| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre tunet si fulger?

8 răspunsuri:
| manolo a răspuns:

Tunetul - duruitul acela şi zgomotul produs de descărcarea electrică
Fulgerul - lumina rezultată în urma arcului electric.
Practic ele se produc simultan, doar că viteza sunetului este mai mică decât cea a luminii(prima dată ajunge la tine lumina{300.000 km/s} şi apoi sunetul) şi uneori ai impresia că sunt două chestii separate una de alta

| Evelyn666 a răspuns:

Tunatul este acel zgomot din timpul unei ploi laughing, iar fulgerul este descarcarea electrica.

| Onica_Cassy_1993 a răspuns:

Pai tunetul e cel care se adude dupa ce este fulgerul(lumina)

| Marius_Diaconu_1997 a răspuns:

Serios? TuneT Si Fulger Nu? Adica Nu Sti Ca TuneTul Este Un Zgomot Foarte Puternic Si Fulgerul Este O Descarcare Electrica Puternica? LoL

| denisa_4764 a răspuns:

Tunetul se aude iar fulgerul se vede

Răspuns utilizator avertizat
| denisa_4764 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nici unul din astea doua.