| Mariela_1621 a întrebat:

De ce este atat de greu sa renuntam la credinta in dumnezeu?
chair daca s-ar fi dovedit ca evolutionismul este adevarat de ce inima imi spune altceva?
ca am fost creati

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Pentru că o parte din Dumnezeu este în noi, e acelaşi lucru cu chemarea sângelui (când două rude care nu s-au văzut de multă vreme se recunosc nu după felul cum arată, ci după cum le bate inima ).
Ateii au mai pierdut un atu, cel legat de Darwin-ism, care s-a dovedit a fi o tâmpenie, după descoperirea ADN-ului.
Chiar să nu fi ştiut de existenţa Creatorului, şi tot ne-am fi dat singuri seama de existenţa Lui privind lumea din jur şi cerul înstelat.

15 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Dragă blairwitch2010, ceea ce e de gândit când vorbim despre Dumnezeu, cu toate că natura întreagă a Sa nu poate fi cunoscută în limitele intelectului, este să nu ne împotrivim naturii Lui.
Dacă stau bine şi mă gândesc la "cele 10porunci", cu siguranţă tu pe prima, pe a doua şi pe a treia poruncă le-ai bine încălcat("Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine/Să nu-ţi faci chip cioplit/Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău").
Dacă L-ai cerceta/căuta vei afla cum ai fost creat, citeşte şi biblia(Facerea/Geneza), că te vei lămuri şi fără a lua în derâdere numele Domnului!

| Hombre a răspuns:

Este greu sa renunti la Dumnezeu pentru ca este refugiul tau pentru calauzirea pasilor inainte.Esti supus si univoc fata de el. Pe evolutionist l-am descris la alta intrebare tot la aceasta categorie, si nu mai repet.

| syme a răspuns:

@blairwitch2010

Cred ca o explicatie plauzibila ar fi tocmai faptul ca nu exista niciun argument ca Dumnezeu nu exista. Asadar, daca cineva "crede" actual in Dumnezeu si nu exista niciun argument ca Dumnezeu nu exista, atunci nu ar exista niciun motiv rational sa renunti la credinta in Dumnezeu. Nu ai face decat sa iti schimbi o pozitie care poate fi sustinuta (existenta lui Dumnezeu) intr-una care nu poate fi sustinuta cu niciun fel de argument (inexistenta lui Dumnezeu). De asemenea, gradul de plauzibilitate al teismului este mult ridicat peste gradul de plauzibilitate al ateismului.

| Razvan a răspuns:

Bine a zis @nonyhee hee
Inima crede in ratiuni pe care mintea nu le poate explica
Fiecare are nevoie de cineva in care sa creada, intr-un om sau in ceva spiritual.Cand te-ai convins sa prima varianta e o mare prostie iti mai ramane a douahee hee

nony
| nony a răspuns:

Indoctrinarea a fost atat de mare incat a trecut testul timpului si chiar a patrus in genele generatiilor trecute iar acum in ale unora.
Inca este la moda discutile pe tema evolutionismului sau creatiei.Nu trebuie sa crezi in ceva anume, ca asa ar fi bine.Crezi in ceea ce inima iti spune. E mai bine asa.

| daddy a răspuns:

@blairwitch2010
iti spun eu de ce
pentru ca aceste concepte de zei, demoni, viata de apoi, strigoi... ti-au fost implementate de catre parinti, scoala, biserica, preoti, anturajul poate si altii
daca ajungi sa crezi in aceste lucrui de cand esti mic vei crede in ele fara a prea cere dovezi sau explicatii rationale pentru ca vei gandii ca daca de exemplu un adult ti-ar spune aceste notiuni de supranatural va trebui sa ai incredere in el fiind trecut prin viata si tu abia descoperind tot ceea ce este in jurul tau
gandeste-te numai bine cand erai copil credeai cu o convingere atat de mare ca exista un batran care iti pune cadourile sub brad in fiecare seara de craciun pentru ca apoi sa le gasesti dimineata acolo sau ca un iepuras iti lasa ceva pe un cuib de iarba ce l-ai facut, sau in bau bau care se ascunde sub patul tau sau in dulap si noaptea abia inchideai un ochi
acum pare chiar absurd si penibil cand te gandesti ca ai putut fii atat de naiv sa crezi in asa ceva dar atunci a fost real chiar ai crezut si erai sigur de asta
apoi te-ai acomodat cu idea ca nu exista asa ceva si ai acceptat asta cand ti-au spus parintii tai cum sta treaba
daca un parinte sau un profesor de religie ti-ar spune maine ceva de genul " stii ce? am sa fiu sicner cu tine, nu exista dumnezeu de fapt tot ceea ce spune biblia sunt doar minciuni "
cum ai reactiona? tine cont ca este vorba de aceeasi persoana care chiar ti-a spus contrariul cand erai mic deci nu ar avea motiv sa nu fie sincer cu tine
vezi tu cand ceva iti ramane imprimat de la o varsta atat de mica este greu sa si te indoiesti de ceea ce ti s-a spus darmite sa tragi singur o concluzie cu totul diferita
tu ai fii impacata cu ideea de a nu exista dumnezeu? fii sincera

| daddy a răspuns:

