| Gabi87 a întrebat:

De ce credeti in Dumnezeu? Egiptenii traiau frumos si bine acum... Shpe-mii de ani, romanii la fel, grecii? credeau in zeus, afrodita, poseidon pana mea...In ziua de azi ce rost are sa crezi in Dumnezeu cand miliarde de chinezi cred in Budha si nu au nicio treaba cu Dz? sau Alah din luma a 3-a sau alte zeitati? Ce rost are sa crezi in Dumnezeu cand sunt atatea natii care cred in altceva si nu patesc nimic?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Singura logica a intrebarii tale e cea data de sintagma"pana mea"; restul e un amalgam de cuvinte fara logica; n-ai sa patesti nici tu nimic; Dumnezeu e mare si bun iar gradina lui n-are margini! Numai bine.

30 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"bibliba a fost modificata dupa bunul plac al anumitor preoti(credeti-ma pe cuvant)" - Da' de ce să te credem pe cuvânt? Bagă mare cu sinoadele ecumenice şi cu deciziile în privinţa textelor apocrife.
Hai mă, ce naiba, există dovezi căcălău să dai de pământ cu toate religiile şi tu te pretezi la chestii atât de simple?
Apropo de naţii care nu păţesc nimic: Norvegienii sunt cei mai fericiţi oameni de pe planetă şi au aproape 70% din populaţie atee happy.

Numai bine.

| AvalohAlyn a răspuns:

O intrebare stupida.Cred in Dumnezeu fiindca El exista.Pur si simplu.

| danut a răspuns:

Noi credem in Dumnezeu fiindca AVEM NEVOIE DE EL. Deoarece este VIU si este CREATORUL si singura noastra salvare din gramada asta de zei imaginari creati de mintea unor oameni cu mintea dusa.

| Angel0 a răspuns:

Tu ai reuși sa explici unui chior din naștere de ce crezi în culori?

| MMihai a răspuns:

Ai voie să crezi în ce vrei!
Credința sau necredința, în raport de o religie sau alta oricum, nu trebuie să fie fundamentată pe frică!
Pentru musulmani Allah este Dumnezeu.
Dumnezeu se referă în limba română la divinitatea de ordin suprem, la șeful zeilor, dintr-o religie oarecare, indiferent care religie este aceia.
Creștinii vorbitori de limbă română, denumesc divinitatea supremă a religiei lor, tot Dumnezeu, sau Dumnezeu tatăl și este și Iisus căruia i se spune și D-zeu fiul, respectiv fiul lui Dz.
Dar orișice ne creștin care crede într-o religie oarecare va folosii pentru șeful divinităților, din religia aia, tot termenul Dumnezeu.

Puștii confundă credința cu creștinismul.

Creștinului i se spune că este o oaie mai mult sau mai puțin Rătăcită. Așa ceva este greu de acceptat. Mai ales dacă se simte om și nu oaie.
Ateismul este un pachet de religii.
Că sunt multe forme de Ateism.
Cam orișice formă de ateism este superioară creștinismului că pentru atei oamenii sunt cele mai importante ființe de pe Pământ.

O religie a adevărului, care să zică că fiecare om, este un foarte f.f.f. micuț Dumnezeu, devine mult mai simpatică, decât orișice tip de ateism.

Evident că este infinit mai simpatică, decât Creștinismul, care își bate joc de tine și te face oaie.

Răspuns utilizator avertizat
| BigBang a răspuns:

O sa iti raspund la intrebare cand o sa-mi argumentezi, de ce as crede in zeus, afrodita si pe cine ai mai enumerat tu acolo.Nu ma pronunt in privinta autencitatii dovezilor biblice, dar parerea persoanelor in stare de ebrieteate in niciun caz, nu o iau in calcul.

| BigBang a răspuns:

Scuza-ma...dar vorbesti fara sens."Egiptenii traiau frumos,romanii,grecii".Nu mai are rost sa continui,evident ai absentat de la ora de istorie.
"In ziua de azi ce rost are sa crezi in Dumnezeu cand miliarde de chinezi cred in Budha"? pai spune-mi tu mie:in ziua de azi ce rost are sa crezi in Budha cand milioane de oameni cred in Dumnezeu?
Din moment ce iti sustii ideea bazat pe informatii incorecte, cum reusesti tu sa iti sustii punctul de vedere?
Si afla ca populatia Chinei e de 1, 3 miliarde de locuitori, nicidecum "miliardele"de chinezi scoase din palarie de tine.Plus ca fiecare are dreptul sa creada in ce vrea.salut

| BigBang a răspuns:

