| Vernusio a întrebat:

De ce e viata asa scurta? Si de ce suferinta si raul sunt in proportie mai mare decat binele?

Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Pentru ca suferinta si raul smulg din noi toate lucrurile pe care le tinem asa strans in brate din frică
Lucrurile acelea ne tin de fapt departe de fericire si de bine. Lasă toate lucrurile astea rele sa se intample si nu te impotrivi, in schimb ai incredere. fara nici-un motiv... si atunci vei deveni liber
Ceea ce conteaza de fapt e felul in care reactionezi fata de lucrurile care se intampla. Lucrurile trec si altele noi vin, cum zicea Eminescu. Tu observa-le si respira, orice altceva e nebunie curata
Nu stiu daca pui intrebarea asta din cauza ca suferi sau doar din curiozitate
Viata e scurta pentru ca noi sa nu avem prea mult timp sa ne facem comozi si in felul asta putem sa aflam ce vrem cu adevarat
"Proportia" o vezi asa prin petspectiva ta, insa perspectiva ta e filtrata de prejudecati, cum ar fi cea care spune "suferinta si raul nu au nici-un rol si trebuie sa dispara". Asta e doar o credinta pe care o tii strans iar suferinta incearca sa rupa asta din tine pentru a te elibera
Fara suferinta am fi pierduti

7 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Viata e scurta in raport cu ce?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. pentru ca nu stii "sa umpli golurile 2. pentru ca vrei ce nu poti oferi. A fi si un 3, pentru ca faci alegeri gresite atunci cand te increzi in oamenii pe care ar trebui sa-i eviti

| peperonies a răspuns:

Daca ar fi lunga si usoara te-ai plictisi.

trebuie sa treci prin iad ca sa ajungi sa intelegi paradisul.

| RoyalJakiro a răspuns:

Escurta pentru ca asta e viata si nu putem face nimic in a schimba acest lucru. Dar noi ne traim viata asa cum ne-o facem, cu manutele noastre, cateodata. Sunt lucruri care vin de la sine si nu putem impiedica acest fapt. Tot ce conteaza e sa iti traiesti viata asa cum iti doresti si cat mai corect. Nu are rost sa te demoralizezi pentru ca nu o sa rezolvi nimic. Mergem inainte asa cum e si pe parcurs ne-o imbunatatim dupa cum dorim. Bafta!

| AalyiaH0a a răspuns:

Buna! Uite,stiu ca pare extrem de ciudar,dar te-ai gandit vreodata ca poate tu esti cauza? Sau mai bine spus, gandurile tale? Ei bine, este posibil. Daca esti o persoana pesimista de fel, pun pariu ca tot ce ti se intampla este doar rau, foarte rar se intampla ceva care se poate numi "bine". Cercetatorii au constatat ca exista o lege a Universului numita "legea atractiei".Cum este posibil asa ceva? Buna intrebare.Multi dintre noi cred ca este o prostie, inclusiv eu, pana cad am realizat ca aceasta lege functioneaza defapt.Pare penibil, dar incearca intr-o zi sa spui:"Astazi va fi o zi minunata! Va fi soare, cald si voi merge la pisina cu prietenii mei.Acolo ne vom distra pe cinste,si va fi mai ceva ca la mare!"Atunci când spui aceste afirmatii, incearca sa ti mainezi exact cum va fi acolo, ca un vis:Imagineaza-ti soarele ce ti inalzeste pielea, o adiere fina ce te magaie in, si o bautura rece.Cand zici in minte aceste afirmatii,crede cu tot sufletul ca asa va fi."Pacaleste-te"! Inceteaza sa mai vezi lumea ca pe o povara,si traieste ti viata din plin. Bucura te cat mai mult posibil, zambeste, fii amabil, dragut cu ceilalti, si ai sa vezi ca persoanele pe care le vei intalni iti vor face viata mut mai usoara si placuta.Nu ti impun sa faci asta, dar macar incearca.Jur ca eu la inceput nici nu voiam sa aud de asta.Nici acum nu sunt complet impacata, dar am inceput sa cred.Si chiar da roade.Mult succes! xx