| lulugabi a întrebat:

De ce dupa un fulger trebuie sa vina si un tunet sau un trasnet? cel mai bun raspuns fundita

Răspuns Câştigător
| ℬaby a răspuns:

Buna! Eu cred ca apar si astfel de fenomene dupa fulgere, deoarece norii care se ciocnesc intre ei, sunt plini de apa(ploaie), si atunci cand se ciocnesc ei scot un sunet, numit tunet sau trasnet. Acest lucru este datorat fenomenelor electrice ale naturii. E foarte periculos sa te aflii in apropierea unui fulger!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ℬaby):

laughing norii nu fulgera si tuna pentru ca sunt incarcati de ploaie...ci pentru ca au incarcaturile electrice diferite...rolling on the floor

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand 2 nori incarcati electric diferit intra in contact, o descarcare se produce (fulgerul). Descarcarea produce si un zgomot (tunetul). Ele se petrec relativ in acelasi timp dar deoarece viteza sunetului este mai mica decat cea a luminii, unda sonora ajunge la urechea ta mai incet decat imaginea fulgerului la ochii tai.De aceea atunci cand trazneste se vede mai intai fulgerul si apoi se aude tunetul.

| Balubell a răspuns:

Dupa un fulger vine apocalipsa! Spune-ti repede toate rugaciunile. Funda?smug!

| KiaKiutza a răspuns:

Buna! Raspunsul e simplu! Cand auzi un tunet inseamna ca 2 nori se ciocnesc deci fac zgomot. Dar norii cand se lovesc emit lumina ca un fel de scanteie intre 2 lucruri. Dar noi vedem lumina mai intai deoarece viteza luminii este mai puternica decat cea a sunetului.big grin Sper ca te-am ajutat!:* Fundita?big grin