| mirvald a întrebat:

De ce in lume se repeta greselile trecutului? De ce raul domina binele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tie ti se spune de catre parinti si nu numai sa nu faci un lucru ca nu e bine ii asculti?
Din propria mea experienta iti spun ca nu mereu, deci fiecare invatam din greselile noastre si poate e mai bine sa ne dam singuri cu capul de zid pentru ca asa ne dam seama de diferente (dintre bine si rau in cazul de fata).

15 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

In lume situatia generala este de bine nu de rau, dar oamenii au tendinta de a vedea mai mult ce este rau...vezi si exemplu la stiri media...etc.

cami
| cami a răspuns:

Mda, dar binele invinge raul! [tu nu citesti basmele lui Ispirescu laughing? ] glumesc.
Imagineaza-ti.
Intr-un loc 53 tipi injura, fumeaza, deoache, downloadeaza porno.
2 tipi cuminti, vorbesc despre teorema lui Fermat, si despre cum a reusit Aristotel.
Pana la urma nu crezi ca cei 53 ii vor corupe pe cei 2?
85% da. 15 % nu.
Eh, cam asa se intampla si la noi. Ne lasam ominati, insa am putea sa-i respingem, sa ne repugne argumentele lor. Dar nu o facem... De ce? Din slabiciune.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asta pentru ca oamenii mai fac greseli si cateodata este un lucru bun. Din greseli omul invata.Nu domina raul.Domina binele.Chiar daca cateodata ai senzatia ca domina raul, nu este asa.Binele castiga mereu.winking

| andrei_5514 a răspuns:

Raul domina pentru moment binele. Dumnezeu permite aceasta situatia ca se se demonstreze neputinta oamenilor de a se guverna (controversa din gradina Eden). Insa in curand aceasta demonstratie se va incheia si va ramane numai binele (vezi versete ca Psalmul 37:10 "Încă puţin şi cel rău nu va mai fi, te vei uita la locul unde era şi nu va mai fi"). Care sunt dovezile pentru care putem crede acest lucru? Scrie-mi personal si iti voi argumenta biblic.

| adyth a răspuns:

Pentru ca oricat de mult ti'ar spune cineva sa nu faci un lucru, tu esti mai al draq si vrei sa vezi tu ce si cum...si uite'asa incontinuu se repeta greselile. din dorinta de a cunoaste pe propria piele

| smaranta a răspuns:

Pentru ca omul e acelasi dintotdeauna, progresul tehnic n-a reusit sa-i schimbe instinctele, l-a schimbat doar pe dinafara, pe dinauntru a ramas la fel de lacom, egoist, agresiv, etc.si de aici izvoraste tot raul. Incontinu se schimba doar forma nu si fondul si istoria se repeta.

| inna a răspuns:

Raul domina binele daca il lasi tu! Totul se rezuma la o gandire cat mai pozitiva. Daca tu consideri ca binele domina lumea asa si va fi, fiecare isi face si traieste viata dupa bunul plac.

| eu_3271 a răspuns:

Raul domina binele pentru ca in lume exista mai multi oameni egoisti si lacomi care sunt dispusi sa calce pe oricine si orice in picioare pentru a-si atinge scopurile. Pentru ca ii intereseaza sa se imbogateasca si sa le fie bine azi, fara sa ii intereseze ziua de maine si fara sa se gandeasca ca la o adica ceea ce fac ajung sa ii afecteze si pe ei.

| scootsie a răspuns:

Pentru ca "nimic nu e nou sub soare". Scrie in Biblie ca ce a fost, va mai fi...Noi nu suntem atenti sa invatam din greselile personale...Raul domina binele atat cat ii dam noi voie... Dar nu trebuie sa-l lasam sa ne domine...Raului i se va zdrobi capul, pentru ca binele va birui.Victoria finala este a lui Dzeu. Fara speranta aceasta, am fi niste oameni disperati, fara viitor si fara nadejde...

| EUSIATIT a răspuns:

De obicei se sp DUPa ploaie si furtuna va veni si vremea buna '' se pare ca in cazul asta cam intirzie vremea bine sau soarele si pe la noi

| Viuvi a răspuns:

In lume se repeta greselile trecutului deoarece prea putina lume analizeaza greselile lor si mai ales a celor din jur. Cel mai bine e sa inveti din greselile celor din jur dar si cel mai greu...
Si raul domina binele pentru ca ala cu coarne si-a bagat prea mult coada printre noi, iar noi, naivi, nu am facut decat sa il urmam si vom regreta asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Semnele sfarsitului, raul va domina binele.Crezi, nu crezi, tot asta e raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce crezi ca raul domina binele? eu cred ca binele anuleaza raul.doar raul genereaza rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt cei puternici ii domina pe cei slabi...pentru cei puternici nu prea exista notiunea de bine si rau...ci numai pentru cei slabi.

| mirvald explică:

Nu exista lumina fara intuneric! Nu exista rau fara bine! Repetitia este mama invataturii! Repetarea a ceea ce consideram ca este in contradictie cu noi poate fi bine sau rau.