| Vektor a întrebat:

Daca v-ati fi nascut intr-o alta parte a globului, acolo unde populatia crede in alt zeu(alah, budha, etc), credeti ca daca ati descoperi crestinismul (pe Dumnezeu) v-ati converti la el?

33 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu pot sti ce asa face. Insa sunt foarte multumit ca sunt ortodox si am putut sa si cunosc multe despre ortodoxism. Maica-mea nu avea acces la carti, pentru ca in comunism nu existau.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru costis):

POFTIM? În comunism nu existau cărţi? Tu vorbeşti serios? happy Păi tu ştii ce bibliotecă imensă au strâns părinţii mei? Eu zic să te mai documentezi.

| costis a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Nu ma refeream la romane politiste si literatura. De ortodoxism era vorba.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru costis):

Biserica din secolul 1 a dainuit neschimbata pana astazi.

| danay72 a răspuns:

Azi,indiferent unde am fi pe glob, se predica peste tot vestea buna despre regatul lui Dumnezeu si toti oamenii pot afla mesajul si sa decida sa asculte de El.Matei24:14

| Vektor explică (pentru danay72):

Dar tu nu auzi despre alte religii? de ce nu te convertesti la una din celelalte? happy

| danay72 a răspuns (pentru Vektor):

Eu am cautat sa inteleg adevarul din Biblie, iar cand l-am aflat mi-am schimbat religia.Nu am de ce sa mai caut, pentru ca sunt sigura ca am gasit religia adevarata.

| Vektor explică (pentru danay72):

Daca nu deranjez. ce ai fost inainte si ce esti acum?

| danay72 a răspuns (pentru Vektor):

Am fost ortodoxa si acum sunt o Martora a lui Iehova.

| Vektor explică (pentru danay72):

Scuza-ma, dar Martorii sunt tot o ramura a crestinatatii.

| danay72 a răspuns (pentru Vektor):

Nu au legatura cu crestinatatea.De exemplu, crestinatatea sustine nemurirea sufletului,chinul in focul iadului, sarbatori si sfinti fara nici o legatura cu Biblia, inchinarea la idoli, trinitatea, nu folosesc numele lui Dumnezeu etc.Martorii nu sustin aceste lucruri, ci ceea ce zice Biblia.

| Vektor explică (pentru danay72):

Martorii lui Iehova sunt o sectă religioasă creștină non-trinitariană înființată la sfârșitul secolului al XIX-lea. Ei susțin că doctrina și practicile lor nu sunt noi, ci reprezintă o restabilire a creștinismului din secolul I d.Hr. Credințele Martorilor lui Iehova se bazează în general pe propria interpretare a Bibliei, folosind o traducere specială a scripturilor.

http://ro.wikipedia.org/......lui_Iehova

Eu ma refer la cu totul altceva :)

| danay72 a răspuns (pentru Vektor):

Eu stiu in ce cred, dar noi nu avem nici o legatura cu crestinatatea, ci asa cum ai citit, cu crestinismul din secolull 1 care e total diferit de crestinatate.

| Vektor explică (pentru danay72):

Tot in dumnezeu credeti, deci tot Crestini sunteti. ca va spuneti Martori si tralala..tot aceeasi marie dar cu alta palarie happy

| danay72 a răspuns (pentru Vektor):

Eu cred in Iehova,ceea ce crestinatatea nu accepta.Da, Cristos este modelul nostru ca si crestini, dar repet, nu avem nimic in comun cu celelalte religii care spun ca sunt crestine. Apoi, oriunde oamenii pot intalni martorii, din Alaska pana in Ecuador.

| Vektor explică (pentru danay72):

Eviti raspunsul la prima intrebare. ti-e frica sa-ti pui aceasta intrebare?

| danay72 a răspuns (pentru Vektor):

Eu incerc sa iti spun ca tot martora ma faceam si daca ma nasteam in Honolulu, pentru ca pe martori ii poti gasi oriunde.Si daca eram de orice religie orientala, tot martora ma faceam. Sper ca am raspuns la intrebarea ta.

| anonimg a răspuns:

Da. Pentru ca Dumnezeu este dragoste. La ceilalti zei te uiti ca la niste pietre care nu se pot misca singure; pietre care nu te poti bucura de dragostea lor, si nici tu nu le poti iubi.