Okay.Atunci invata cum sa exteriorizezi:de la interior catre exterior,exact ceea ce ai in minte.O ideea ar fi sa incepi prin scriere si exprimare corecta si coerenta.
Formulata corect, intrebarea ar fi fost asa:de ce are nevoie omul de o zeitate pe care sa o idolatrizeze si in care sa isi puna credinta?
Exprimarea ta lasa loc interpretarilor si fii recunoscator ca a postat cineva, legat de ghiveciul pe care l-ai facut.salut

| BigBang a răspuns:

Daniella
"El nu ne obliga".Dar totusi creatia a avut loc doar datorita lui Dumnezeu si nu am mers noi cu o petitie la el sa ne creeze.
In al doilea rand nu poti spune ca el ne-a dat dreptul la viata,dar noi alegem sa traim:din moment ce,daca refuzam dreptul la viata,din nou suntem condusi si condamnati(obligati), potrivit bibliei, destinati iadului.Plus ca,orice actiune are o reactiune,deci cineva e responsabil si de noi.
"El nu ne obliga... putem face ce vrem cu viata noastra", din nou contradictie, potrivit creatiei si unor afirmatii biblice.salut

| BigBang a răspuns:

Chiorul85
"BigBang, am mentionat ca bausem" si,ce?,,ai scuza?
Daca tu esti beat=esti scuzat=actiunile tale sunt scuzate?
"ideea in sine daca erai baiat destept"-care e idee din moment ce tu te-ai exprimat incorect, incoerent, ilogic?
"trebuia s-o intelegi tu fara sa te iei de mine ca scriu nu stiu cum"-Nu citesc ganduri.Invata sa te exprimi intr-un sir de idei,logic,nu sa fie nevoie sa interpretez.
"Asta e cea mai oribila categorie a acestui site, plina de oameni care mai de care mai elevati, mai inteligenti, care se "lupta" prin cuvinte extrase din adancul dex-ului...mi-e sila de voi"-nu stiu de ce categorie vorbesti. Uite,vezi,ca iar trebuie sa interpretez.
Din cate vad eu esti la categoria stiinta si filosofie.Ce cauti tu aici daca nici sa te exprimi logic nu reusesti?
Cu prostul care stie ca e prost poti vorbii:te asculta,incearca sa te inteleaga, daca nu poate ii explici din nou si tot asa pana intelege cat il lasa iq-ul, nu memoreaza.
Pe prostul care nu stie ca e prost si se crede destept il ocolesti.salut

| costis a răspuns:

Daca nu te-ai mai obos s scrii numele intre g (Dz?) cre ca me lene sa term raspu ################ n-te buna Ch8

| daniella9805 a răspuns:

Cand ne.a creat Dumnezeu ne.a dat atat de multa libertate incat putem sa alegem sa credem in El, in Dumnezeu, sau putem sa ne inchinam pomilor sau zeilor, El incearca sa ne aduca pe drumul cel bun insa daca noi nu vrem, El nu ne obliga... putem face ce vrem cu viata noastra, dar adevarata viata va fi cea din ceruri...pe cre o poti trai frumos in pace si liniste sau poti chinui pentru vesnicie in propriile tale pacate

| Filip23 a răspuns:

Crestinismul e ermetic. Cred ca nu o sa il poti deschide nici cu 6 beri. Ti-a trecut vreodata prin cap ideea ca ai putea citi ceva? Cred ca e mai usor sa traiesti "frumos si bine", afrodita, pana ta...

| Drolja a răspuns:

Helău! Ţi-am promis că trec pe la întrebarea asta, ba nu, nu ţi-am promis, dar am făcut-o!
Nooo. Nimeni NU e obligat să creadă în Dumnezeu!
Poţi să crezi în ce vrei: Budha, Elvis, Michael Jackson, oala cu borş. etc.
Uite, japonezii, spre exemplu, nu cred în Dumnezeu. şi vezi ce li s-a îmtâmplat de curând? Crezi că oala cu borş a făcut asta, sau Dumnezeu?
Uite, grecii. un popor inteligent, îs în criză de cât timp şi nimeni nu crede că mai poate să-şi revină. Cel puţin, şi din punctul de vedere al culturii au scăzut şi nu mai sunt ceea ce erau.
Mai zic povestea cu Haiti?
Na, acum nu zic că toate astea s-au întâmplat pentru că oamenii n-au crezut în Dumnezeu, căci multe alte tragedii se întâmplă şi în ţări creştine.
Nimeni nu-ţi spune să crezi în Dumnezeu. Ce crezi, că dacă Gabi87 crede în Dumnezeu, Dumnezeu scapă România de Boc?
(sau de alte catastrofe)
E o chestie de gândire şi de convingeri. Eu cred şi nu-mi pasă dacă tu nu o faci, până la urmă şi oala cu borş e un zeu bun, nu?

