| Ronnix a întrebat:

De ce este viata importanta?

***Intrebare pusa cu ocazia acumularii a 1.000 funde. Raspunsul considerat de mine corect, va fi rasplatit cu funda.

25 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

N-am de gand sa scriu un roman, mi-e lene si nu-mi sta in fire.
important este ca o traim, ne-o facem frumoasa cum stim si cum putem.
poate si moartea e importanta, mai stii? dar aici intram in alte amanunte...si poate nu exista nici viata dupa moarte.
a fi sau a nu fi, aceasta e dilema.

| ChioruL14 a răspuns:

Pentru ca e singurul lucru care conteaza, inainte si dupa viata nu este nimic.
*Ema dand dezaprobator din cap*

| sabin89 a răspuns:

Cele doua cuvinte nu merg unul cu altul. Nu poti spune ca viata e importanta, la fel cum nu poti spune ca universul e important. Ele, viata si universul, pur si simplu sunt. Ca este important felul in care ne traim viata - asta e deja altceva.

| SaveTheNature a răspuns:

Viata e frumoasa atata timp cat esti LIBER!

| MortemAeternum a răspuns:

Viata nu este importanta, mai spune cineva ca viata este importanta in afara de cateva fire de praf? Suntem doar cativa oameni pe planeta si deja gata, spunem ca viata este importanta. Fie ca traiesti fie ca nu traiesti tot una este, in final eternitatea ti-o "petreci" in uitare.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Viata e importanta, deoarece este cel mai de pret lucru ce i-a fost dat omului. Dupa mine, viata trebuie traita la maxim zi de zi :X

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! pai cand esti nascut si faci parte dintr-o familie cu principii, viata e frumoasa alaturi de cei dragi, este ambianta placuta in familie, obligat iti doresti sa traiesti si sa ai viata lunga sa iti croiesti propria ta familie de care sa te bucurii..viata e cu urcus dar si coborari abrubpte.dar ce nu te omoara, te face mai puternic.
O zi buna!

| cucarachaalien a răspuns:

Viata cui?

| Instinkt a răspuns:

Depinde din ce parte privesti... Unii nu considera viata importanta si doar ce urmeaza dupa viata, iar altii considera viata importanta deoarece nu stiu ce se va intampla dupa ce se termina, le e frica inainte sa moarasa priveasca in oglinda si sa nu regrete ce-au ajuns

| Innovation a răspuns:

Pai viata este importanta pentru ca fara ea nu ai putea face nimic.Aceasta trebuie sa fie frumoasa si sa ne bucuram de momentele ei.

| NuAmGasitUnNume a răspuns:

Viata este importanta pentr-u ca Iisus s-a sacrificat ca noi sa avem aceasta viata uneori frumoasa alte ori nu

| ing3rd3mon4u a răspuns:

Viata este un dar pe care l-am primit la nastere si pe care trebuie sa il pretuim si mai mult gandindu-ne ca unor copii nici macar nu li se dau sansa de a se naste…ce sa mai zic de sansa de a-si trai viata?
consider ca viata este o continua schimbare, o continua cercetare…chiar daca avem si momente grele, de tristete ar trebui sa ne gandim ca daca nu am avea si suferinte nu am sti sa ne bucuram cu adevarat de momentele de bucurie…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Privind pe mai multe planuri, totul e diferit. Iti pot spune de exemplu ca pentru mine viata e importanta deoarece ma satisface zilnic cu ceea ce imi ofera(atentia celor din jur, comunicare etc.). Pentru tine e importanta poate pentru ca ti-o traiesti alaturi de cineva. Tot felul de explicatii.

