Întrebare recomandată | sublime89 a întrebat:

De ce credeti ca avem aceasta nevoie de a compune, canta si asculta muzica? De unde provine ea, si de ce este atat de inradacinata in istoria speciei noastre? Chiar n-am fi putut exista oare fara muzica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt fiinte sociale iar supravietuirea noastra in trecut era determinata de apartenenta la un grup. Pentru a cimenta relatiile sociale stramosii nostri se adunau in jurul focului si "cantau". Pentru orice stare sufleteasca exista un ton. Acest lucru se intampla si astazi in anumite zone (cele mai bune exemple ar fi triburile, dar putem lua in considerare si concertele). Creierul nostru pur si simplu raspunde pozitiv la frecvente ritmate, muzica e folosita in orice, de la marsuri militare, la ritualuri sexuale. Muzica este, pana la urma, o forma de comunicare. Probabil, cand a fost inventat limbajul, foloseam mai mult ritmuri sacadate pentru a ne face intelesi (si la animale intalnim chestia asta) iar acum purtam slabiciunea pentru muzica in codul genetic.

Bine, eu doar imi dau cu presupusul. Ar fi interesant sa citesc despre asta cand voi avea putin timp liber.

12 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Sufletul nostru are nevoie de armonie si ea ne este data prin muzica, pentru ca aceasta este esenta armoniei.
Sigur ca, ma refer la adevarata muzica, cea care ramane in memoria si inimile ascultatorilor, chiar si dupa ce au trecut zeci de ani de la lansare, ori chiar secole.
Pentru a compune muzica trebuie sa ai talent si nu sunt prea multi cei care au un asemenea har.
Pentru a interpreta o melodie nu trebuie sa ai doar voce si ureche muzicala ci, sa poti sa ajungi la sufletul celui ce asculta, prin trairea pe care o pui atunci cand canti.
E o intrebare care-ti da de gandit.
Eu, n-as putea exista fara muzica si de aceea, ii compatimesc pe cei care nu aud si sunt lipsiti de aceasta binecuvantare care, este muzica.
Un gand bun si multa sanatate.

| sabin89 a răspuns:

Probabil ca muzica a contribuit candva la supravietuirea celui mai bine adaptat. confused

| Mădă0611 a răspuns:

Poate e un fel de fotografie auditiva, si probabil din dorinta de a avea ceva temporar pe o perioada cat de lunga posibil. thinking Si tot probabil, ideea a aparut in scopul venerarii cuiva, zei nu cred ca existau pe atunci, ca ma indoiesc ca e ca in cazul unor specii de pasari care canta pentru a cuceri gagicute, adica pentru reproducere. laughing

| KhludCiprian a răspuns:

Muzica este o activitate sociala si a fost una dintre primele forme de respect si comunicare intre triburi.

Acest clip arata cum un trib izolat vede oamenii albi pentru prima data si la final, la despartire deoarece nu stia sa vorbeasca cu "omul alb", ei vor canta un cantec onorific de ramas bun.
https://www.youtube.com/watch?v=xd0I1xAICOc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin astea te descarci de emotii, fie ele negative sau pozitive spre exemplu eu scriu versuri, ma ajuta foarte tare sa ma linistesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca de nebuni...
Noo, pai iti dai seama ca pe stadion, cand se aduna nationala, in loc de imn sa ascultam versuri de Blaga.
Sau, stii ca e o vorba, tiganul canta de foame.Bine ca nu se apuca de altceva, de munca, Doamne fereste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumoasa muzica, da. Asa e.
*insereaza raspuns complex filozofic aici*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica a fost creata pentru a transmite un mesaj,o stare de bucurie, tristete, lupta, relaxare, motivare.Inradacinarea apare simplu de exemplu daca este sa te iei dupa religie ingeri cantau si laudau si asa mai departe. Fara muzica viata ar fi mai gri parca uneori e ca si cum nu poti concepe viata fara muzica, ar fi o prostie.

| Fernando9Torres a răspuns:

De unde vine nu stiu ceea ce stiu este ca datorita cantaretilor Florin Salam si Nicolae Guta este indragita! happy

| PŞtefaniaP a răspuns:

Din punctul meu de vedere, avem nevoia de a compune, a canta si a asculta muzica deoarece suntem oameni si avem sentimente, iar cu ajutorul muzicii ne exprimam sentimentele de melancolie(muzica clasica), furie(rock) si alte genuri care corespund unei stari sufletesti. Muzica pentru mine este importanta deoarece cu ajutorul ei imi exprim emotiile fata de cei din jur. Eu una cel putin nu as trai fara muzica, dar difera de la persoana la persoana pentru ca unii pur si simplu urasc muzica. Sper ca te-am lamurit! :3

| Tudor_Uifalean_1995 a răspuns:

La o intrebare asa complexa o sa iti dau un raspuns foarte simplu.Fiecare dintre noi a avut un mod de a se exprima si deoarece niciunul din noi nu gandeste la fel a rezultat muzica, arta, dansul etc. Sper ca te-ai lamurit happy

| asab a răspuns:

Facere 1:26.Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră...
"a zis" din acestea putem deduce ca la originea omului sta intr-o oarecare masura vibratia(care la randul sau a fost creata de Dumnezeu) deci putem sa deducem din asta ca muzica(ca sunet nu ma refer la manele happy ) chiar face parte din fiinta noastra