| Măcrin a întrebat:

De ce Dumnezeu nu ajuta oamenii din Somalia? de ce îi lasă să moară de foame?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De al dracu' ce este!

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate ca vrea sa ii ajute, insa noua, oamenilor, nu ne pasa de ei. Dumnezeu, cind face ceva, cel mai adesea face prin oameni, mai ales cind e vorba de oameni, insa daca oamenii se zbat doar pentru ei fara sa le pese de suferinta celor din jur, atunci apar cazuri ca cei din Somalia. Suntem fiinte sociale, si nu poti separa un individ de societatea in care traieste, de fapt, cei ce au realizat cel mai mult in aceasta lume recunosc aportul celor de linga ei in ceea ce au facut. Daca insa suntem extrem de individuali, sa nu zic egoisti, e "normal" ca altii, de care ar trebui sa ne pese si sa ii ajutam, sa sufere. E usor sa dai vina pe Dumnezeu cind de fapt tu poti fi o mina a Lui care sa ii ajute pe cei in nevoie. Dar e mai comod sa te distrezi, sa te uiti la tv, sa stai pe net, sa iesi cu prietenii decit sa cauti sa ajuti pe cineva. Si de aceea prea putini se implica, si de aceea prea multi sufera din cauza asta.

| wales a răspuns:

Întrebări lipsite de orice obiectivitate: De ce Dumnezeu a făcut și a dres – De ce Dumnezeu nu face – De ce – De ce – De ce!
Corect ar fi să aflam ce problemă are Somalia; Dumnezeu are ceva cu Somalia sau Somalia are ceva cu Dumnezeu? Somalia este o ţară islamică cu o populație de 9, 1 milioane. Somalezii duc o luptă înverșunată împotriva creștinilor și în speță împotrivă Lui Dumnezeu. Liderul islamist Elijah Muhammad a zis la un moment dat despre creștinism '' acest vrăjmași va fi complet nimicit de pe faţa pământului, de nu va mai fi nici urmă de el. Apoi a adăugat: La judecata lumii Allah nu va recunoaște nicio altă religie decât islam.''. Dumnezeu te ajută dacă și tu vrei, dar dacă tu te împotrivești te lasă să te descurci singur. Află ce ideologie au islamiștii și ai să afili singur răspunsul. Somalia nu e singura ţară săracă unde oamenii trăiesc la limita subzistentei. Să luăm ca exemplu India, o ţară cu 1, 2 miliarde de locuitori. Din cauza concepției greșite despre Dumnezeu, trăiesc într-o sărăcie greu de descris. În India este cel mai mare șeptel de vite din lume '' peste 30 de milioane de vite '' deține recordul mondial. Vitele, care ar putea fi folosite pentru hrănirea celor care mor zilnic de foame în ţara suprapopulată, nu pot fi sacrificate din motive religioase, Indienii fiind hinduși, iar noi le plângem de milă. În acest fel ei ignoră cu bună știință voia lui Dumnezeu care a zis:

'' Tot ce se mișcă și are viață să vă slujească de hrană: toate acestea vi le dau, ca și iarba verde.'' Genesa 9:3.

| DorelSudoru a răspuns:

Ai dat bine funda! De acord cu
Kronstadt

| miradoniz a răspuns:

Nici mie nu îmi place de dumnezeul care face oamenii sa sufere...dar dacă majoritatea pe el îl prefera!

| Polaris a răspuns:

Sadismul divin e cel mai pur sadism.

| houyhnhnm a răspuns:

Poate pentru ca nu exista. Si chiar daca ar exista, ce ar trebui sa faca? Sa pocneasca din degete si brusc Somalia sa devina a treia forta economica a lumii? Situatia lor si a marii parti a Africii se explica prin interventia stupida a "omului alb", care a distrus civilizatii de-a lungul istoriei pe toate continentele pe care le-a colonizat. Dumnezeu nu are treaba cu Africa. Colonizarile prostesti, interesele materiale ale marilor puteri, lacomia si dezinteresul fata de ce lasi in urma ta - astea au. E ca si cum ai intreba "Daca pe mine ma talhareste cineva, de ce nu vine Dumnezeu sa ma salveze?". Raul e in oameni si tot oamenii suporta consecintele.

| Bastet a răspuns:

...pentru că nu există?thinking

| DoarImpreuna a răspuns:

Nu suntem siguri că Dumnezeu îţi dă un răspuns în Biblie. Nu credem că Dumnezeu spune explicit „de ce" îngăduie ca anumite lucruri să aibă loc în prezent.