Tu de fapt nu ai facut sa intrebi decat "De ce mana are 5 degete". Raspunsul logic ar fi pentru ca asa e mana. Viata in sine este importanta tocmai pentru ca o ai pe gratis si mai presus de atata, nu stii altceva in afara de viata, nu stii ce a fost inainte si ce va fi dupa. In necunostinta de cauza spunem toti ca viata are si ea imporanta eitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata unei insecte e importanta pentru ca e mancata de alt animal, viata unui animal de companie e importanta pentru ca te ajuta. Totusi, ce crezi ca e important de fapt nu este uneori.

| beastboy84 a răspuns:

Viata este frumoasa si importanta datorita celor care ne sunt aproape mereu happy

| V1sL0w a răspuns:

Viata Hmmm a fost importanta mai de mult... dar acum in 2012 cu toti jegosii astia basescu Boc... etc

(iar robotu.)

| Loora a răspuns:

Viata este importanta deoarece ne este data de Cineva. Daca nu era importanta nu o mai aveamwinking. Cred ca viata ne-a fost data sa descoperim in fiecare zi din ea, cate ceva nou si mai ales sa invatam multe lucruri. Totusi este de mirare ca un om moare, si nu apuca sa vada tot ce este pe aceasta lume. Fiecare ar trebui sa isi traiasca viata asa cum crede de cuviinta si sa profite din plin de fiecare moment al vietii, de fiecare zi, pana in ultima clipa...

| annadouapuncteics a răspuns:

Dar de ce sa nu fie? laughing

| Ruxi00 a răspuns:

Viata este singurul lucru pe care il ai. Ai grija de ea. Tu pentru mine nu existi. Esti doar un mic robotel care si el la randul lui va creste si se va strica. Eu nu stiu ce simti tu. Si cred ca doar eu exist in aceasta viata. Asta este viata mea. Dar nu inseamna ca tu nu ai viata. Ai dar una diferita. Si privind mai departe imi dau seama ca nu exista acel/acea lucru/obiect/fiinta " Viata ".*Este darul lui dumnezeu*

| alexjeff a răspuns:

Da sa stii ca am asa ca lasa-ma in pace si nu mai comenta daca nu iti place intrebarea e clar

| iMissTheName a răspuns:

"Viata". Ce intelegem noi prin cuvantul acesta? Prin definitie, viata este o sinteza a proceselor biologice, fizice, chimice, mecanice care caracterizeaza organismele. Dar lasand definitia la o parte, eu, una, prin cuvantul "viata" inteleg un dar.
Multi vor sa renunte la ea pentru ca e greu, nu le place un lucru etc. Cum spune citatul "Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca acel drum duce nicaieri". Ca sa te bucuri de viata trebuie sa te multumesti cu ceea ce ai, sa ai incredere deplina in tine.
Sunt atâți bătrâni cărora li s-a terminat șirul zilelor, sunt atâția oameni slabi care și-au pus capăt zilelor, sunt atâția tineri care și-au pierdut viața într-un accident noaptea trecută, cea în care tu ai dormit liniștită, sunt atâți bolnavi care nu se ridică din patul lor decât ajutați de cineva. Pentru ei viata este mai importanta decat orice altceva.
Sincer, daca observi, nu prea stiu cum sa explic, dar sper ca ai inteles mesajul pe care am vrut sa-l transmit.

| wolfhearth a răspuns:

Viata este... doar viata, poti fi si cersetor si criminal si inventator etc. depinde ce alegi, omul este important si el ii da importanta vietii

| bianca33 a răspuns:

Viata este foarte importanta deoarece, aici te regasesti ca om, persoana.Este doar un pasaj de trecere pe care ni l-a pus Dumnezeu.In viata faci greseli, lucruri bune si inveti din ele.Viata este foarte importanta, trebuie sa o traiesti cum trebuie, cu grija si bucurie.Din punctul meu de vedere trebuie sa ne traim viata foarte bine si sa ne bucuram de orice clipa frumoasa care ne invata ceva in fiecare zi!

| uzziro a răspuns:

Nu este, viata este doar o mizerie cu care ne nastem, si trebuie sa traim cu ea pana la sfarsitul acesteia. Tu ca om ai doua optiuni, make war or make peace, trebuie sa ramana ceva dupa tine, cel putin asa se spune.

| Cosma_Stefan_1968 a răspuns:

Pentru ca...este