| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeți că un copil care trăiește cu un părinte rasist, nu ajunge și el rasist și ba chiar devine la polul opus, adică ar dori să cunoască întreg Mapamondul și i se pare interesant să afle mereu despre noi culturi și idei?

Asta cu nerasismul credeți că poate fi și din cauza unui defect al persoanei? Adică fiind mereu acuzată/blamată/neacceptată din cauza unui defect, poate treaba asta să-i fi format ideea că ea trebuie să accepte pe toată lumea și ce ei i se face, ea să nu facă altora?

24 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Pentru că poate nu-i convine că părintele e rasist și nu vrea să fie că el. Așchia se întâmplă să mai sara departe de copac. Psihicul acelui copil e diferit și nu se aseamănă cu al părintelui care în cazul de față are o toleranta mai redusă.
Narcisismul înseamnă supraevaluarea exagerată a propriilor abilități. Narcisismul se naște din doua cauze și se formează în copilărie, ori din prea multa critică ori din prea multa lauda.

| 199onur7 a răspuns:

Nu poți schimba ce esti cu Adevărată nimeni aboslut nimeni nu poate schimba cine este cu Adevărat.

| sierra1 a răspuns:

De fapt NU credem ce spui. Cum așchia nu sare departe, cam tot așa ajunge și progenitura "rasistului" de care spui (care rasist n-aș zice că e cum afirmi tu)

Răspuns utilizator avertizat
| Zahina a răspuns:

Rasismul e pentru oameni cu IQ scazut. Din oameni prosti, era o vorba, ca ies copii destepti. Probabil pentru ca ii duce mintea sa vada ce gresit gandesc parintii si nu vor sa faca greselile lor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Teoriile lombrosiene si alte teorii tampite, asemanatoare cu vorba ramaneasca "ce naste din pisica, soareci mananca", ar zice ca da, ar fi tot rasist. Eu nu cred asta si dau exemplul meu: tatal meu a baut pana a vazut luna in tău (lac, balta) cum zic bihorenii. Eu de asta am capatat ura pe betivi. Beau si eu dar nu depasesc limita.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Uneori e cum zici tu, uneori nu.

| Mosotti a răspuns:

Aici e de genetica doar, unii cu parinte rasist iese si el rasist, altul invers.
E total normal sa fie si din aia si din ailaltii.
Caracterul este partial si din genetica.

Daca ai vazut, o sa vezi ca la copii fetele mostenesc caracterul tatalui si baietii al mamelor fara treaba de mediu, "e tacsu intreg", auzi de multe ori.
Si mediul se prinde altfel de el fata de la altii.

Multi nu pun si partea genetica in discutie. Mediul se prinde de tine in functie de genetica.
Unu are mediu rau famat si iese hot, altul iese profesor, asta e dovada.

Altu vede la tacsu ca-si bate nevasta si o va batea si el ca asa considera ca e normal (pentru ca de fapt era un nenorocit din gene si oricum asta ar fi facut), altul zice "nu, eu nu vreau sa fac ca tata", adica genetica lui e de om bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Sunt cazuri.
Exemplu viu sunt eu.
Nu sunt rasistă, orice ai încerca să spui.
Ba eu chiar sunt frustrată că la mine în Călărași românii sărăntoci ori ăia mai deștepți au plecat demult din ratatul ăsta de oraș și așa că au rămas mai mult țiganii. happy
În ultimii ani a cam devenit, Călărașiul, orașul lor și al chinezilor. happy

Eu una chiar sunt supărată pe ei că deși cer drepturi și vor să fie considerați egali nu vorbesc și cu noi românașii. Eu chiar aș vrea să am prieteni țigani, dar ei sunt doar cu tribul lor. Și eu sunt singură în acest oraș. Iar românii din acest oraș oricum sunt și mai țicniți. Prea de modă veche pentru mine și gusturile mele. Rămâne totuși speranța că e un oraș liniștițel și-mi permite să mă plimb în voie fără teama că aș păți ceva. happy

De asemenea când am fost în București la faculta, vedeam mereu asiatici pe la metrou sau zone mai aglomerate, la fel aș fi vrut să vorbesc cu oamenii ăia, să le aud poveștile, să-le cunosc cultura, why not să legăm prietenii, unul nu m-a băgat în seamă și am rămas la rându-mi să trec pe lângă ei și doar să citesc despre ei pe Wikipedia și să le ascult muzica k-pop. rolling on the floor)
Evident că la etnia rromă totuși nu-mi place muzica lor, dar chiar și așa tot vreau să vorbesc cu unii de etnie rromă, ba chiar unii oameni din această categorie au povești mult mai faine de spus (evident ăia totuși care muncesc cinstit si care chiar au ambiția să arate lumii că ei țigani dar au reușit), pentru că ei au luptat pentru visele lor și au luptat chiar dublu/triplu față de noi românii, care în țara noastră, pare așa că ni se cuvin niște lucruri. happy

Așa că nu știu la alții, dar la mine chiar se neadeverește teoria ta, dragă Sierra. happy

