| Legion7X a întrebat:

Nu credeți că trăim în minciună încă de mici să-i spui la un copil că vine moșu și el nu există. Adică el trăiește cu chestia asta penibilă până la câțiva anișori gândindu-se la ceva magic un om care intră pe gaura cheii sau fuge cu sania pe acoperișuri apoi să afle că este tatăl lui oricare om ce face cadouri. Acestea fiind spuse cu cadoul sunt foarte de acord dar cu Moș Crăciun artificial nu fiind ascuns adevărul din spatele altora care fac cadouri.
Iar dacă mai sunt și părinții nebuni care amenință bieții copii că vine moșul cu o nuia și îi pedepsește nu-i mai trebuie la copil de moș toată viața sau probabil că o să-l înlocuiască pe moș cu Spiderman

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca tie ti-au povestit multi povesti de groaza in copilarie: Scufuta Rosie, Alba ca Zapada, Ali Baba si cei 40 hoti ti-au intiparit stari groaznice despre venirea Mosului.
Iar daca n-ai primit nici cadouri ce ai fi dorit, atunci revolta ta devine explicabila. big grin

| Legion7X explică (pentru Bula):

Să spun ceva să minți un copil fără
casă, fără părinți că vine moșul apoi nu mai vine cred că este cea mai de groază poveste cu moși auzită.
Eu am primit multe cadouri când eram mic mă bucuram dar cred că și dacă mi-ar fi spus că mi le-a adus Robin Hood sau zâna măseluță tot eram bucuros dar nu asta este ceea ce vreau să spun ci prin faptul că nu contează cine îți aduce
cadoul important este să te bucuri iar asta nu este o revoltă a mea ci o gândire logică unde poate ajunge minciuna pentru a stimula fericirea nefiind în raport cu realitatea.

| Bula a răspuns (pentru Legion7X):

Problema este ca se uita esenta: Craciunul este sarbatoarea iubirii, al familiei.
Nu este sarbatoarea shopingului, ci a cadourilor personalizate, simbolice.
Cand am fost copil mic, nu-mi au placut jucariile sofisticate, dar mai am si acum o elice facut din lemn, cu briceagul, de bunicul meu, iar bunicele se intreceau sa faca prajiturile noastre preferate. Si nu numai la Craciun.

Acum se cumpara jucarii scumpe (pe care deseori nici parintii nu stiu sa le foloseasca tongue ), la moda este iPhonul la gradinita si este disconsiderat acel copil pe care nu-l duc parintii cu masina pana la usa.
Rezultatul imediat este suprainghesuiala in circulatie si lipsa locurilor de parcare.
Rezultatul indepartat va fi ca acesti tineri nu prea se vor pricepe nici macar sa-si prepare o mancare traditionala, vor manca traditional turcesti, arabi sau americane (shaorma, khebab, hot Dog sau la mac-mac (donalds).
Asta este de groaza, adica viitorul ce le asteapta!

| Sn4k3 a răspuns:

Alt luptator pentru adevar. Ori esti un ateu din ala disperat, ori ai avut o experienta naspa ca altfel nu-mi explic cum iti imaginezi tu ca ar fi nasol pentru copil sa creada in Mos Craciun, iar pana la varsta la care afla ca nu exista nici n-o sa-i mai pese de chestia asta. Dar ce rost are sa se bucure de Craciun cand poate sa stie adevarul, nu?

| Legion7X explică (pentru Sn4k3):

Dar Ce îl împiedică pe copil, să nu se bucure de crăciun chiar dacă știe că tatăl lui îi face cadouri? or trebuie neaparat să-i bag în cap o lume imaginară cu spiriduși și renul rudolf vorbitor ca să se bucure practic profităm de imaginația lui copilărească în fine asta este doar o părere a mea nu sunt un fanatic sau altceva fiecare își minte copilul cum vrea în funcție de situație financiară la uni vine moșul la alți nu mai amărâți iar eu nu spun asta că nu a venit moșul și la mine când eram de câțiva anișori a venit bineînțeles dar vreau să scot în relief că acest moș nu vine la toții copii uni fiind foarte amărâți și săraci neavând parte de nici-un cadou.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Legion7X):

Asta a fost lumea dintotdeauna, nu inseamna ca daca unii sunt amarati trebuie sa fie toti. De ce sa-l plictisesti cu lumea asta monotona de mic, cand poti sa-l lasi sa se bucure putin de lumea aia imaginara cat ii permit anii?

| Lioana a răspuns:

E o minciuna frumoasa. Creeaza un sentiment deosebit copiilor. Eu nu as vrea sa nu fi avut parte de aceasta minciuna in copilarie. Nerabdarea aceea cu care astepti cadoul, curiozitatea, dorinta de a-l vede pe Mos sunt minunate. Imi pare chiar rau ca am fost trezita la realitate prea devreme si mi s-a spus ca nu exista mosul. Preferam sa descopar singura asta cativa ani mai tarziu.

| Legion7X explică (pentru Lioana):

Cred că te-ai simțit nașpa că acea magie imaginată de tine nu există vrând să continuie.

| Lioana a răspuns (pentru Legion7X):

Nu chiar. Nici nu am crezut la inceput ca parintii sunt mosul dar odata ce mi-a fost sadita indoiala pana la urma am crezut.

| xerxes1 a răspuns:

Crestinii il asteapta de 2000 de ani pe Iisus Hristos.
Aici cred ca tine de coeficientul de inteligenta al copilului. Unii se prind repede, altii mai greu.