@genom
pai nu omule ca stiu si eu tot spun ca m-am saturat sa tot repet dar nah in fine poate ca ai dreptate eu incerc sa ii lamuresc tocmai ca vad ca sunt incerti in credinta lor
oh well...
o seara placuta

| constantyna a răspuns:

Credinta nu e trecatoare, nu renuntam la ea. Povesti sunt astea ca evolutionismul e adevarat.

| m4them4tic a răspuns:

E foarte logic ca inima sa iti spuna ca ai fost creat, ce altceva ar putea sa iti spuna cand te-ai nascut, ai crescut, ai ajuns la varsta pe care o ai acum fiind influentat de familie, biserica, massmedia...care toti ti-au spus ca exista cineva superior tie(noua) care se numeste Dumnezeu.Ai fost crescut cu asta si acum iti e greu sa iti schimbi parerea.

| deejayra a răspuns:

De ce sa renunti la credinta...eu cred ca exista un spirit in interiorul meu...altfel nu imi explic toate aceste sentimente si emotii:dragoste, ura, invidie, gelozie. Daca nu ar fi spiritul nu am simtii aceste sentimente.

| bettasplendens a răspuns:

Stai mai putin ca e dovedita teoria evolutionismului:)) de unde "daca s-ar fi dovedit"? Ai grija cum formulezi pentru ca poti duce lumea in eroare (copiii).
APROPO : poate dati cu ochii pe la tv duminica, asa macar sa "radeti de aia care cred ca ne tragem din maimuta";)
http://www.descopera.ro/......ta-de-ardi

| Neghinitza_8409 a răspuns:

In primul rand da-mi te rog un link pe privat de unde sa ma conving si eu ca aceasta teorie care mi se pare oarecum stupida e adevarata. ca sa iti raspund la intrebare. "Daca Dumnezeu nu exista si crezi in El nu pierzi nimic, dar daca El exista si nu crezi asta pierzi TOTUL" deci nu ai nimic de pierdut, de asta si inima te conduce pe drumul cel bun. ASCULTA-TI INIMA! si sa stii ca nu sunt hippielaughing

| jennifer_1614 a răspuns:

Ei bine, nu iti spune inima ce pshicul.Noua oamenilor ne face bine sa credem intr'o divinitatea, eu am conceptia mea legat d religie.
Daca d-zeu nu exista si eu cred in el, nu pierd nimic insa daca el exista si eu nu cred in el atunci am pierdut totul... insa este bine sa ai si aceste citate
dumnezeu nu exista pentru ca dumnezeu sunt eu-de unde releva ca esti stapan pe viata ta si tu iti dai puterea necesara...Religia nu ar trebui impusa, fiecare are dreptul la opinie si libertate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@daddy
Omule, tu nu obosesti sa tot bati apa-n piua cu argumentele astea?laughing Le-ai invocat, le-ai repetat, eu as obosi. D-aia nu ma bag eu la discutii d-astea, nu am chef sa scriu romane pe site-uri.
@blairwitch2010
Eu mi-am dat seama care e treaba cu tine. Inca esti incert. De fapt, intrebarile astea nu ni le pui noua, ti le pui tie. Te afli la un moment de cotitura, credinta ta e vatamata, esti in dubii si cauti sa te edifici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta in Dumnezeu e unica si adevarata.Noi cei care cu adevarat suntem credinciosi trebuia sa ne fi nascut intr-o alta epoca una speciala pentru noihee hee Credinta fiecaruia se demonstreaza prin fapte bune, printr-un suflet bun si printr-o Constiinta linistita.In mare:CINE ARE CONSTIINTA POATE SPUNE CA ESTE UN OM CREDINCIOS DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE! Constiinta e cea care indruma pasii omului in viata, fara constiinta nu am mai putea fi numiti oameni in adevaratul sens al cuvantului. Voi nu stiti ca Constiinta este insusi"glasul lui Dumnezeu"care intotdeauna te ajuta in viata? Depinde insa de cat de multa"ascultare"da omul acestui"Glas"launtric!