Este foarte posibil ca El să explice toate aceste lucruri mai târziu, probabil în Ziua Judecăţii. Dar, cu toate că unele întrebări rămân fără răspuns, se pare că El crede că ne-a dat suficiente răspunsuri pentru ca noi să ne întoarcem la El şi să-L căutăm în umilinţă şi în adevăr.

Nu credem că în Ziua Judecăţii oamenii vor putea spune: „Aş fi crezut în Tine dacă nu ar fi existat suferinţă, durere şi rău". Nu credem că El va accepta acest lucru. El ştie ce face. Dacă tace cu privire la un anumit lucru, înseamnă că a luat în considerare aceasta.

Totuşi, să ne gândim şi la următoarele lucruri. Unul dintre ele este Iisus Cristos. Atunci când a luat chip de om, El nu a refuzat să sufere durerea. El a îndurat suferinţa şi durerea. Cu siguranţă, acest lucru are o semnificaţie.

Al doilea lucru este că Iisus spune că împărăţia Lui nu este din această lume. Dumnezeu a iubit lumea prin faptul că a trimis Cuvântul Său (pe Iisus) în lume. Numai că nu se bucură de lume sau de felul în care aceasta funcţionează (egoism, păcat, răul pe care oamenii îl fac altora sau lor înşile). Dumnezeu iubeşte lumea care va veni, în care nu va mai fi jale, plâns, moarte sau durere. Aceasta este Împărăţia Lui.

Al treilea lucru este că numai Dumnezeu este bun. Prin urmare, oricum am privi lucrurile, nu cunoaştem întreaga poveste dacă perspectiva noastră ne face să gândim rău despre Dumnezeu. El este perfect. El este întru totul corect. El este bun. Modul în care lucrează El este drept şi bun chiar dacă noi nu înţelegem pe deplin căile Sale.

Iisus a spus că în lume vom avea necazuri. Le-a spus acest lucru unor oameni care urmau să fie urâţi din cauza Numelui Său (urâţi pentru credinţa în El). Dar Iisus a mai adăugat: „V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri; dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea"1.

Dumnezeu nu ne-a lăsat singuri în această lume. Nu ne-a abandonat. Un articol care explică pentru ce ne putem baza pe Dumnezeu în mijlocul suferinţei este Unde este Dumnezeu când suferi?

| CokoStar a răspuns:

Oamenii aceia se află acolo cu un scop,ca să evolueze spiritual,poate în altă viaţă au făcut ceva grav. Oricum, sunt multe vedete din America, care îi ajută prin fundaţii.În viaţă trebuie să suferim ca să învăţăm cum să trăim.Toţi suferim mai mult sau mai puţin.

| SummerR a răspuns:

E faza : "Orice in lumea asta se plateste!".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare stupida: Exista vreun Dumnezeu sa ajute pe cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca Dumnezeu ne-a dat o porunca, sa-l hranim si pe cel flamand.deci de ce tu arunci surplusul de mancare,si nu spui in loc sa arunci vina pe Dumnezeu; oameni buni, risipim atata mancare si apa, fara sa facem nimic pentru acei oameni care nu au de nici unele.sa ne mobilizam la nivel planetar,sa eradicam,foamea,setea,bolile,saracia,sa lasam goana dupa bani,putere,inarmare si cu ajutorul Domnului sa facem din planeta asta ceia ce nea poruncit Dumnezeu; UN RAI. unde nimeni sa nu sufere sa nu planga sa nu moara? da tu de ce pui intrebari tampite,fara sa gandesti, la stiinta si filozofie? doar ca sa pari si tu destept? sau ca sa arunci o lumina proasta, asupra cui? asupra celui ce a facut lumina cu un cuvant? esti ridicol.

| agirll a răspuns:

Dumnezeu...iubeste totii oameni dar oameni aceia il iubesc pe Dumnezeu? te-ai gandit vreodata cat de mult a suferit DOMNUL ISUS pentru tine? nu poate sa inteleaga nimeni asa ceva...acesta este raspunsul meuhappySii sa stii Ca Dumnezeu daca il asculti si il iubesti nu te va lasa niciodatahappy

| Manson5 a răspuns:

Omfd, voi vedeti ce scrieti? Personal, ma apuca rasul.
Raspuns : pentru ca nu exista.

| kidda_7634 a răspuns:

Stai linistit, Dumnezeu ii ajuta si pe ei, el ii ajuta prin toti oamenii sufletisti care doneaza bani, el niciodata nu ne va lasa, va fi mereu langa noi, chiar si cand credem ca nimeni nu ne este alaturi.

| kiiD a răspuns:

Dumnezeu te ajuta da nu-ti baga in casa! Crezi ca ca numa in somalia ii greu? Din pacate multi cred in Dumnezeu numai cand dau de greu ar cam trebui sa creinta in domnu tot timpu nu numai cand dai de greu