepturile omului?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Eu vreau un regim sa satisfaca mai ales dorintele celor care "stiu"ca ei au numai drepturi nu si responsabilitati. Oamenii aceia nu stiu sa faca altceva decit sa ceara.

2 răspunsuri:
| houyhnhnm a răspuns:

Drepturile omului pot fi respectate foarte bine si in regimurile democratice actuale. Nu trebuie neaparat schimbat regimul politic pentru a fi aparate drepturile omului. Fiecare incercare de a crea un stat "perfect" a fost sortita esecului - si avem exemplul comunismului, care porneste de la niste idei nobile - toti egali, toti la fel de "instariti", dar care a esuat groaznic peste tot. Cum zicea John Lennon, sa ne imaginam ca nu exista religie, nu exista tari si ca toti traim intr-o lume unita si in care predomina pacea - cam asta ar fi idealul. Dar nu stiu daca va fi vreodata posibil asa ceva, pentru ca ar contraveni naturii umane.

| 2dor4 a răspuns:

Nu se va putea face asa ceva niciodata. 1. interese, 2. infulente, 3. nu este vointa,