Na, la a doua întrebare a ta.
Depinde la ce Biblie te referi. Dacă te referi la Bibliile folosite în bisericile ortodoxe sau catolice, da, sunt modificate de preoţi pentru a sublinia anumite încredinţări şi pentru a le evidenţia. Dar nu prea sunt scoase multe lucruri. Traducerile bibliilor sunt diferite.
Dar NU toate sunt modificate de "preoti bolnavi mental care au cazut in comun de acord ca dumnezeu bla bla si iisus".
Cea originală rămâne traducearea după Cornilescu şi cea engleză, din câte ştiu eu.
Nu trebuie să te iei după preoţi, dacă chiar vrei să citeşti Biblia nemodificată, deşi nu cred, caută o versiune originală.

Acum, tu ştii că eu te ador, orice ar fi, beat, pişânndu-te în chiuvetă sau ateu, nu?

| dr0wn a răspuns:

Si de aici puteti sa va dati seama cat de bolnavi sunteti.

Aveti nevoie de un Zeu ca sa fiti buni si sa faceti fapte bune, daca nu faceti veti arde pe vecie...PE BUNE?

Eu nu pot sa imi dau seama cum cineva care te iubeste pana la infinit o sa te trimita in iad sa arzi pentru o eternitate, sa fii chinuit, sa zbierei de durere pentru ca ai incalcat o lege de-a lui.

Sincer voi chiar nu vedeti cum sunteti controlati, poate ca nici macar nu e un lucru rau daca nu ati avea in ce sa credeti, de cine sa va fie frica...am face ravagii

| eu17 a răspuns:

Ce intrebare infecta... totu' in asta se rezuma la "Ti-e frica de Dumnezeu? ce prost pusa e... daca ai un gram de creier iti poti raspunde singur.da' se pare ca nu-l ai! oricum e prea amplu de raspuns. pa

Răspuns utilizator avertizat
| bogdan_5596 a răspuns:

Si de ce sa nu cred? este alegerea mea si nu imi poate nimeni impune ce sa fac si ce nu, nimeni nu este stapanul meu si imi fac singur programul

| Gumitzza5 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu e ceva gen. spiritual. Iti da incredere in sine, iti da putere...Fiecare acum crede in ce vrea.

| madylynatha a răspuns:

Ce intrebare... prostu isi pune si el intrebari ca na`re ce face... cine e de acord cu mine?

| KickAss a răspuns:

Eu nu cred in nimic.nu mi se par logice religiile astea. Daia m-am facut si ateu. Exista sau nu mie una nu mi se pare ca ar exista. Si toti oamenii care spun ca, cred in asa ceva sunt numai mincinosi.acum il vezi ca se roaga la Dumnezeul lui, iar dupa ii da unuia cu o piatra in cap.in orice caz incalca regulile. Cel mai bine este sa crezi in tine happy sa fi propriul tau Dumnezeu. Nu e nici o problema daca tu crezi in asa ceva.dar "atheism-ul" mi se pare cea mai logica religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ai baut,vrei sa discutam despre dumnezeu? putem discuta despre bachus,zeul vinului,despre vie si cum se ingrijeste,despre cum se face un vin bun, si mai ales cum, cat si cand se bea un vin bun.tu ai baut singur si vrei sa te contrazici cu mine? stai asa ca te ajung din urma poate pot sa balmajesc ceva ca raspuns.betivule care santem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat raspunsul...acum serios straight face. Intrebare fara logica.

| Bogdy87 a răspuns:

Salut in primul rand da-mi voie sa iti spun de ce cred in Dumnezeu si dupa aia iti spun de ce sa crezi si tu in Dumnezeu bine inteles daca vrei? 1 Cred in Dumnezeu pentru ca in el imi gasesc linistea pacea si adevarata dragoste el ma invata forte multe lucruri utile in viata de exemplu; sa fiu bun sa iubesc pe aproapele meu sa nu ucid sa nu fur ar fi multe de insirat dar eu ti-am dat cateva exemlpe. Dar acum cred mai mult in el pentru ca in cartea sfanta (Biblia) el ne avertizeaza de niste zile si vremuri foarte grele si spune asa vom vedea oameni inganfati laudarosi plini de ura lacomi rautaciosi zgarciti neascultatori nu vor asculta cuvatul Domnului vor rade de Dumnezeu isi vor bate joc de el si ne mai spune ca numa din pricina numelui sau adica (Dumnezeu) vom fi urati batjocoriti scuipati injurati chiar si omorati pentru numele lui acum te las sa tragi tu concluzia cine is acesti oameni dar totusi iti dau un singur raspuns aestia sunt pocaiti aia de care toata lumea isi bat joc deci mai vrei detalii de ce sa crezi in Dumnezeu oricum o sa iti las cateva lincuri cu niste filmulete pe care te rog eu sa le urmaresti de la cap la coada ca sa ai motive sa crezi in Dumnezeu caci cum zice un proverb vorba multa saracia omului
http://www.youtube.com/watch?v=TDR-C7DtW6s