| Vektor explică (pentru anonimg):

Daca erai musulman..crezi ca l-ai fi "cunoscut" pe Isus sau Mohamed?

| anonimg a răspuns (pentru Vektor):

Tu ma intrebi:
"Daca erai musulman..crezi ca l-ai fi "cunoscut" pe Isus sau Mohamed?"
Daca un om este sincer si doreste sa cunoasca adevarul, atunci Dumnezeu I S-ar fi descoperit acelui om.
Nu exista nici o indoiala ca noi suntem lucrarea mainilor lui Dumnezeu; ca El este Tatal nostru si noi suntem copii Lui, deoarece exista in noi descoperirea lui Dumnezeu. Asa cum un copil poate fi gasit dupa adn-ul parintilor si al lui, tot asa exista in noi cunoasterea de Dumnezeu. Crezi ca degeaba striga oamenii -atunci cand sunt in nevoie- dupa Dumnezeu? (Fie ca striga "unde esti Doamne?" sau "Te rog, ajuta-ma!"). De ce nu striga catre alti zei? Se intampla se pare de cele mai multe ori ca Dumnezeu sa lase aceste situatii neplacute sa vina in viata noastra, tocmai ca sa Il cautam. Bine este sa Il cautam de buna voie, si nu de nevoie.

De aceea spun ca avem datoria morala ca sa cercetam sa veem cum stau lucrurile. Nepasarea si indiferenta sunt pacate grave, si vom avea de suferit din pricina aceasta; din pricina noastra vom pierde mantuirea. Sa nu fie asa. Ci toti sa fie preocupati de mantuirea lor.
NU Allah si nici Budha nu ne vor mantui, ci numai Dumnezeu.

| Vektor explică (pentru anonimg):

Facepalm.

vrei sa spui ca daca te naseai intr-un trib prin jungla amazoniana il gaseai pe Dumnezeu? laughing fa-ma sa rad!

Oamenii cer ajutorul lui Dumnezeu pentru ca suntem inconjurati de crestinism si altceva nu stiu. Acele vorbe de care zici ca omul le zice catre D-zeu sunt auzite de la alti oameni si tot asa.

| anonimg a răspuns (pentru Vektor):

E-adevarat ca suntem inconjurati de conceptul crestinismului; si aceasta este o mare binecuvantare. Ma gandeam ca voi primi replica aceasta; dar nu am comentat-o ca sa nu imi fac comentariul cat o predica de mare.
Biblia spune despre Dumnezeu ca "El vorbeste prin vise, prin vedenii de noapte, cand oamenii sunt cufundati intr-un somn adanc, cand dorm in patul lor." (Iov.33:15) Dumnezeu Se poate descoperi in fel si chip oamenilor; si poate face lucrul acesta oricand si cu usurinta.
Exista in inima oricarui om dorinta de mai bine. Sa ma explic.
Adolescent fiind, intotdeauna mi-am dorit o viata ma buna. Eram la scoala si vedeam cum colegii se ocupau numai cu lucruri de nimic. In niciunul nu vedeam ceva bun, serios -fie fete, fie baieti. Acasa, la fel. Pe strada, la fel. Viata aceasta pe care o vedeam la oamenii in mijlocul carora traiam(si traiesc inca) nu-mi placea deloc. Nici o bucurie, nici umbra de fericire. Singura lor placere era poate ziua de salariu, petrecerile si cine stie ce alte placeri care nu le aduceau prea multa satisfactie; iar acelea care erau, nu erau de prea lunga durata. Aceasta sa fie viata? -mi-am zis eu. Nu! Trebuie sa fie ceva mai bun decat atat! Astfel, din copilarie am cautat lucrul care sa aduca acea implinire, bucurie DEPLINA in sufletul meu. Nu eram multumit cu lucrurile superficiale si trecatoare ale acestei vieti. Iata dar ca am fost raplatit in cautarile mele. Nu stiam de Dumnezeu. Daca auzisem de El, pentru mine era la aceeasi egalitate cu o piatra de pe munte- lucru de care nici macar nu aveam nevoie si nici nu valora ceva pentru mine. Stiam ca trebuie sa existe o viata mai buna, dar nu stiam ca aceasta se poate afla la Dumnezeu. Nu eu L-am cautat pe Dumnezeu, ci El m-a cautat pe mine.
Ce vreau sa spun este ca experienta prin care am trecut eu -adica dorinta unei vieti mai bune, implinite- o doresc toti oamenii; dar ei nu stiu cum sa ajunga la aceasta viata, nu stiu cum sa o dobandeasca.
Si da, chiar si un salbatic are nevoie de aceasta. La fel ca si mine, nici acestia nu cunosc pe Dumnezeu. Dar cand un om este sincer, atunci El i Se va descoperi, si poate schimba, poate transforma cu totul(si pe deplin) viata acelui om.
Ce vezi tu la crestinii de care esti inconjurat, este doar o evlavie de fatada. Cand vei vedea un om schimbat cu totul, il vei recunoaste, dupa cum si evreii au cunoscut pe ucenici: "Cand au vazut ei indrazneala lui Petru si a lui Ioan, s-au mirat, intrucat stiau ca erau oameni necarturari si de rand; si au priceput ca fusesera cu Isus." (Fapte.4:13)
Atunci cand Hristos va locui prin credinta in inima unui om, vei recunoaste lucrul acesta. Dar nu cauta un asemenea om; ci cauta sa fii tu omul acela!