P. S. Ba chiar anul ăsta m-am certat cu mătuși-mea pe tema adopții de țigani.

Ea susținea că ea mă încurajează în final să adopt și să-mi fac familia mea așa cum vreau eu, dar spunea că totuși să nu iau țigănuși. Eu i-am spus că da, că mi-a spus fata de la adopții că eu pot alege ce doresc și pot pune ce pretenții vreau pe lista pentru adopții. happy
Dar eu i-am spus mătuși-mii, păi ce, dacă eu pun acolo, bifez "fără țigani" sau doar nația "români" zic "Asta nu este tot o discriminare? Ba chiar nu fac un păcat în fața Domnului?" Cum ea era cu religia, am zis și eu să o ating puțin, deoarece atitudinea alor mei m-a frapat. Deoarece și mama și mătușa sunt rasiste pure.

Apoi i-am susținut că eu știu cine sunt și ce mentalitate am, ce educație am primit până la urmă atât de la ei, cât și pedagogia și psihologia m-au format ca om, deci i-am zis că și chiar dacă iau un țigănuș, eu l-aș educa să cânte la chitară, la vioară, ba chiar el să aibă o educație chiar mai sus decât am avut eu. happy Să asculte operetă și să facă filantropie. happy Și face mătuși-mea :
"Aaa, nu-i ok, că el, chiar dacă tu-l educi așa, el când se va face mare, el se va regăsi în tribul lui țigănesc și se va duce cu ăia și se va înhăita la grupul lor și îți va creia probleme."

L.O.L.
Ce ai dumneata de spus acestor mentalități? Una rasistă grav, alta care luptă pentru egalitate. Funny e că mătușa e mult mai credincioasă decât mine happy eu mai îmi pun și semne de întrebare legat de God ăsta și nu respect întocmai doctrina Lui. Dar cred că orice rasă merită iubită, acceptată și de ce nu, până la urmă tolerată. happy Nici o rasă nu e superioară vreunei alteia. Și dacă e să o luăm așa, niciuna nu e superioară atât timp cât God nu dorește asta. Cum era cu Sodoma și Gomora și Lot ăla, God i-a nimicit pe toți perverșii ăia din Sodoma și Gomora, dar pe Lot l-a scot de acolo, deoarece doar el era vrednic. Și l-a trimis în alt ținut pentru a-și ridica alt imperiu. Unul al lui mai vrednic.
La fel cum e cu vameșul și fariseul. Deși părea că fariseul știe doctrina, God nu l-a tolerat deoarece era doar de fațadă. Așa că tribul nu e niciodată forte fără voința lui Dumnezeu. happy
Ai mei deși se duc la Biserică, pare-se că nu înțeleg treaba asta. happy
Dar măcar totuși le apreciez sinceritatea. happy Ce naiba să mai spun. Mna, uneori mai bine sinceri decât fățarnici. Deși tot mă frapează uneori oamenii de genul, care sunt îndoctrinați religios, dar pnm mea, urăsc juma de Mapamond și rase. Ba chiar mama urăște și asiaticii, a zis că ea nu le înțelege cultura și că mai sunt și gălăgioși pe deasupra, eu îi ador. happy
Asta cum o explici, dragă Sierra? happy

| Freya1 a răspuns:

Poti sa ai parintii rasiști, ce nu încearcă sa iti impună și ție asta.Sau,mai sunt copii ce pur și simplu au cunoscut oameni de etnia, religia, naționalitatea x și li sa părut ok și nua u de ce sa simtă ura fata de rasa lor.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este rasism ce spui.
De exemplu - eu sunt bronzat dar nu rom.
Nu spui ce ești când ești între români.
De ce?
Că râd de tine dar ei nici măcar nu înțeleg ce esti și te confundă cu alții.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Romii sunt foarte mulți, ăștia pot să trăiască foarte bine fără români.

| CostinAlamariu a răspuns:

Probabil părintele respectiv este rasist și prost, că dacă ar fi rasist și deștept și-ar convinge copilul să fie și el rasist la rândul lui. Unde există argumente bune n-ai de ce să nu le accepți ¯\_(ツ)_/¯

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Zahina):

De fapt rasismul e pentru oameni cu IQ ridicat. Și o pot dovedi structurând următorul silogism:

Premisa 1: Coeficientul de inteligență (IQ) reprezintă abilitatea unui om de a recunoaște tipare. Caută pe internet și rezolvă orice test IQ și o să vezi că aproape întotdeauna îți cere să identifici un anume tipar și să-l prezici.

Premisa 2: baza rasismului este identificarea tiparelor comportamentale, genetice sau sociale aplicate la anumite grupe demografice etnice și rasiale. În momentul în care observi un anume tipar în comportament și ai inteligența să-l legi de etnia, rasa, societatea, genetica acelor indivizi inevitabil ajungi la rasism.

În concluzie: rasismul necesită un IQ ridicat, deducție și chiar studiu temeinic în antropologie, sociologie, genetică, psihologie și istorie.