| xSega a răspuns (pentru xerxes1):

Si o sa-l mai aștepte mult si bine

| Legion7X explică:

La linkul dat de tine cred că nu numai pe moș crăciun îl pot vedea cineva și ci se poate caza pe veci la hotelul Bellu din București lângă Stela Popescu

| JeffFantasy a răspuns (pentru Legion7X):

Ehh, asta-i problema. Vezi tu, oamenii nu prea inteleg chestiile astea deoarece se tem de necunoscut. Oamenii dau cu presupusul, gandeste-te ca majoritatea sunt folosite in ritualuri Samanice. Te ajuta sa intrii in transa sau sa te redescoperi, iti deachid cel de-al trei-lea ochi. Orice consumat responsabil si moderat iti poate face un bine sau un rau depinde doar de tine. Aberatii cum ca il vezi pe Mos Craciun sunt expirate venind de la un necunoscut, iti descoperi ego-ul si il asculti. +Acolo sunt substante farmateutice sau alte substante cu efect pshidelic. Iti dai seama ca de ex: Iarba(Cannabisul) are efect pshiedelic slab, te relaxeaza si calmeaza, avand si efect analgezic. Are o gramada de intrebuintari medicale ajuta la tratatrea Parkingsonului, Anxietatii, Diferitelor sevraje si alte mii si mii de intrebuintarii medicale. O gramada de state moderne au legalizat Cannabisul iar din 2018 chiar si Canada o va face. Crede-ma Cunoasterea e puterea, iar cea mai mare cunoastere e cea de sine...gandeste-te la ce ai gasit in link va fiind niste unelte cu care inveti sa te cunosti pe tine.

| Legion7X explică (pentru JeffFantasy):

Poate crezi că vorbești cu un copil de 12 ani eu am 28 știu destul de bine efectele unui drog indiferent câtă relaxare oferă sau efect psihidelic voci, sunete etc toate duc la dependență și efecte mortale până la dorința de a face tot posibilul pentru a le obține indiferent de situație asta este legea lor odată intrat trebuie să fi conștient la ce te expui sau s-ar putea ca acel consumator să nu mai se cunoască pe el ca persoană atât în comportament cât și în fapte.
Știu că unele Țări au anumite droguri legale dar sincer nu am auzit nici-un să aibă efecte pozitive ci numai negative omoruri, sinucideri, nevoia absolută de consumare, ridicarea nivelului de tulburare, efecte psihidelice cauzate prin infuențarea creierului intoxicat, halucinații de tot felul etc.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, chiar doare când te "lovești de realitate" laughing Cand l-am prins pe taica-miu in momentul in care îmi aseza cadourile am urlat, am aruncat, am trântit si nu mai mi-a trebuit crăciun. Si aveam vreo 10-11 ani laughing.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Intr-adevar,este o mare greseala, si asa multa înşelătorie si minciuna circula in acest sistem, suntem inselati si momiti in multe feluri.Asa cum spune Biblia:,, Un om stapâneste peste alt om in defavoarea lui"! Daramite cand tu cu buna stiinta iti minti copiii si nu te deranjează faptul ca trăiesc in neadevăr.Ba multi se falesc cu minunatiile moșilor.Ei, nu sunt interesati de ceea ce pretinde Dumnezeu de la noi, nici de învățătură ce ne este transmisă prin intermediul bine cunoscutei Bibliei.Cadouri putem sa oferim orice câte ori, dar dintr-o inimă sincera nu motivați de fals.

Răspuns utilizator avertizat
| Iunix a răspuns:

Așa e și cu religia.

| venividivici2017 a răspuns:

Din toate minciunile astea de pe lumea asta,tocmai de aceasta te-ai legat? Haha...da, traim in minciuna, suntem invatati sa credem in multe, in multi, totul face parte din sistem!

| Legion7X explică (pentru venividivici2017):

Uite că mai stau așa câteodată pe canapea și mai analizez Crăciunul, Religia, Isus Hristos începuturi și origini ca orice om cred că mulți fac asta

| ColdHeart a răspuns:

Traim in minciuni... daca ar fi doar una... damn it. Sunt minciuni frumoase, e mai bine cu ele. happy

| Legion7X explică (pentru ColdHeart):

Poate pentru uni cu posibilități iar pentru alți nu ex copii fără casă, abandonați, din famili amărâte etc la ei cine se mai gândesc?

| ColdHeart a răspuns (pentru Legion7X):

De Craciun primesc cele mai multe daruri. Doar vine "Mosul"

| curioasa210 a răspuns:

Pai asta este Magia Craciunului cand esti mic. Tu mai ai surori/frati mai mici? Daca da uita-te la ei (daca au sub 8-9 ani) si vezi magia Craciunului in felul lor. Sunt inocenti iar aceasta inocenta ajuta la mentinerea Mosului. Plus ca la Tv, in magazine, pe deluciuri, etc sunt Mosi Craciuni.

| anonim123453313 a răspuns:

Asta este spiritul crăciunului. Plus ca li se spune la copiii ca exista mos craciun pentru a ii dezvolta imaginatia, exact si cu povestile.
P.s: in fiecare om exista un mos craciun, trebuie doar sa daruiesti din inima ceva

| FlorinJj a răspuns:

Trebuie continuata "traditia" pana copilul va creste si practic isi va da seama singur ca nu exista mosul. Mai ales crescand, nu va fi aproape niciun impact puternic sau nici macar impact happy

| Legion7X explică (pentru FlorinJj):

Da și probabil va zice tati ai fost un mincinos de când eu eram mic