| lpavel a răspuns:

Alah -NU! Dar budha sau alte statui transformati in zei - mai mult ca sigur DA!

| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu, asa cum nici crestinii din Romania sau din alte tari nu prea trec la islamism sau budism cand aud de Mohamed sau Budha.

| oprescudorin11 a răspuns:

Logic vorbind, intrebarea ta nu are sens, daca intrebi un credincios adevarat. Caci ti-ar raspunde ca s-a nascut aici caci asa a vrut Dumnezeul lui.

| Moisie a răspuns:

Tinand cont de faptul ca credinta in Dumnezeu nu are la baza probe stiintifice si nici adevaruri dovedite ci doar minciuni pentru fraieri care se bazeaza pe credinta a proasta, sunt mari sanse sa se converteasca multi prosti, dar in niciun caz vreun musulman, ca astia sunt macar atat de destepti si realisti imcat sa nu poata crede faptul ca Dumnezeul care se intinde pe mai multe galaxii, si-a strecurat organul intergalactic in pasarica mica si stramta a unei fecioare astfel incat din sarcina asta sa se nasca Diavolul, adica Lucifer Dumnezeul crestinilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allah inseamna Dumnezeul, si se refera la Dumnezeul lui Avraam din Biblie.
Buddha nu a fost un zeu, a fost o persoana normala care a atins iluminarea.
Imparatia lui Dumnezeu este înăuntrul nostru, si o afirma toate religiile.
Deci nu este nevoie de schimbat religia ca sa-ti descoperi divinitatea.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Am observat ca ai scris "dumnezeul lui Avraam " cu d mic iar mai jos ai folosit termenul "Dumnezeu" cu D mare. Am mai observat, de asemenea, ca esti o persoana spirituala, consideri ca divinitatea venerata de Avraam nu este o reprezentare a unui Dumnezeu universal? Sunt sincer interesat de parerea ta intrucat am observat o mare diferenta intre zeul expus in Vechiul Testament si cel din Noul. Mersi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Grea intrebare.
Am scris cu litera mica din greseala.
Spiritualitatea pentru mine reprezinta o ecuatie cu 1000 de necunoscute.Din cand in cand mai rezolv cate una si merg mai departe.Si eu am observat diferenta intre VTsi NT.Este inca la capitolul necunoscute.
Divinitatea este aceeasi pentru toate universurile.Suntem prea mici ca sa putem realiza ce este cu adevarat.
Iti citesc din cand in cand raspunsurile.
Sunt faine. happy

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred!

| Vektor explică:

Draga mea, ai citit ce am scris mai sus? Mai repet o data.

Daca te nasteai intr-o tara musulmana, avand o familie care respecta traditiile musulmane. Crezi ca daca vedeai, citeai sau auzeai despre Dumnezeul Crestinilor te converteai la El sau ramaneai musulmana?

| Apache a răspuns (pentru Vektor):

Niciodata nu incerca sa te contrazici cu Ema...e ca si cum ai juca sah cu o maimuta.

Indiferent ce miscare faci tot iti darama masa si iti arunca cu piesele dupa tine.