Crezi că rasismul e ușor? Ai nevoie de mult studiu să ajungi rasist, cel puțin unul care știe ce zice.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa te intreb de ce te tot referi lui Dumnezeu pe termenul în engleză? Lasand la o parte că engleza e o limbă hidoasă de ce tocmai Dumnezeu în engleză? Așa iși bat oamenii mai nou joc de divinitate și credința creștină?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Păi dar totuși, sunteți bronzat tot anul? happy
Adică iarna cum vă obțineți bronzul? happy
Sau nu mai locuiți în România, ori mergeți în vacanțe la tropice iarna și acolo vă bronzați? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Ai și tu dreptatea ta, mister HyperBorea. happy

Sorry! big grin

Dar e mai scurt de scris așa sad și mie îmi place să-i mai spun așa lui Dumnezeu. happy Dar nu o spun cu sensul derâderii.

Dar engleza nu e hidoasă. Eu mă chinui de 5 ani să o învăț și mi se pare chiar o limbă frumoasă. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Lol! Habar nu am ce spui, dar cred că după mister Seba, dumneata ești următorul geniu TPUaș. happy

Cât de teoria ta, dacă e reală, înseamnă că mama și mătușa sunt ființe smart, proasta-s eu. rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Eu n-am zis că nerasismul ar fi un defect.
Era de fapt o întrebare chiar personală, mister Bubico. happy
Adică întrebam pe cazul meu, dacă eu spre exemplu am avut probleme cu greutatea și poate uneori e văzută și treaba asta ca un handicap mai mic, și eu am fost judecată de oameni, cumva eu sunt nerasistă, pentru că nu vreau să tratez oamenii cu răutate și prejudecăți, așa cum am fost eu tratată? happy

Ideea este că nerasistă complet nu sunt nici eu. Am două categorii pe care le-aș rade de pe fața pământului. Aroganții, mai ales bărbații aroganți și "cocalarii", cum îi numesc tot cocalarii laughing) sau într-un limbaj mai educat spus, "needucații". Pe ăștia nu-i suport. straight face
În rest oricine îmi habla bonito, îi hablo bonito și îl tratez educat și manierat.

Iar la întrebare îți răspund simplu din pedagogie. happy Clar nu va ajunge clona ta rasistă, ca originialul, deoarece dacă clona a fost educată și formată să nu fie rasistă, nu va fi. Asta conform educației.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Din nou răspunsul tău este pe măsura așteptărilor mele. happy
Și e tot ce susțin și eu mereu, că oricât încercăm să cuprindem în tipare, vor fi chestii ieșite din tipare. happy Chestii nebuloase cărora nu reușim să le găsim explicație sau chiar sens. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este un defect al persoanei, faptul că nu este rasistă persoana respectivă, este perfect normal, pentru că este alegerea persoanei respective. În fond, până la urmă trăim într-o epocă în care ne permitem să, călătorim, cunoaștem culturi și popoare noi, nu vad care este problema în privința aceasta, este o persoană sociabilă și intelectuală, deschisă spre cunoaștere. Dacă acea persoană recunoaște public că doreste să cunoască culturi noi, popoare noi, asta nu înseamnă că se laudă, aceasta este dorinta personală.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba explicatiile sunt f simple, cum nu le gasim?
Genele dau si caracterul pe care se muleaza educatia si mediu.
Si cineva in arborele nostru genealogic ne-a dat gena aia.
Parintii unii au gene recesive si nu se manifesta, le da la copii si poate la ei se manifesta, deci nu neaparat parintii trebuie sa fie ca parintii.
Poate bunicu avea gena dominanta, a dat la parinte recesiva, si la copil devine iar dominanta si se manifesta.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Sunt cazuri in care parintele ii insufla aceste valori deloc ok si copilului, iar acesta le va purta inclusiv la maturitate. Insa sunt si cazuri in care copilul este totusi indrumat corect in alte privinte, sau poate ca parintele chiar face un efort constient de a-i oferi coplului un exemplu neutru/pozitiv. Iar pe masura ce acesta creste, are un alt simt de judecata, astfel ca se dezvolta in armonie cu un sistem de valori proprii, nu sistemul parintilor pe care multi copii il copie.

In acelasi timp, cred ca multi parinti isi schimba mentalitatea pe masura ce imbatranesc, ceea ce ma face sa cred ca in tinerete lucrurile stateau altfel.
De exemplu, si tatal meu are inclinatii misogine, rasiste sau chiar xenofobe, as putea spune. Ei bine, eu nu tin minte ca aceste trasaturi sa le afisat cand eram eu mica sau adolescenta, de aceea sunt cat se poate de paralela cu acestea la momentul respectiv.

La urma urmei, cred ca suntem toti datori, daca ne dorim copii, sa -i crestem altfel decat au facut-o parintii nostri, pentru ca timpurile se schimba constant.Sigur ca unele idei si mentalitati raman universale, de bun simt, dar metodele de abordare poate ar merita schimbate tot la cateva generatii, mai ales ca acum avem internetul la dispozitie, plus atata informatie care ne arata dezavantajele metodelor folosite de parinti/bunici, cel putin pana in anii 2000.