| anonim_4396 a întrebat:

De ce dupa fiecare fulger de aude un zgomot (tunet)?

Răspuns Câştigător
| LSMM a răspuns:

Există un anumit tip de nori ale căror particule de apă, gheață se freacă între ele și se încarcă electric. Ei, această acumulare electrică dă naștere fulgerului. Temperatura sa fiin foarte ridicată, aerul se dilată și se produce sunetul, adică tunetul.

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tunetul e cauzat de dilatarea aerului, iar diferenta de timp intre fulger si tunet e data de faptul ca viteza luminii este mai mare decat viteza sunetului.

| Macryna a răspuns:

Pentru ca viteza sunetului este mai mica ca viteza luminii

| NimeniSiAtat a răspuns:

Viteza luminii este mai rapida decat viteza sunetului

| Mariusis a răspuns:

Eu stiu ca fulgerul este un fenomen care se produce la ciocnirea dintre nori. Avand in vedere ca viteza luminii este mult mai mare decat viteza sunetului, lumina(Fulgerul) produsa de ciocnirea acestora este inainte iar zgomotul(Tunetul) dupa.

| poatenimik a răspuns:

Tunetul este sunetul Fulgerului, tot ceea ce este in jurul nostru raspunde la Lumina cum si focul are sunet si lumina are sunet.