| AvalohAlyn a întrebat:

De ce este asa cald si din ce in ce mai cald vara?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oooooooo!
"Incalzirea globala"?
Iarna trecuta nimeni n-a pomenit de incalzire globala, cand au fost -20 -30grade.
Daca intrebi batranii, ei iti pun zilele calduroase chiar si dupa calendarul vechi, nu le trebuie nici meterologi tongue

Si nu, nu este prea cald, dar asa este pe vremea secerisului tongue

| RAY a răspuns:

In fapt acum pamantul este in punctul cel mai indepartat fata de soare iar in decembrie este mai aproape wow da suna ilogic nu?
http://stirileprotv.ro/......soare.html

Temperaturile sunt determinate de inclinarea axei Pamanatului fata de Soare. Mai exact, inclinarea axei determina daca razele Soarelui ne lovesc direct sau dintr-un unghi mai mic. Caldura este cauzata si de alti factori, precum durata zilei si unghiul soarelui la orizont.

Dar vremea calda nu are nicio legatura cu distanta fata de Soare, ci cu axa Pamantului si cu modul cum razele soarelui lovesc, adica direct sau cu un unghi mai mic. Tocmai de aceea exista diferente notabile de temperatura in diferite parti ale lumii.

Ceea ce e interesant este ca momentele cand Pamantul se afla la punctul sau cel mai apropiat si, respectiv, cel mai indepartat de Soare coincid cu doua sarbatori importante. Atunci cand Pamantul este cel mai apropiat de Soare este in jurul zilei de Anul Nou, iar momentul cand este cel mai indepartat de la Soare este in jurul Zilei Americii, mai noteaza publicatia.

In functie de an, data periheliului poate varia de la 1 la 5 ianuarie, in timp ce data de afeliu poate varia de la 2 la 6 iulie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa a fost profetit in Biblie: degradarea climei datorita lacomiei omului si a industrializarii. Apocalipsa 11:18. 16:8, 9.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicatii fara noima. Intrebarea este foarte bine pusa. Este din ce in ce mai cald doar pentru ca axa pamantului "se da peste cap"?winking

| 1231242 a răspuns:

Salut!

Este un mister, dar oamenii de stiinta, sigur isi vor da seama!

| Elide a răspuns:

Extratereștrii sunt de vină laughing

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Din cauza poluarii care mai are putin si ajunge sa fie completa

| xVictor a răspuns:

Pentru ca se apropie sfarsitul lumii big grin clar. o sa ajunga 2 anotimpuri, doar vara si iarna, apoi totul o sa se duca de rapa. Este o diferenta uriasa dintre dimineata la ora 5-6 si dupa amiaza la 2-3. diferenta de cel putin 20 de grade celsius. Succes big grin

| Satango a răspuns (pentru xVictor):

Succes pentru ce? laughing Pentru "sfârşitul lumii"?

| alexsil05 a răspuns:

Nu, nu astea, in primul rand, Soarele creste, iar cum creste elimina mai multa caldura, iar asta afecteaza, in primii 5000-10000 temperaturile o sa creasca cu 8 grade peste normal, iar peste 4-5 milioane de ani, s-ar putea sa fie o noua Era Glaciara.
In al doilea rand, Omul, omul face multe, fabricile elimina fum, iar asta se numeste efectul de sera, si asta afecteaza planeta.

| Andrei_Nicola_1990 a răspuns:

Pământul merge pe o elipsă in jurul soarelui, adică un cerc deformat. Punctul culminant al verii este momentul când pământul e cel mai apropiat.

| helpop a răspuns:

Din cauza lui Donald Trump.

| BykO a răspuns:

Si ce ai vrea sa ninga vara, este din cauza ca vin valuri de caldura dinspre africa